Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  FROTO – Ford Otosan Sürdürülebilirlik Hedeflerini Paylaştı. Ford Otosan,bugün uzun dönemli sürdürülebilirlik hedeflerini paylaştı. İklim değişikliğine yönelik hedefler arasında karbon emisyonunu düşürme hedefleri yer alıyor. Binek araçlarda 2030, hafif ve orta ticari araçlarda 2035, ağır ticari araçlarda ise 2040 itibarıyla sadece sıfır emisyonlu araç satışı yapılması hedefleniyor. Türkiye tesislerinin 2030’da karbon nötr olması, lojistik operasyonların ise 2035’te karbon nötr hale gelmesi hedefleniyor. Dolayısıyla şirket, Ford Motor Company’nin hedeflerine paralel olarak, 2035 yılına kadar ağır ticari araç haricinde bütün üretim ve lojistik operasyonlarının karbon nötr olmasını hedefliyor. Tedarikçilerin de karbon nötr olması için çaba sarfedileceği ve yerinde denetimlerin yapılacağı belirtiliyor. Atık yönetimi konusunda da şirket, araç üretiminde kullanılan plastik malzemelerin %30’unun geri dönüştürülmüş ve yenilenebilir plastikten oluşmasını hedefliyor ve 2030 yılına kadar sıfır atık politikasıyla ilerleyeceklerini belirtiyor. Türkiye tesislerinde, üretim sırasında kullanılan araç başı temiz su miktarının 2030’a kadar %40 oranında azaltılması da hedefler arasında. Şirket, topluma yönelik hedef olarak kadın çalışan sayısını hem şirketin kendi yönetim ve teknoloji birimlerinde yükseltmeyi, hem de kadın yönetici oranı %50’den fazla olan girişimlere destek vermeyi hedefliyor. Belirtilen hedeflerin, şirketin sürdürülebilirliği konusunda önemli olduğunu; kurumsal, özellikle ESG odaklı, fonların da ilgi duyacağı hedefler olabileceğini ve uzun vadeli beklentiler açısından pozitif bir etkisi olabileceğini düşünüyoruz.
  KMPUR – Kimteks Poliüretan, Düzce Gümüşva Organize Sanayi Bölgesinde yer alan fabrika binasının yanında bulunan 12 bin m2 büyüklüğündeki arsanın 16,5 milyon TL bedelle satın alınmasına karar verildiğini bildirdi. Şirket, arsayı potansiyel yatırımlar için değerlendirmeyi düşünüyor.
  ASELS – Aselsan ile TUSAŞ arasında uçak modernizasyonuna yönelik 671 milyon TL ve 35,3 milyon Dolar tutarında sözleşme imzalandığı bildirildi. Teslimatlar 2022-2025 yılları içerisinde gerçekleşecek.
  GRSEL – Gür-Sel Turizm ile İstanbul International Comminity Scholl arasında 3 yıllık sözleşme imzalanırken, sözleşmenin 3 yıllık dönemde 60 milyon TL tutarında ciro katkısı sağlaması bekleniyor.
  KFEIN – Kafein Yazılım elektronik komponent konusunda faaliyet gösteren bir şirket ile 3 yıl hizmet içermek üzere 15 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %6’sına karşılık gelmekte.
  KORDS – Kordsa, İzmit fabrikasında 7 milyon Dolar tutarında yeni yatırım yapılmak üzere yüksek performans lastikler için tekkord üretim hattı yapılmasına ve 5 milyon Dolar tutarında Polipropilen Monofilament Fiber Donatı yatırım yapılmasına karar verildiğini bildirdi. Yatırımın 2024 yılı ilk çeyreğinde devreye alınması bekleniyor.
  ULUUN – Ulusoy Un ile Birleşmiş Milletler World Food Programme (WFP) arasında 6 ay süreli buğday unu fason üretim anlaşması imzalandığı bildirildi. Üretim miktarı WFP tarafından belirlenecek ve şirket tarafından duyurulacak.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  ALARK – Alarko Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 46,04 TL fiyattan 213 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,32’ye yükseldiğini bildirdi.
  SISE – Şişe Cam, pay geri alım programı çerçevesinde 24,4 TL fiyattan 1,45 milyon adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %3,27’ye yükseldiğini bildirdi.
  LIDER – LDR Turizm, pay geri alım programı çerçevesinde 24,09 TL fiyattan 80 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,88’e yükseldiğini bildirdi.
  MPARK – MLP Sağlık, pay geri alım programı çerçevesinde 40,42 TL fiyattan 77 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %1,44’e yükseldiğini bildirdi.
  KLRHO – Şirket ortağı Ümit Kiler tarafından 20,54 TL fiyattan 4,45 milyon adet pay satışı yapılırken, Kiler Holding sermayesindeki payı %28,33’e geriledi.
  MAGEN – Esenboğa Elektrik (ESEN) tarafından 13,25-13,33 TL fiyat aralığından 150 bin adet pay alımı yapılırken, Margün Enerji sermayesindeki payı %87,69’a yükseldi.
  SERVE – Şule Kaynak tarafından 27,86 TL fiyattan 369 bin adet pay satışı yapılırken, Kuvva Gıda sermayesindeki payı %0,13’e geriledi. Veysi Kaynak tarafından 27,86 TL fiyattan 290 bin adet pay satışı yapılırken, Kuvva Gıda sermayesindeki payı %5,02’ye geriledi.

Yukarı