Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  KOZAL – KOZA Grubuna ilişkin devam eden davalardan, firari sanıklara yönelik olan ve sürekli olarak ertelenen dava, bugün sanıkların firari hallerinin devamı nedeniyle tekrar ertelendi. Fakat hatırlanacağı üzere geçtiğimiz aylarda TBMM’de yasalaşan yeni kanun, TMSF’ye firari sanıkların davalarının sonuçlanmasını beklemeden, ilave yetkiler vermektedir. Bu nedenle davanın ertelenmesi KOZAL için beklentileri etkilemeyecektir.
  EKGYO & OZKGY – KAP açıklamasına göre, Küçükçekmece Bizim Mahalle 2. Etap 2. Kısım Projesinin sözleşmesi imzalandı. EKGYO toplam geliri 2.9mlr TL iken Özak GYO toplam geliri 6.7mlr TL seviyesindedir. Hatırlatmak gerekirse, bahsi geçen projenin ilk kısmının sözleşmesi de geçen hafta imzalanmıştı ve EKGYO toplam geliri 2.3mlr TL iken Özak GYO toplam geliri 5.5mlr TL seviyesindeydi. Özetle, bu projeden EKGYO toplam geliri 5.2mlrTL ve OZKGY payı 12.2mlrTL’dir. Bahsi geçen proje detayları henüz belli olmamakla birlikte, OZKGY güncel net aktif değere yaklaşık %30 pozitif etki edebileceğini düşünüyoruz.
  OZKGY – Özak GYO farklı bankalardan 890 milyon TL kredi kullandığını açıkladı. 3Ç22’de Şirket 1,7 milyar TL’lik net nakit pozisyonda olduğunu açıklamıştı. Alınan kredinin yeni projeler için ilave fonlama sağlayacağını düşünüyoruz.
  HALKB – HALKB - Amerika’nın Sesi haber sitesinde çıkan habere göre, ABD Başsavcısı Halkbank’ın ABD’de yargılanamayacağıyla ilgili belirttiği argümanlarına cevap verdi. Başsavcı ”Halkbank, Türkiye’ye bağlı bir kamu bankası olsa bile, yapmış olduğu ticari faaliyetler bu bankayı, istisnalar kapsamında değerlendirme ve ‘Bağımsız Yabancı Devlet Dokunulmazlığı Yasası’ dışında tutar. Halkbank’ın ABD’de yargılanması için yasal bir engel yoktur” görüşünü paylaştı. Hatırlatmak gerekirse, geçen ay Halkbank ve ABD Başsavcılığı Anayasa Mahkemesi’ne dilekçelerini sunmuştu. ABD Anayasa Mahkemesi de 17 Ocak 2023’te Halkbank’ın temyiz duruşmasının yapılmasına karar verdi. Mahkeme’nin ilk duruşmada karar verebileceği ve gerekli görürse ek duruşmalar da yapabileceği belirtiliyor.
  ARASE – Doğu Aral Enerji sermayesinin 67 milyon TL’den %273 oranında bedelsiz olarak 183 milyon TL artışla 250 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
  PSGYO – EKGYO tarafından düzenlenen Muğla Bodrum Türkbükü ihalesinde 2 oturumda Pasifik GYO’nun en iyi teklifi verdiği bildirildi.
  GESAN – Girişim elektrik daha önce duyurusunu yaptığı EBRD tarafından finanse edilen Gaziantep GES Projesi için 33,3 milyon Euro tutarındaki işin şirket bünyesinde kaldığını bildirdi. Sözleşme sürecinin tamamlanması bekleniyor.
  GLYHO – Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı olan Global Ports Holding’in işlettiği limanlara gelen gemi sayısı 2019 Kasım ayının %96’sı olurken, yolcu sayısı ise yine 2019 rakamlarının %91’ine karşılık geliyor. Kümülatif olarak da henüz 2019 rakamları yakalanabilmiş değil.
  RYGYO – Reysaş GYO, Adana’da yer alan 3.146 m2 büyüklüğündeki arsayı 5,28 milyon TL bedelle satın aldığını bildirdi. Şirket alınan arsa ile 38.000 m2 büyüklüğündeki Adana 6 depo projesinin arsa büyüklüğünün 54,130 m2 olduğunu bildirdi.
  TMPOL – Temapol Polimer Plastik Kayseri’de yer alan fabrika binasını 81 milyon TL bedelle satıldığını leasing yöntemiyle yeniden kiralandığını bildirdi.
  YEOTK – Yeo Teknoloji Arta Tekstil ile 9 milyon Dolar + KDV tutarında GES projesi için sözleşme imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %26’sına karşılık gelmekte.
  FTSE Değişiklikleri – FTSE Global Hisse Senedi Endekslerinde 16 Aralık Cuma günü seans kapanışı itibariyle (19 Aralık'tan itibaren geçerli olmak üzere) bazı değişiklikler yapılacak. FTSE Global Mid Cap Endeksi'ne Türkiye'den EUREN, KLRHO, KMPUR, KCAER ve YYLGD dahil edilecek. Small Cap endeksine ise CONSE, IMASM, LIDER, SUNTK ve SUWEN alınacak.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  SAHOL – Sabancı Holding, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı 23,9 milyon adet payın 37,6 TL fiyattan satıldığını ve geri alınan payların şirket sermayesine oranının %0’a gerilediğini bildirdi. Satıştan 708 milyon TL kar elde edildi.
  GENIL – Gen İlaç, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı 1,58 milyon adet payı 44,00 TL fiyattan sattığını ve geri alınan payların şirket sermayesine oranının %0’a gerilediğini bildirdi. Satıştan 47,7 milyon TL kar elde edildi.
  KRVGD – Kervan Gıda, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı paylardan 190 bin adetini 24,90-25,15 TL fiyat aralığından sattığını bildirdi. Kalan payların şirket sermayesine oranı %1,41.
  KUYAS – Kuyaş Yatırım, pay geri alım programı çerçevesinde 25,2 TL fiyattan 100 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %3,76’ya yükseldiğini bildirdi.

Yukarı