Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ENKAI – ENKA İngiltere’de kurulacak nükleer santral projesi için yaklaşık 250 mn dolar tutarında borulama sistemi siparişi aldı, diğer yandan şirket Gürcistan’da hidroelektrik santral projesinin iptali için hükümete bildirim yaptığını açıkladı. Enka tarafından dün yapılan açıklamalarda, 2019 yılında imzalanan Gürcistan’daki yap-işlet sözleşmesinde fesih gerekçesi olarak ihlaller ve mücbir sebep gösterildi. Bu sene basında yer alan haberlerde toplam yaklaşık 800 milyon dolar maliyeti olması beklenen projeye karşı yerel halkın çevresel etkiler nedeniyle itirazları olduğu iddaa edilmişti. Bu proje Enka’nın en son açıklanan 3,6 milyar dolar toplam tutardaki backlog’u içerisinde yer almıyordu, ayrıca proje için bugüne kadar yapılan harcamaların kısıtlı olduğunu tahmin ediyoruz. Diğer yandan şirket başka bir açıklamasında, İngiltere’deki iştiraki vasıtası ile GE tarafından inşa edilecek nükleer santrallerde kullanılmak üzere borulama sistemi fabrikasyonu ve montajı için sözleşme kazandığını duyurdu. Kazanılan sözleşme büyüklüğü 184 mn GBP (yaklaşık 250 mn dolar) olup, 4.5 senede tamamlanması beklenmektedir. İki açıklamanın nette Enka üzerindeki etkisinin nötr olarak olmasını tahmin ediyoruz.
  CEOEM – Şirket Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yürütülen Teknofest Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali'nde iş aldığını bildirdi. Söz konusu işin tutarı ise 27 milyon TL olması bekleniyor.
  TRILC – Şirketin, temsilcisi olduğu Hindistan menşeili OPV ürününün İran’da satışı ve dağıtımı için ABAY Ecza Deposu ile 10 milyon doz OBV ihracı için sipariş onaylandığı bildirildi. Sipariş tutarı 11.5 milyon TL olup, söz konusu tutar şirketin 2020 yılı hasılatının %5.76’sına karşılık gelmekte.
  TURSG – Şirketin Ocak – Ağustos döneminde prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %17.6 artışla 6.79 milyar TL’ye yükseldi.
  YEOTK – Şirket, İstanbul Silivri’de devam eden Seyman Çöp Gazından Enerji Üretimi Tesisinin mekanik, elektrik, otomasyon ve dijitalizasyon işleri için 12.6 milyon TL tutarında yeni sözleşme imzaladığını bildirdi.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  ARCLK – Pay geri alım programı çerçevesinde 31.46 – 31.70 TL fiyat aralığından 2.80 milyon adet pay alımı yapılırken, alınan payların şirket sermayesine oranı %3.19’a yükseldi.
  QUAGR – Pay geri alım programı çerçevesinde 12.02 TL fiyattan 0.8 milyon adet pay alımı yapılırken, alınan payların şirket sermayesine oranı 1.94 milyon adete yükseldi.
  SISE – Pay geri alım programı çerçevesinde 8.17 – 8.21 TL fiyat aralığından 1.45 milyon adet pay alımı yapılırken, alınan payların şirket sermayesine oranı %0.55’e yükseldi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  KIMMR – Ersan Alışveriş Hizmetleri ve Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. paylarında halka arz tamamlanırken, şirket payları yarın itibariyle 3.50 TL fiyattan Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak.
  MAREN – Margün Enerji Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin paylarının halka arzı 8.30 TL fiyattan 22 – 23 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.
  SELGD – VBTS kapsamında SELGD paylarında 21/09/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/10/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı