Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ANSGR – Anadolu Sigorta’nın Ocak-Ekim dönemi prim üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre %121 artışla 17,65 milyar TL’ye yükseldi.
  AYDEM – Aydem Enerji’nin %100 bağlı ortaklığı olan Sarı Perakende’nin mevcut Tedarik Lisansı kapsamında EPDK'ya 1.400 MW'lık müstakil depolama tesisi başvurusu yapılmış ve kurum tarafından uygun bulunduğu bildirildi.
  AZTEK – Aztek Teknoloji Samsung Elektronik İstanbul arasında Samsung TV ürünlerinin ve projeksiyon cihazlarının perakende ve bayi kanalı satışı konusunda Distribütörlük sözleşmesi imzalandığı bildirildi.
  CLEBI – Celebi Airport Services India, Chennai Uluslararası Havalimanı yer hizmetleri ihalesini 3,8 milyon Dolar bedelle kazandı ve Chennai Uluslararası Havalimanı'nda 10 yıl süre ile yer hizmetleri yapma hakkı elde etti.
  GESAN – Girişim Elektrik’in %70 bağlı ortaklığı olan Europower’ın bağlı ortaklığı olan Peak PV Solar’ın 238 milyon TL tutarında yatırım teşvik belgesi aldığı bildirildi.
  HDFGS – Hedef Girişim, RE-PİE Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından Kurulan Ace Games Girişim Sermayesi Yatırım Fonu Katılma paylarına 18,6 milyon TL tutarında yatırım yapılmasına karar verildiğini bildirdi.
  TTKOM – Türk Telekom ile farklı yurtdışı bankalar ile 200 milyon Euro tutarında uzun vadeli kredi anlaşması yapıldığı bildirildi. Nihai vade 2027 Aralık ayı olacak ve yıllık faiz oranı ise Euribor+%1,40 olacak. Diğer maliyetlerle birlikte yıllık maliyet oranı Euribor+%2,76’ya karşılık gelmekte.
  TURSG – Türkiye Sigorta’nın Ocak-Ekim dönemi prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %109 artışla 17,745 milyar TL’ye yükseldi.
  Enerji – Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Elektrik Piyasasında Depolama Faaliyetleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni düzenleme ile halihazırda elektrik üretimi yaparken elektrik depolama tesisi kuran ya da elektrik depolama tesisi olarak lisans aldıktan sonra elektrik üretim tesisi kuran tesisler, bundan böyle "depolamalı elektrik üretim tesisi" olarak sınıflandırılacak. Buna göre, bu durumdaki tesisler depolama ünitesi kurduklarında, depolama tesisinin kurulu gücüne kadar rüzgar ve güneşe dayalı kapasite artışına izin alabilecekler. Bu kapasite artışları, yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleme mekanizması (YEKDEM) teşviki kapsamında sayılacak. Depolama teknolojisi henüz geliştirilme aşamasında olduğundan etkisinin kısa vadede sınırlı olabileceğini düşünmekteyiz.
  Otomotiv – Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ÖTV fiyat aralıklarının güncelleneceğini söylemişti. Nebati, Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) ile yaptığı toplantıda düzenleme tarihini 1 Aralık olarak açıkladı. Mevcut durumda vergi öncesi fiyatı 120 bin TL’ye kadar olan araçlar %45; 120-150 bin TL aralığındaki araçlar %50; 150-175 bin TL aralığındaki araçlar %60; 175-200 bin TL aralığında olan araçlar %70 ve 200 bin TL üzerindeki araçlar %80’lik dilime giriyor. Fiyat aralıklardaki yapılacak artışın büyüklüğü, düzenlemenin sektöre olumlu etkisini doğru orantılı olarak etkileyecektir. Düzenlemenin ağırlıklı olarak giriş seviyesi modelleri etkilemesi ve giriş seviyesi modeli sayesinde TOASO'nun nispeten olumlu etkilenmesi beklenebilir.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  IHYAY – Bank of America tarafından 0,84-0,90 TL fiyat aralığından net 7,8 milyon adet pay alımı yapılırken, İhlas Yayın Holding sermayesindeki payı %5,1’e yükseldi.
  TRILC – YK Başkanı Mehmet Berat Battal tarafından 10,90-12,12 TL fiyat aralığından 8,96 milyon adet pay satışı yapılırken, Türk İlaç ve Serum sermayesindeki payı %44,04’e geriledi. Şirket ortağı Rana Nur Battal tarafından 11,40-11,42 TL fiyat aralığından 449 bin adet pay satışı yapılırken, Türk İlaç ve Serum sermayesindeki payı %0’a geriledi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  OZSUB – Özsu Balık Üretim A.Ş. payları 22-23 Kasım’da 7,69 TL fiyattan halka arz olacak.
  AKENR & GWIND & SILVR – VBTS kapsamında AKENR, GWIND ve SILVR payları 21/11/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/12/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  DOGUB & MIATK & MNDRS & ORGE – VBTS kapsamında DOGUB, MIATK, MNDRS ve ORGE paylarında 21/11/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/12/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı