Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ASELS – Aselsan ile Savunma Sanayi Başkanlığı arasında 1,05 milyar TL tutarında iş sözleşmesi imzalandığı bildirildi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %5,2’sine karşılık gelmekte.
  CLEBI – Dünya gazetesinde yayınlanan habere göre; Ülkede uzun yıllardır değişik havalimanlarında yer hizmetleri veren Çelebi Holding, Hindistan'ın bayrak taşıyıcısı havayolu şirketi Air India'nın iki satış sürecinden birine katılmayı planlıyor. Bilindiği üzere uzun zamandır Air India'nın yer hizmetleri ve mühendislik birimlerinin satışı gündemdeydi. Air India'ya ait yer hizmetleri birimi AI Airport Services (AIASL) ve mühendislik birimi AI Engineering Services (AIESL) için road show süreci, teklif sahiplerinin ilgisini analiz etmek için geçen hafta yatırım ve kamu varlık yönetimi (DIPAM) tarafından gerçekleştirildi. Danışmanlık firması ABD'li EY'nin yürüttüğü süreçte yer hizmetleri birimi için Bird Group, Tata Sons gibi Hintli şirketlerin yanı sıra İsviçreli yer hizmetleri şirketi Swissport ve Türk firması Çelebi Havacılık Holding gibi firmalar yer aldı.
  FONET – Fonet Bilgi, Ankara Etlik Entegre Sağlık Kampüsü Hastanesi, Kocaeli Entegre Sağlık Kampüsü ve İzmir Bayraklı Entegre Sağlık Kampüsü Hastanelerinde kullanılmak üzere 25 milyon TL tutarında HBYS yazılım lisans sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %29’una karşılık gelmekte.
  GEREL – Gersan Elektik, RST Teknoloji ile 333 bin Dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Şirket iş çerçevesinde şarj istasyonları ve yazılım sistemlerini içeren ürünlerin imalat ve satışını gerçekleştirecek. Şirket ayrıca Avos Grup ile 758 bin Dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzaladı.
  KONTR – Kontrolmatik, 5,17 milyon Dolar bedelle 6 adet trafo merkezi siparişi alındığını bildirdi. Söz konusu tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %15’ine karşılık gelmekte.
  ORCAY – Orçay sermayesi bugün 20,5 milyon TL’den %290 oranında bedelsiz olarak 59,5 milyon TL artışla 80 milyon TL’ye yükseltilecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 6.86 TL.
  SEYKM – Seyitler Kimya sermayesi yarın 41 milyon TL’den %44 oranında bedelsiz olarak 18 milyon TL artışla 59 milyon TL’ye yükseltilecek.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  HALKB – Halkbank, pay geri alım programı çerçevesinde 8,06-8,58 TL fiyat aralığından 8,85 milyon adet pay alımı yapıldığını bildirdi.
  ISCTR – İş Bankası Munzam Sandık Vakfı tararfından 8,00-8,19 TL fiyat aralığından 5 milyon adet pay alımı yapılırken, İş Bankası sermayesindeki payı %37,31’e yükseldi.
  TURSG – Türkiye Sigorta pay geri alım programı çerçevesinde 6,64 TL fiyattan 276 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,45’e yükseldiğini bildirdi.
  ULAS – YK Başkanı Cüneyt Ulaş tarafından 4,40-4,44 TL fiyat aralığından 200 bin adet pay satışı yapılırken, Ulaşlar Turizm sermayesindeki payı %10,47’ye geriledi.
  VESBE – Vestel Elektronik tarafından 8,5 TL fiyattan 30 milyon adet pay satışı yapılırken, Vestel Beyaz Eşya sermayesindeki payı %80,66’ya geriledi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  TSKB – 17/08/2022 ve 02/09/2022 tarihlerinde Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda açıklandığı üzere TSKB paylarında VBTS kapsamında 04/10/2022 tarihli işlemlere kadar uygulanacak olan açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirlerinin, 21/09/2022 tarihli işlemlerden başlamak üzere kaldırılmasına karar verilmiştir.
  PAGYO – VBTS kapsamında PAGYO payları 21/09/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/10/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  Açığa Satış Yukarı Adım Kuralı – Borsa İstanbul kararına göre BİST50 paylarında 21/09/2022 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanacak.
  Pazar Değişiklikleri – Borsa İstanbul kararına göre Ana Pazar’da işlem gören ALCTL, AYEN, BLCYT, BOBET, DAPGM, INFO, KARTN, MAGEN, PRKAB ve TSPOR, 3 Ekim itibariyle Yıldız Pazar’da işlem görecek. Yıldız Pazar’da işlem gören ESCAR ve ZOREN, 3 Ekim itibariyle Ana Pazar’da işlem görecek. Alt Pazar’da işlem gören ALMAD ve IZFAS ise 3 Ekim itibariyle Ana Pazar’da işlem görecek. Detaylar için https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1063459 VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı