Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ARCLK – BEKO B.V. Whirlpool'un Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas'ta kurulu ve MENA bölgesinde faaliyet gösteren iki iştiraki (Whirlpool MEEA DMCC ve Whirlpool Maroc S.a.r.l.) için Whirlpool ile hisse alım sözleşmesi imzaladı. Buna göre, satın almanın toplam değerinin 20 milyon Euro olması bekleniyor. Ayrıca, Arçelik'in kontrolünde yeni Avrupa beyaz eşya şirketinin kurulması ile işlemin 2Y23’te tamamlanması
  bekleniyor. – Nötr
  HALKB – Halkbank Temyiz Mahkemesi’ne gerekçelerini 31 Temmuz’a kadar sunacak. Hatırlatmak gerekirse, 20 Nisan’da ABD Yüksek Mahkemesi Temyiz Mahkemesi’nin Halkbank’ın Yabancı Devlet Dokunulmazlığı ile ilgili yaptığı başvurusunu tekrar gözden geçirmesine karar vermişti.
  Bankacılık – Politika faizinin artışına paralel olarak kredi kartı azami faiz oranı %1,36’dan %1,91’e yükseldi. Bunun yanında, müşterilerden alınacak ücret komisyonlar (mevduat oranları ve politika faizinin %10 üzerindeki orandan küçük olanına göre hesaplanan) ve kredi kartı azami faiz oranı Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre Ağustos ayı yerine Temmuz ayından itibaren uygulanmaya başlayacak. Hafif Pozitif
  ARDYZ – ARD Yazılım, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu'nun iştiraki olan TESK A.Ş. ile şirket programlarının TESK hizmetlerinde kullandırılması ile ilgili gelir paylaşımı modeliyle sözleşme imzalandığı bildirildi.
  LIDFA – Lider Faktoring sermayesi bugün 135 milyon TL’den %88 oranında bedelsiz olarak 118,8 milyon TL artışla 253,8 milyon TL’ye yükseltilecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 3,15 TL.
  METUR – Metemtur Yatırım Muğla Bodrum’da yürüttüğü Fuga Panaroma projesinin inşaat işlerinin tamamlandığını bildirdi. Nihai paylaşım oranı daha önce BCC Yatırım ile %50-50 şeklinde olurken, cari durumda nihai paylaşım oranı şirket lehine %72,5 olarak belirlendiği bildirildi.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  ACSEL – Acıselsan, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı 368 bin adet payın tamamını Borsa dışında sattığını bildirdi. Paylar VERUS tarafından alınırken, VERUS’un şirket sermayesindeki payı %50,73’e yükseldi. (Önceki: %47,3)
  AHGAZ – Ahlatçı Doğalgaz, pay geri alım programı çerçevesinde 7,74 TL fiyattan 1 milyon adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,04’e yükseldiğini bildirdi.
  AKFGY – Akfen GYO, pay geri alım programı çerçevesinde 3,75-3,79 TL fiyat aralığından 1 milyon adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2,15’e yükseldiğini bildirdi.
  SAHOL – Sabancı Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 42,58 TL fiyattan 750 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2,94’e yükseldiğini bildirdi.
  VESBE – Vestel tarafından 10,30-10,49 TL fiyat aralığından 8,5 milyon adet pay Borsa dışında kurumsal yatırımcılara satılırken, Vestel Beyaz Eşya sermayesindeki payı %79,64’e geriledi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Temmuz - Eylül Dönemi Endeks Değişiklikleri – Borsa İstanbul Temmuz - Eylül dönemi değişikliklerini yayımladı. Buna göre BİST100 endeksine AHGAZ, AKCNS, ASTOR, BRSAN, CANTE, ECZYT, ISMEN, PENTA ve QUAGR dahil olacak olup, BİST100 endeksinden ALKIM, BASGZ, ERBOS, FENER, KERVT, KLRHO, TMSN, TURSG ve ULUUN çıkarılacak. BİST50 endeksine ASTOR, CIMSA ve DOAS dahil olacak ve BİST50 endeksinden ise BERA, ISGYO ve KORDS çıkarılacak. BİST30 endeksine ise ASTOR dahil olacak olup AKSEN çıkarılacak. Detaylar için https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1159507
  Borsa İstanbul Pazar Değişiklikleri – Borsa İstanbul 3 Temmuz itibariyle yapılacak pazar değişikliklerini yayımladı. Detaylar için https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1159268
  AYCES & FORTE – VBTS kapsamında AYCES ve FORTE payları 23/06/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/07/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Haberleri –
  ELITE – Elite Naturel Organik Gıda bugün pay başına brüt 0,23 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 16,17 TL. Temettü verimi %1,4
  SANKO – Sanko Pazarlama, 28 Temmuz’da pay başına brüt 1,0 TL temettü ödeme kararı aldı. Temettü verimi %4,7.

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – EKSUN, HUBVC, KLGYO, PEKGY, POLHO, TRILC

  KAP Haberleri

Yukarı