Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  GARAN – BBVA enflasyon muhasebesinin GARAN 1Ç22 finansallarına etkisine dair beklentilerini paylaştı. Buna göre, 1Ç22 net karı 324mn Avro negatif etkiyle 75mn Avro net zarar olarak tahmin edilirken, sermaye 254mn Avro pozitif etkiyle 3,3mlr Avro olarak öngörülmüştür. Belirtmeliyiz ki enflasyonun karlılık üzerindeki negatif etkisi önümüzdeki çeyreklerde baz etkisi nedeniyle azalacaktır. Bunun yanında, Türk otoriteler tarafından enflasyon muhasebesinin yapılıp yapılmayacağı veya nasıl yapılacağına dair detaylar henüz paylaşılmamıştır. Sene başından bu yana beklenen bir etki olduğu için bugün piyasa etkisinin hafif negatif olabileceğini düşünüyoruz.
  ECILC – ECILC ABD’li ilaç şirketi Amgen’in Türkiye’deki üretim şirketi Gensenta’yı 135 milyon dolara satın alıyor. Eczacıbaşı İlaç (ECILC), eski adı Mustafa Nevzat İlaç Sanayi olan ve 2012 yılında Amgen tarafından satın alınarak sonrasında Gensanta ünvanı ile operasyonlarına devam eden jenerik ve biyobenzer ilaç üreticisi Gensanta’nın paylarının tamamını 135 milyon dolar bedel ile satın almak üzere anlaşmaya vardığını açıkladı. Amgen 2012 yılında Mustafa Nevzat İlaç şirketini 700 milyon dolara satın almıştı. Eczacıbaşı ise 2007 yılında jenerik ilaç üretimi iş kolundaki operasyonlarını yaklaşık 600 milyon EUR değerleme üzerinden Zentiva’ya satmıştı. ECILC’ın bilançosunda Mayıs ayında dağıtılan temettü sonrası 100 milyon dolar civarında nakit pozisyonu bulunduğu için, şirketin bu satın almayı kendi kaynakları ile finanse edebileceğini düşünüyoruz. Eczacıbaşı’nın hakim olduğu bir sektöre, uygun bir satın alma fiyatı ile tekrar giriş yapmasını olumlu olarak değerlendiriyoruz. Gensenta’nın özellikle biyoteknoloji alanında yoğunlaşan ilaç portföyü ve FDA onaylı üretim tesisleri ile Eczacıbaşı için ilaç sektöründe uzun vadeli değer yaratma hedefini destekleyeceğini düşünüyoruz.
  BOBET – Boğaziçi Beton ile Invest Eba İnşaat arasında 100 milyon TL tutarında hazır beton tedariki sözleşmesi imzalandı. Söz konusu tutar şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %11’ine karşılık gelmekte.
  RTALB – RTA Laboratuvarları sermayesi bugün 42.97 milyon TL’den %133 oranında bedelsiz olarak 57.03 milyon TL artışla 100 milyon TL’ye yükseltilecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 6.18 TL’ye denk gelmekte.
  Bankacılık – Meclis’e sunulan yasa teklifine göre bankalara %25’lik kurumlar vergisinin kalıcı hale gelmesi planlanmaktadır. Hatırlatmak gerekirse Nisan ayında finansal kuruluşlar için 2023 yılı kurumlar vergisi oranı %25 olarak belirlenmişti. Hafif Negatif

  Pay Alım Satım Haberleri –
  TURSG – Türkiye Sigorta A.Ş. azami 35 milyon adet ve 300 milyon TL fon tutarı olmak üzere pay geri alım programı başlatılmasına karar verdi.
  KUYAS – Kuyaş Yatırım pay geri alım programı çerçevesinde 6.50 TL fiyattan 250 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %3.46’ya yükseldiğini bildirdi.
  SAHOL – Sabancı Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 20.25 TL fiyattan 250 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2.52’ye yükseldiğini bildirdi.
  CEMAS – Işıklar Enerji tarafından 1.22-1.23 TL fiyat aralığından 4.5 milyon adet pay satışı yapılırken, Çemaş Döküm sermayesindeki payı %5.01’e geriledi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  KCAER – Kocaer Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları yarın itibariyle 27.50 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.
  Borsa İstanbul Temmuz – Eylül Dönemi Değişiklikleri – Borsa İstanbul kararına göre 1 Temmuz itibariyle BİST100’e AKFGY, ALBRK, BAGFS, BUCIM, CEMTS, INVES, PSGYO ve YATAS dahil olacak olup BİST100 endeksinden ARASE, BIOEN, BRISA, CANTE, ESEN, KARTN, KUTPO ve KZBGY çıkarılacak. BİST50 endeksinde ise AEFES, AKSA, ISGYO ve OYAKC dahil olacak olup, BİST50 endeksinden BASGZ, BERA, KAR0SN ve TURSG çıkarılacak.
  Borsa İstanbul Pazar Duyurusu – Borsa İstanbul yaptığı açıklama ile 1 Temmuz’dan itibaren Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar’da işlem görecek payların listesini yayımladı. Detaylı bilgiye https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1038110 adresinden ulaşılabilir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – INVES, TUREX, UZERB, VERUS


Yukarı