Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  KRVGD – Kervan Gıda İstanbul’daki atıl kalacak tesislerini satacağını açıkladı. Kervan Gıda, üretiminin tamamını yılsonu itibariyle Akhisar’a taşıyacağını planlamaktaydı. Bu kapsamda taşınma işlemlerine dair başlangıcın yapıldığı, İstanbul’da atıl kalacak olan eski üretim tesislerinin ise satılacağı şirket tarafından açıklandı. Tesislerin güncel ekspertiz değeri 403 milyon TL olarak açıklandı. Bu değer üzerinden satış yapılırsa, 2Ç22 rakamlarına göre şirketin FD/FAVÖK rasyosu 9.5x’den 8.5x’e; Net Borç/FAVÖK oranı ise 2.8xden 1.8x’e iniyor. Bu rakam mevcut piyasa değerinin yaklaşık %15ine denk geliyor. Buna ek olarak, şirket, Polonya’da gerçekleştirilen, üretim tesislerinin konsolide edilerek daha verimli hale getirilmesi sonucunda da atıl kapasiteli tesisler oluşacağını ve onların satılabileceğini belirtmişti. Söz konusu satışlar gerçekleşirse böyle nakit girişleri tekrarlanabilir. Şirket’in karlılığı ise Polonya tarafının marjlarının çok düşük olmasından dolayı baskı altında ve bu marjların toparlanması, şirket hakkında izlenmesi gereken en önemli nokta olmaya devam edecektir. TL bazlı yıllık özkaynak getirisi, 2. Çeyrek itibariyle yaklaşık olarak %15 olarak gerçekleşmiştir.
  AGESA – Agesa Hayat Emeklilik’in Ocak-Ağustos dönemi prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %78 artışla 2,16 milyar TL’ye yükseldi.
  AKFGY – Akfen GYO, Bodrum-Yalıkavak’ta 22,197m2 büyüklüğündeki arsayı 365 milyon TL bedelle satın aldığını bildirdi. Şirket, arsa üzerinde villa projesi gerçekleştirmeyi planlıyor.
  DGNMO – Doğanlar Mobilya, DAP Yapı ile 27 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzaladı. Proje 18 ay sürecek olup, iş büyüklüğü şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %1,5’ine karşılık gelmekte.
  ORGE – Orge Elektrik, İstanbul’da devam eden bir projede 987 bin Dolar tutarında malzeme siparişi alındığını bildirdi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %6’sına karşılık gelmekte.
  LIDFA – Lider Faktoring sermayesinin 90 milyon TL’den %50 oranında bedelsiz olarak 45 milyon TL artışla 135 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  ORCAY – Orçay Ortaköy Çay sermayesinin 20,5 milyon TL’den %295 oranında bedelsiz olarak 59,5 milyon TL artışla 80 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  SEYKM – Seyitler Kimya sermayesinin 41 milyon TL’den %44 oranında bedelsiz olarak 18 milyon TL artışla 59 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  TURSG – Türkiye Sigorta, pay geri alım programı çerçevesinde 7,88 TL fiyattan 500 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,43’e yükseldiğini bildirdi.
  ARZUM – Şirket ortaklarından Ferhat Şaşmazer tarafından 16,56-16,78 TL fiyat aralığından 405 bin adet pay alımı yapılırken, Arzum sermayesindeki payı %1,25’e yükseldi.
  Konut Satışları – TÜİK verisine göre, konut satışları Ağustos ayında yıllık %13 daralmayla 123 bin üniteye geriledi (aylık + %32). İpotekli satışlar yıllık %19 daralmayla 22 bin üniteye gerilerken, diğer satışlar yıllık %11 daralmayla 101 bin üniteye geriledi. Detayına bakacak olursak, ilk el satışlar yıllık %8 daralmayla (aylık +%36) 39 bin üniteye gerilerken, ikinci el satışlar yıllık bazda %14 daralmayla 84 bin üniteye geriledi (aylık +%30). Yabancılara yapılan satışlar ise Ağustos’ta yıllık %10 daralmayla 5,3 bin üniteye gerilerken (aylık +%34) bu satışlar toplam satışların %4,3’üne tekabül etmektedir. Enflasyondaki artış beklentileri devam ederken, konut satış ve kiralamalarına getirilen regülasyonların, yakın dönemde açıklanan sosyal konut projesinin fiyatlamalar ve konut talebi üzerindeki etkileri önümüzdeki aylarda GYO karlılıkları için belirleyici faktör olacaktır.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Açığa Satış Yukarı Adım Kuralı – Borsa İstanbul kararına göre BİST50 paylarında 16/09/2022 tarihli seansta bir gün boyunca geçerli olmak üzere açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının (up-tick rule) uygulanacak.
  Pazar Değişiklikleri – Borsa İstanbul kararına göre Ana Pazar’da işlem gören ALCTL, AYEN, BLCYT, BOBET, DAPGM, INFO, KARTN, MAGEN, PRKAB ve TSPOR, 3 Ekim itibariyle Yıldız Pazar’da işlem görecek. Yıldız Pazar’da işlem gören ESCAR ve ZOREN, 3 Ekim itibariyle Ana Pazar’da işlem görecek. Alt Pazar’da işlem gören ALMAD ve IZFAS ise 3 Ekim itibariyle Ana Pazar’da işlem görecek. Detaylar için https://www.kap.org.tr/tr/Bildirim/1063459
  ATSYH & ISFIN – VBTS kapsamında ATSYH ve ISFIN payları 16/09/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/10/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir.
  KIMMR & ULUFA – VBTS kapsamında KIMMR ve ULUFA paylarında 16/09/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/10/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Yukarı