Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  TUPRS – EPDK rafinerilere marjlarını düşürmeleri için yazı gönderdi. EPDK Başkanı'nın (enerji piyasası düzenleme kurumu) açıklamasına göre yerli rafineriler, düşük maliyetli ülkelerden (Rusya gibi) yapılan ithalattan kaynaklanan ek marj avantajı nedeniyle akaryakıt fiyatlarını daha düşük güncellemeleri gerektiğine dair yazılı bildirim aldı. Basında çıkan haberlerde perakende akaryakıt fiyatlarının litre başına 1-1,5 TL civarında düşebileceği belirtiliyor; bu da rafineri marjlarında varil başına yaklaşık 4 dolar potansiyel düşüş anlamına gelirken, mevcut rafineri marjları dizel için varil başına >30 ABD doları ve benzin için varil başına yaklaşık 15 ABD doları civarındadır. Haberin regülasyon tarafında olası baskılara ilişkin endişeler yaratabileceğine inanıyoruz, ancak Türkiye'nin akaryakıt ürünlerinde net ithalatçı olmayı sürdürdüğünü dikkate aldığımızda, tavan fiyat vb. uygulamaların arz açığına yol açma riski bulunduğundan, daha sert önlemlerin alınması riskini düşük buluyoruz.
  ASTOR – 1) Astor Enerji, Burkina Faso’da yerleşik bir şirket ile 3,9 milyon Euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %1,5’ine karşılık gelmekte.
  GENIL – Gen İlaç, kayıtlı sermaye tavanının 1,25 milyar TL’den 5 milyar TL’ye yükseltilmesi için SPK’ya başvuruda bulundu. Şirketin ödenmiş sermayesi 300 milyon TL.
  GLYHO – Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı Global Ports, limanlarına gelen gemi sayısının geçen yılın aynı ayına göre değişmediği fakat toplam yolcu sayısının 2023 Ocak ayına göre %17 artış gösterdiğini bildirdi. Limanlara gelen gemilerin doluluk oranı ise 2023 Aralık ayında %105 seviyesinde gerçekleşti.
  NETAS – Netaş Telekomünikasyon, Turkcell Superonline İletişim’den 5,02 milyon Yuan (yaklaşık 21,9 milyon TL) tutarında iş aldığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %0,5’ine karşılık gelmekte.
  MSCI Değişiklikleri – MSCI 29 Şubat itibariyle geçerli olacak değişiklikleri açıkladı. Buna göre MSCI Global Small Cap Endeksine 9 şirket eklendi ve 1 şirket çıkarıldı. Eklenen şirketler AGROT, GUBRF, HEKTS, KTLEV, KCAER, KOZAL OYAKC, REEDR ve TABGD olacak ve MAGEN çıkarılacak. MSCI Türkiye endeksine ise CCOLA eklendi ve HEKTS, KOZAL çıkarıldı.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  AGROT – Agrotech Yüksek Teknoloji, azami 10 milyon adet pay ve 500 milyon TL fon olmak üzere pay geri alım programı başlatılmasına karar verildiğini bildirdi.
  DOHOL – Doğan Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 13,82 TL fiyattan 230 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %1,33’e yükseldiği bildirildi.
  IZMDC – İzdemir Enerji tarafından pay geri alım programı çerçevesinde 6,60 TL fiyattan 715 bin adet pay alımı yapıldığı ve alınan payların şirket sermayesindeki payının %1,55’e yükseldiği bildirildi.
  AHGAZ – Ahlatcı Doğalgaz, pay geri alım programı çerçevesinde 13,20 TL fiyattan 300 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,34’e yükseldiğini bildirdi.
  MAGEN – Margün Enerji, pay geri alım programı çerçevesinde 12,81 TL fiyattan 97 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,25’e yükseldiğini bildirdi.
  SARKY – Sarkuysan, pay geri alım programı çerçevesinde 34,98-35,04 TL fiyat aralığından 250 bin adet pay alımı yapıldığı ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,18’e yükseldiği bildirildi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  LMKDC – Limak Doğu Anadolu Çimento payları yarın itibariyle 16,20 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.
  CMBTN & DESPC & TSGYO – VBTS kapsamında CMBTN, DESPC ve TDGYO payları 21/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  AVTUR – VBTS kapsamında AVTUR payları 21/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 20/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Ödemeleri –
  BRKVY – Birikim Varlık Yönetimi, 26 Mart’ta pay başına brüt 0,3 TL temettü ödenmesine karar verdi. Temettü verimi %0,2.

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –

  21 Şubat 2024 KAP Haberleri KAP Haberleri

Yukarı