Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  SISE – Şişecam, Lüleburgaz’da otocam hattını devreye aldı. 190 Milyon dolarlık yatırımla devreye alınan yeni hat yıllık 200 bin ton kapasiteyle çalışırken 114 kişiye de ek istihdam sağlayacak. Şişecam’ın otocam üretim tesislerinde ince ve çok ince kalınlıktaki renksiz ve çeşitli renklerdeki ham cam ihtiyacının tamamına yakınının yeni float hattından karşılanacak. Nötr
  TTKOM & TCELL – Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX’in uydudan internet sağlayan hizmeti Starlink Türkiye’de faaliyet izni için BTK’ya başvurdu. Konuya ilişkin olarak 25 Eylül 2023 tarihinde sektördeki şirketlerle Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı arasında görüşme yapılması bekleniyor. Haber akışını TTKOM ve TCELL payları açısından nötr olarak değerlendiriyoruz.
  TKFEN – Tekfen Holding, 1) Yenilenebilir enerji çözümleri konusunda faaliyet göstermek üzere "Tekfen Yenilenebilir Enerji Çözümleri A.Ş." unvanı ile 10 milyon TL tutarındaki sermayesinin tamamı şirket tarafından taahhüt edilecek bir şirket kurulmasına, 2) Şirket ve iştirakleri bünyesindeki gelir getiren ve gelir getirme potansiyeli taşıyan taşınmazların yeni kurulacak olan "Tekfen Varlık ve Taşınmaz Yönetimi A.Ş." şirketine devri için gerekli işlemlerin başlatılmasına, 3) Grup şirketlerimizden Tekfen İmalat ve Mühendislik A.Ş.'nin Derince'deki arsasının ve üzerinde yer alan fabrika binasının, kısmi bölünme yöntemiyle yeni kurulacak olan ve sermayesi Tekfen İnşaat ve Tesisat AŞ tarafından taahhüt edilecek "Tekfen Derince A.Ş."ye aktarılmasına karar vermiştir.
  KORDS – 5 Ağustos 2022 tarihinde Microtex’in satın alım sözleşmesi ve opsiyon sözleşmesi kapsamında Microtex’in %1 oranında hissesini ilgili opsiyon sözleşmesinde yer alan formül uyarınca 547.170 Avro bedel karşılığında satın aldı. İşlem sonrasında Kordsa’nın Microtex’in sermayesindeki payı %61’e yükseldi. Nötr
  EUPWR – Europower Enerji, Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma San. ve Tic. A.Ş.'nin bağlı ortaklığı Solar Santral Enerji A.Ş.'nin, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Üsküp Şubesi ile arasında 27,89 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

  Pay Alım Satım Haberleri –

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Ekim - Aralık Dönemi Endeks Değişiklikleri – Borsa İstanbul kararına göre Ekim - Aralık döneminde BİST100 endeksine AKFYE, BIENY, CWENE, EUPWR, IMASM, KAYSE, MIATK ve YEOTK dahil olacak olup, endeksten ASUZU, AYDEM, BAGFS, BIOEN, CEMTS, GSDHO, SELEC ve TKNSA çıkarılacak. BİST50 endeksine CANTE, CWENE, EUPWR dahil olacak olup endeksten AKSA, EGEEN ve SOKM çıkarılacak. BİST30 endeksine ise KONTR ve OYAKC dahil olacak olup endeksten KOZAA ve TAVHL çıkarılacak.
  Ekim - Aralık Dönemi Pazar Değişiklikleri – Borsa İstanbul, 2 Ekim itibariyle Yıldız Pazar, Ana Pazar ve Alt Pazar'da işlem görecek şirketlerin listesini yayımladı. Detaylar için: https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1196744
  HATSN – Hat-San Gemi İnşaa payları bugün 22,60 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.
  KIMMR & PEGYO – VBTS kapsamında KIMMR ve PEGYO paylarında 22/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  ELITE & TARKM – VBTS kapsamında ELITE ve TARKM paylarında 22/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.
  SUMAS – VBTS kapsamında SUMAS payı 22/09/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/10/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir iletim kanalları kısıtlanarak (internet emir yasağı ile) işlem görecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Ödemeleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – ASELS

  KAP Haberleri

Yukarı