Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  PETKM – PETKM JP Morgan’dan 300 milyon ABD doları tutarında kredi sağladı. Yapılan açıklamada, Ocak 2023'de vadesi gelen Petkim’in 500 milyon ABD doları tutarlı mevcut tahvillerinin geri ödenmesinin finanse edilmesi ve kısa vadeli finansal istikrarının güçlendirilmesi amacıyla kredi anlaşmasının imzalandığı belirtildi. Şirketin bu kredisi 3 yıl vadeli olup, yıllık faiz oranı SOFR +%5.60'tır.
  ALFAS – Alfa Solar Enerji ile Bara Mühendislik arasında 7,2 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %12’sine karşılık gelmekte.
  ARDYZ – Ard Grup ile Yozgat Belediyesi Elektronik Denetleme Sistemlerinin bakım ve onarımı için 5 yıl süreli sözleşme imzalandığını bildirdi.
  KUYAS – Kuyaş Yatırım EPDK’ya 500 mw depolama lisansı başvurusu yapılacağını bildirdi.
  SMRTG – Smart Güneş Enerji bağlı ortaklığı Smart Güneş Ekipmanları 1,3 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %2,1’ine karşılık gelmekte.
  Bankacılık – Haber sitelerinde çıkan haberlere göre, döviz veya altından KKM’ye dönen hesaplar için faiz üst limiti (politika faizi + 3 puan) kaldırılacak. Olası değişiklikle döviz ve altından KKM’ye dönüş talebinin artırılmasının amaçlandığını düşünüyoruz. Piyasadaki TL mevduat rekabeti düşünüldüğünde, olası böyle bir değişiklikle bahsi geçen hesaplarda da mevduat maliyetlerinde artış olabileceğini ve dolayısıyla bankacılık sektörü marjlarında baskının artabileceğini düşünüyoruz.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  INDES – İndeks Bilgisayar pay geri alım programı çerçevesinde 80 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,36’ya yükseldiğini bildirdi.
  TURSG – Türkiye Sigorta, pay geri alım programı çerçevesinde 11,06 TL fiyattan 200 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,91’e yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  SASA – Sasa Polyester, 500 milyon Euro’ya kadar paya dönüştürülebilir tahvil ihracına ilişkin olarak yaptığı başvurunun onaylandığını bildirdi.
  IDGYO & SDTTR – VBTS kapsamında IDGYO ve SDTTR payları 27/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir.
  ASTOR – VBTS kapsamında ASTOR payları 27/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı