Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  GESAN – Girişim Elektrik’in %70 bağlı ortaklığı olan Europower, 16,04 milyon TL bedelle yeni iş aldığını bildirdi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %1’ine karşılık gelmekte.
  Bankacılık – Resmi Gazete’de açıklanan regülasyona göre, ticari kredilerde ilk limit tahsisinde tahsis ücreti kredi limitinin %0,25’i ve yenileme döneminde kredi limitinin %0,125’i geçemeyecek. Kredi kullandırım ücreti ise rotatif krediler hariç kredilerde kredinin %1,1’ini ve rotatif kredilerde de kredinin %1’ini geçemeyecek. Geçen haftanın haftalık verilerine göre ticari kredilerin toplam kredilerdeki payı yaklaşık %81 olarak açıklandı. Negatif/ Geçen ay açıklanan düzenlemeye göre, Temmuz sonundan yılsonuna kadar kredi büyümesi %10’u aşan bankalara bir yıl vadeli menkul kıymet tutma zorunluluğu getirilmişti. Haftalık bankacılık verilerinin de teyit ettiği üzere, yılın ikinci yarısında kredi büyümesinde yavaşlama öngörmekteyiz. Büyümelerdeki bu yavaşlamadan dolayı da açıklanan ücret komisyon gelirleri limitlerinin banka karlılıklarına yaklaşık %8 negatif etki etmesini bekliyoruz.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  HUNER – YK Başkanı Orhun Kartal tarafından 4,30 TL fiyattan 58 milyon adet pay satışı yapılırken, Hun Yenilenebilir Enerji sermayesindeki payı %67,58’e geriledi.
  NTHOL – Kerim Tibuk tarafından 8,96 TL fiyattan 900 bin adpet pay alımı yapılırken, Net Holding sermayesindeki payı %%27,62’ye yükseldi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Açığa Satış Yukarı Adım Kuralı – Borsa İstanbul kararına göre BİST50 paylarında 23/09/2022 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanacak.
  Ekim - Aralık Dönemi Endeks Değişiklikleri – Borsa İstanbul kararına göre Ekim-Aralık döneminde BİST100 endeksinde GESAN, KARTN, PRKAB, SMRTG, TMSN, TSPOR, TUKAS ve YYLGD dahil edilecek olup, ARDYZ, INDES, INVES, PARSN, TKNSA, TRILC, ZOREN ve ZRGYO çıkarılacak. BİST50 endeksinde BERA dahil edilecek ve ISDMR çıkarılacak. BİST30 endeksine ise AKSEN dahil edilecek olup HALKB çıkarılacak. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1064575
  Pazar Değişiklikleri – Borsa İstanbul kararına göre Ana Pazar’da işlem gören ALCTL, AYEN, BLCYT, BOBET, DAPGM, INFO, KARTN, MAGEN, PRKAB ve TSPOR, 3 Ekim itibariyle Yıldız Pazar’da işlem görecek. Yıldız Pazar’da işlem gören ESCAR ve ZOREN, 3 Ekim itibariyle Ana Pazar’da işlem görecek. Alt Pazar’da işlem gören ALMAD ve IZFAS ise 3 Ekim itibariyle Ana Pazar’da işlem görecek. Detaylar için https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1063459 VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı