Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  EREGL – Türkiye yassı çelik ürünlerinde ithalat vergilerini yükseltti. Haftasonu Resmi Gazete’de yer alan karara göre, AB ve Güney Kore gibi serbest ticaret anlaşması bulunan ülkeler harici diğer ülkelerden yapılan yassı Çelik ürünlerinin ithalatında uygulanan vergiler, yaklaşık %9’dan %15 seviyelerine yükseltildi. Yassı Çelik ürünlerinde ithalatın toplam tüketime oranı 2022 yılında %49 iken, 2021 yılında %54 seviyesinde gerçekleşmişti. Son dönemde özellikle Rusya ve İran gibi ülkelerden Çelik ithalatında artış gözlemlenmekteydi. Fakat yassı Çelik ithalatının büyük kısmının ya serbest ticaret kapsamında ya da Dahilde İşleme Rejimi kapsamında gümrüksüz olarak gerçekleştiğini not etmekte fayda görüyoruz. Dolayısıyla alınan önlemin etkisi, küçük bir kesimi (tahminen toplam ithalatın yüzde 30’dan daha azını) kapsayacaktır. Yine de bu karar yassı Çelik üreticisi EREGL için piyasa tarafından olumlu algılanabilir.
  ALARK – Alarko Holding analist toplantısı notları: ALARK Cuma günü yaptığı sunum ile hem 2023 beklentilerini paylaştı, hem de Holding’in uzun vadeli hedefleri kapsamında yapılması planlanan yeni yatırımlar hakkında bilgi paylaştı. Şirket 2022 yılı için net kar tahminini 11-12 milyar TL bandına yükseltirken (bizim tahminiz olan 11,4 milyar TL ile uyumlu); 2023 için ise 8,5-9,5 milyar TL bandında net kar beklentisi paylaştı (bizim tahminimiz olan 7,9 milyar TL’nin biraz üzerinde). 2023 yılı için CENAL kömür santralinde bakım nedeniyle daha düşük üretim beklentisi, AUF ve kömür maliyetine ilişkin belirsizlikler şirketin 2022’nin altında net kar beklentisi açıklamasının temel sebebi olarak gösterildi. Elektrik dağıtım tarafında ise güçlü karlılık performansının artarak devam etmesinin beklendiği belirtildi. Şirket yönetimi 2030 hedefleri kapsamında portföylerinde enerji ağırlığını azaltmak üzere 2 yeni iş kolunda yatırım yapmayı kararlaştırdıklarını duyurdu. Bu alanlardan birincisi Cuma günü açıklanan Tarım-Gıda iş kolu oldu. Şirket tarım ve gıda alanında 2024-2026 döneminde 600 milyon dolar yatırım yapmayı planladığını, bu yatırımların jeotermal enerjiye dayalı seracılık, sözleşmeli tarım, organomineral gübre üretimi gibi alanlarda gerçekleşmesinin planlandığı belirtildi. Tarıma alanındaki yatırımlar tamamlandığını yıllık 175 milyon dolar FAVÖK üretme kapasitesinin oluşacağı tahmini paylaşıldı, ayrıca yatırımların 5 senelik geri ödeme süresi olmasının ve %20 civarında iç verim oranı elde edilmesinin beklendiği belirtildi. Şirketin diğer yatırım yapacağı iş kolunun ise daha sonra açıklanacağı, bu alanın da teknoloji odaklı bir sektör olmasının hedeflendiği belirtildi. Şirket yeni yatırımları finanse etmek için bilançosundaki gayrimenkulleri likidite edebileceğini açıklarken, Alarko GYO dahil iştirakler ve Holding bünyesinde toplam 200 milyon dolar değerinde gayrimenkul portföyünün olduğu paylaşıldı. Diğer iş kolları arasında Turizm alanında Hill Side’ın genişleme planlarının devam ettiği, Alarko Carrierr’da son dönemde popüler olan Isı Pompası üretimi başladığı paylaşıldı. Genel olarak verilen mesajları olumlu buluyoruz, fakat Tarım alanındaki yatırımların Holding’in hisse fiyatına yansımanın uzun vadede kademeli olarak gerçekleşebileceğini düşünüyoruz.
  ASELS – Aselsan’ın kayıtlı sermaye tavanını artırımına ilişkin yapılan başvuru onaylanırken, 2 milyar TL tutarındaki tavanın 10 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildi. Kararın önümüzdeki altı ay içerisinde yapılacak genel kurulda onaylanması gerekmekte.
  CANTE – Çan Termik sermayesinin 320 milyon TL’den %150 oranında bedelsiz olarak 480 milyon TL artışla 800 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
  GESAN – Girişim Elektrik’in %70 bağlı ortaklığı olan Europower’ın TEİAŞ tarafından açılan ihalede 81,7 milyon TL bedelle en iyi teklifi verdiği bildirildi. Girişim Elektrik’in %70 bağlı ortaklığı olan Europower’ın Gaziantep’teki bir şirket ile 7,9 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığı bildirildi.
  SDTTR – SDT Uzay, TUSAŞ ile uydu yer istasyonu kurulumu konusunda 9,5 milyon Dolar ve 90 milyon TL tutarında sözleşme imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının %105’ine karşılık gelmekte.
  SMRTG – Smart Güneş Enerji yurtiçinde yerleşik bir müşterisi ile 1,9 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %3’üne karşılık gelmekte.
  VAKBN – Vakıfbank, kayıtlı sermaye tavanının 10 milyar TL’den 25 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildiğini bildirdi. Hedef Fiyat Değişiklikleri - Araştırma Bölümü’müz 2023 Görünüm ve Hedef Fiyat Revizyonlarını paylaştı. Raporla beraber, THYAO model portföyden çıkartılırken, KRDMD model portföye ekleniyor. Model portföydeki diğer şirketler: TUPRS, PGSUS, KCHOL, SAHOL, EKGYO, ENJSA ve TTRAK. Ek olarak, PETKM, ASELS, TKFEN için “endeks üzeri getiri” beklentisi “endekse paralel getiri” seviyesine, KOZAL “endeks üzeri getiri”den “endeks altı getiri”ye, HALKB ise “endeks altı getiri”den “endekse paralel getiri”ye revize ediliyor. Ayrıca, TUPRS, DOAS, AEFES ve TOASO’nun bu yıl yüksek temettü verimi sunacakları tahmin ediliyor. Detaylara linkten ulaşabilirsiniz: https://www.yf.com.tr/media/report/27012023kartahmini/

  Pay Alım Satım Haberleri –
  SAHOL – Sabancı Holding pay geri alım programı çerçevesinde 39,81 TL fiyattan 500 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2,16’ya yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  BRKSN – VBTS kapsamında BRKSN payları 30/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  EYGYO & SANEL & SOKE – VBTS kapsamında EYGYO, SANEL ve SOKE paylarında 30/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – MARTI


Yukarı