Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ARCLK – Arcelik 2Ç20 finansal sonuçlarını bugün piyasaların kapanmasının ardından açıklaması bekleniyor. 2Ç20'de şirketin yıllık bazda %7 düşüşle TL7.837mn net satış açıklamasını bekliyoruz. Haziran ayında yaşanan toparlanma ve fiyat artışlarıyla yurtiçi satışların %8 büyüyeceğini, yurtdışı satışların ise salgının etkisiyle yaşanan sert yavaşlama sebebiyle düşeceğini tahmin ediyoruz. FAVÖK’ün ise %21 daralarak TL721mn seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz. Operasyonel taraftaki yavaşlamaya rağmen, tek seferlik karlar sayesinde net karın %83 artarak TL401mn seviyesine ulaşabileceğini tahmin ediyoruz. Piyasanın genel beklentisi ise TL7.817mn net satış, TL786mn FAVÖK ve TL371mn net kar olması yönünde. Şirket yönetimi bu akşam saat 19:00’da bir telekonferans düzenleyecek.
  EREGL – EREGL ile Özelleştirme İdaresi arasındaki dava şirket lehine sonuçlandı ve EREGL 112 mn TL ödemeyi tahsil ettiğini açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada, İsdemir’in özelleştirme süreci sonrası devam eden davaya ilişkin nihai kararın şirketin lehine sonuçlandığı ve ana para ve faiz dahil 112 milyon TL tutarında ödemenin tahsil edildiği belirtildi. Şirket daha önce dava konusu alacak için karşılık ayırdığı için, 112 milyon TL şirketin 2020 yılı sonuçlarında bir defalık gelir olarak yer alacaktır. Bu rakam bu sene için kar tahminimizin yaklaşık %5’ine denk gelmektedir.
  KARSN – Şirket, daha önce siparişini aldığı IIA Tesis Kullanım Sözleşmesi çerçevesinde 48.5 milyon Euro tutarındaki üretiminin 12.6 milyon Euro tutarlı kısmının teslim edildiği, kalan kısmın ise 2020 yılı içerisinde teslim edileceği bildirildi.
  TOASO – TOFAS yıllık bakım çalışmaları nedeniyle üretime 2 hafta ara vereceğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, 30 Temmuz-13 Ağustos tarihleri arasında yıllık izin ve bakım çalışmaları kapsamında üretime ara verileceği belirtildi. Yıllık olağan bir duruş olması nedeniyle hisse için nötr olarak değerlendiriyoruz.
  TTRAK – Türk Traktör Ağustos ayının 4 ve 12’si arasında bakım ve onarım çalışmaları sebebiyle iki fabrikasında da üretime ara verileceğini duyurdu. Buna göre, bu sürede personel yıllık iznini kullanacak. Türk Traktör için sınırlı olumsuz.
  Pay Alım Satım Haberleri –
  DERAS – YK Başkanı tarafından 6.16 – 7.64 TL fiyat aralığından 8.05 milyon adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %22.47’ye geriledi.

Yukarı