Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ARASE – Doğu Aras Enerji sermayesinin 67 milyon TL’den %273 oranında bedelsiz olarak 183 milyon TL artışla 250 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin SPK’ya başvuru yapıldı.
  CCOLA – CCOLA'nın bağlı ortaklığı Coca-Cola Satış ve Dağıtım'a Rekabet Kurulu tarafından 272 milyon TL idari para cezası verildi. CCOLA, %25 erken ödeme indirimi kullanarak 204 milyon TL ödeyecek ve karara itiraz edecek. Firma bu ceza için 2022 yılsonu mali tablolarında karşılık ayıracak. Bu miktar son 12 aylık net karın %5,2'sine tekabül etmektedir. Haberi hafif olumsuz olarak değerlendiriyoruz.
  KONTR – Kontrolmatik ile Çin’de faaliyet gösteren Bozhon Technology arasında stratejik iş birliği sözleşmesi imzalandı. Şirket bu kapsamda tüketici elektroniği ve lityum pil üretimine yönelik makina ekipmanları, takım tezgahları, üretim hatları ve otomasyon sistemlerin Türkiye'de üretilmesi için ortak faaliyet göstermeyi ve Avrupa - Amerika pazarına hizmet verilmesini planlıyor.
  PNLSN – Panelsan Çatı bir müşterisi ile 1,4 milyon Dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzaladı. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %3,7’sine karşılık gelmekte.
  SASA – SASA Polyester, Hollanda’da faaliyet göstermek üzere 1 milyon Euro sermayeli %100 bağlı ortaklık olacak şekilde Sasa Trading BV’nin kurulmasına karar verildiğini bildirdi.
  SISE – Şişecam, daha önce 22 Temmuz'da duyurulan yatırımlarda kapasite artırımını açıkladı. Buna göre Şişecam, Mersin'deki buzlu cam fırını yatırım kapasitesini yılda 180 bin tondan 244 bin tona, enerji camı işleme hattının işleme kapasitesini ise 20 milyon metrekareden 26,6 milyon metrekareye çıkaracak.
  SKTAS – Söktaş Tekstil Aydın’da yer alan 19.252 m2 büyüklüğündeki arsanın 120 milyon TL bedelle Saldos Ticaret’e devredileceği bildirildi.
  TAVHL – Tav Havalimanları, Ankara Esenboğa Havalimanının kapasite artırımına yönelik yatırımların yapılması ve ç/dış hatlar, CIP, Genel Havacılık terminalleri ve mütemmimlerinin işletme hakları için bugün gerçekleşecek ihaleye katılacağını bildirdi. Esenboğa'nın TAVHL NAD içindeki payını %1 (17 milyon EUR) civarında olduğunu tahmin etmekteyiz
  TUKAS – Tukaş Gıda, Torbalı’da yer alan fabrika yerleşkesine 3,9 MW güç üretecek GES yatırımı için yaptığı teşvik başvurusunun onaylandığını ve 30 milyon TL tutarında yatırım teşvik belgesi düzenlendiğini bildirdi.
  VESTL & VESBE – Vestel Elektronik’in aktifinde yer alan Manisa’daki 107.148 m2 yüz ölçümlü arsanın 674 milyon TL bedel üzerinden Vestel Beyaz Eşya’ya satışına karar verildiği bildirildi.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  KUYAS – Kuyaş Yatırım, pay geri alım programı çerçevesinde 23,10 TL fiyattan 100 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %3,98’e yükseldiğini bildirdi.
  EUREN – Ana ortak İdris Hatipoğlu tarafından 12,90-15,72 TL fiyat aralığından 38,9 milyon adet pay satışı yapılırken, Europen Endüstri sermayesindeki payı %67,4’e geriledi.
  KONKA – Ana ortak Bera Holding tarafından 63,65 TL fiyattan 3,5 milyon adet payın, BERA’nın bağlı ortaklığı olan Gola Gıda’ya satıldığı bildirildi. Satış fiyatı olarak 16 Aralık kapanış fiyatı alındı.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Borsa İstanbul Endeks Değişiklikleri – Ocak-Mart döneminde BİST100 endeksine ASUZU, BIOEN, EUREN, FENER, KCAER, KERVT, KLRHO, KMPUR, KZBGY, TKNSA ve ZOREN dahil olacak olup, BİST100 endeksinden GOZDE, DEVA, GENIL, ISMEN, KARTN, LOGO, NUGYO, PRKAB, QUAGR, TRGYO ve YATAS çıkarılacak. BİST50 endeksinde AGHOL, KONTR ve SMRTG eklenecek olup BİST50 endeksinden ENKAI, IPEKE ve TTRAK çıkarılacak. BİST30 endeksine ise ALARK ve ODAS eklenecek olup TTKOM ve VESTL çıkarılacak.
  Pazar Değişiklikleri – Borsa İstanbul Ocak ayı itibariyle gerçekleşecek Pazar değişiklikleri listesini yayımladı. https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1087644

Yukarı