Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ANSGR – Anadolu Sigorta’nın 2Ç23 finansal sonuçlarını bugün piyasaların kapanmasının ardından açıklaması bekleniyor. 2Ç23'te Şirket’in 468 milyon TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Piyasanın genel beklentisi 509 milyon TL net kar olması yönünde. 2Ç23’te yatırım gelirlerinin kambiyo karlarıyla karlılığı desteklemesini bekliyoruz.
  TUPRS – Tüpraş'ın bugün piyasa kapanışından sonra 2Ç23 sonuçlarını açıklaması bekleniyor. 2Ç23'te şirketin 102,9 milyar TL net satış, 13,4 milyar TL FAVÖK ve 6,8 milyar TL net kar açıklamasını beklerken, piyasa tahminleri 110,9 milyar TL net satış, 13 milyar TL FAVÖK ve 6,3 milyar TL net kar açıklanması yönündedir.
  IPEKE & KOZAL & KOZAA – TMSF Koza İpek grubu şirketlerin halka açık paylar dışında hisselerinin Hazine’ye devrinin Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne bildiriminin yapıldığını duyurdu. Hatırlatmak gerekirse 15 Nisan 2023 tarihinde Yargıtay Koza İpek Grubu şirketlerinin müsadere edilmesine ilişkin nihai kararı vermişti ve iyi niyetli pay sahiplerinin ve yatırımcıların haklarının korunacağını belirtmişti. Bu karara dayanarak TMSF Koza İpek Grubu şirketlerinde halka açık paylar dışında diğer ortakların hisselerinin Hazine adına tescil edildiğini, bu tescil ve ilan ile grup içi şirketlerdeki ana ortaklık-iştirak yapısının aynen devam ettiğini ve BİST'te işlem gören yatırımcıların haklarının korunduğunu, Borsa İstanbul'da işlem gören hisselerinin (KOZAL, KOZAA, IPEKE) hukuki durumunda bir değişiklik olmayacağını açıklamıştır. Yapılan işlem Yargıtay nihai kararının fiiliyata dönüşmesi olarak görülebilir, bu nedenle sürpriz bir gelişme olmamakla birlikte, hisselerde bir miktar hareketliliğe sebep olabilecektir.
  TOASO – TOASO Stellantis Türkiye'yi 400 milyon Euro'ya satın almak üzere pay devir sözleşmesinin imzalandığını duyurdu. 2023 yılının Mart ayında TOASO ve Stelantis arasında Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.'nin satışını da içeren çerçeve anlaşma imzalanmıştı. Tofaş haftasonu yaptığı açıklamada, due diligence (detaylı inceleme) sürecinin tamamlandığını ve Stellantis Otomotiv Pazarlama A.Ş.’yi 400 milyon EUR fiyat ile satın almak üzere pay devir anlaşmasının imzalandığını açıkladı. İşlemin kapanışı için Rekabet Kurumu dahil çeşitli onayların yanı sıra, önceki çerçeve sözleşmede yer alan 4 marka için (Peugeot, Citroen, Opel, DS) dağıtım sözleşmesi ve KO modelin hafif ticari araç versiyonunun Türkiye’de üretim hakkının Tofaş’a verilmesine yönelik sözleşmesinin de imzalanması gerekmektedir. Diğer yandan sözleşme kapsamında Stellantis Türkiye’nin sonuçlarının ilk 8 yıl boyunca referans tutarları aşan nakit akışlarının %77,5 oranındaki kısmı, Tofaş tarafından Stellantis’e ödenecektir. Mart ayında yapılan anlaşma kapsamında bir kademe daha ilerlenmiş olduğunu gösteren yeni açıklamanın TOASO hissesi üzerindeki etkisinin kısıtlı olmasını bekliyoruz.
  BURCE – Burçelik Bursa Çelik Döküm, Ahen Madencilik ile 1,75 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının yaklaşık %16’sına karşılık gelmekte.
  CANTE – Çan2 Termik, ODAS tarafından aktarılan toplam yaklaşık 3 milyar TL tutarındaki sermaye avansına ilişkin olarak tahsisli sermaye artırım kararı alındığını bildirdi. Cari fiyattan sermaye artırım oranı yaklaşık %19 oranında hesaplanıyor.
  CEMTS – Çemtaş Çelik, daha önce açıkladığı, Bursa’da yer alan GES yatırımının kullanılmaya hazır olduğunu bildirdi. Şirket, 12 bin m2 alana 20040 kWp gücünde GES için yatırım kararı açıklamıştır.
  CIMSA – Çimsa Çimento sermayesinin 135,1 milyon TL’den %600 oranında bedelsiz olarak 810,5 milyon TL artışla 945,6 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
  EUPWR – Europower, Sakarya Elektrik Dağıtım tarafından açılan ihalede yaklaşık 1,5 milyon Dolar bedelle en uygun teklifin verildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 1Ç/2023 dönemi hasılatının yaklaşık %5’ine karşılık gelmekte.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  RUBNS – Rubenis Tekstil, pay geri alım programı çerçevesinde 28,00 TL fiyattan 100 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,45’e yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  ONCSM – VBTS kapsamında ONCSM payları 31/07/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 29/08/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv 31 Temmuz 2023 KAP Haberleri
  Temettü Haberleri –
  ACSEL – Acıselsan bugün pay başına brüt 0,15 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 95,15 TL. Temettü verimi %0,2
  AZTEK – Aztek Teknoloji bugün pay başına brüt 1,06 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 45,82 TL. Temettü verimi %2,3
  GOLTS – Göltaş Çimento bugün pay başına brüt 3,50 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 179,5 TL. Temettü verimi %1,9
  SANFM – Sanifoam Endüstri bugün pay başına brüt 0,10 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 17,90 TL. Temettü verimi %0,6
  SUWEN – Suwen Tekstil bugün pay başına brüt 0,13 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 18,03 TL. Temettü verimi %0,7
  VESBE – Vestel Beyaz Eşya bugün pay başına brüt 0,22 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 16,53 TL. Temettü verimi %1,3

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –

  KAP Haberleri

Yukarı