Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  Bankacılık – Resmi Gazete’ye göre, üç aydan uzun vadeli TL mevduatların Zorunlu Karşılık (ZK) oranı %0’a indirildi. Bunun yanında, 6 aydan uzun vadeli yurtdışı borçlanmalardaki artış için ZK oranı da %0 olarak açıklandı. Değişikliklerin ardından, 3 aydan uzun vadeli mevduat maliyetlerinde artış olabileceğini düşünürken bankaların vade uyumsuzluğunun pozitif etkilenebileceği görüşündeyiz. Ayrıca, bu değişikliklerin sektördeki likiditeyi hafif artırabileceği görüşündeyiz. Böylelikle, sektörün 2023T karlılığına yaklaşık %4’lük bir pozitif etki edebileceğini düşünüyoruz. Değişiklikler, hesaplama için 20 Ocak 2023 ve tesis için 3 Şubat 2023 tarihinden itibaren geçerli olacaktır.
  AKSEN – Aksa Enerji, EPDK’nın basın açıklamasındaki Kaynak Bazlı Destekleme Mekanizması'na (AUF) ilişkin bir geri ödeme talimatı almadığını bildirdi.
  ALARK – Alarko Holding bağlı ortaklığı olan Altek Alarko Elektrik’in 12 ayrı alanda Elektrik Üretim Tesisi Projesi için toplamda 827,5 MW kurulu gücünde kapasiteye sahip olacak şekilde güneş enerjisi ve rüzgar enerjisine dayalı elektrik üretim tesisleri kurulumu için yaptığı başvurunun EPDK tarafından onaylandığı bildirildi.
  ASELS – Aselsan ile uluslararası bir müşterisi arasında savunma sistemlerini kapsayan ve toplam bedeli 74,6 milyon Dolar tutarında sözleşme imzalandı. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının %7,8'sine karşılık gelmekte.
  CANTE & ODAS – Çan Termik Santralleri basında yer alan Kaynak Bazında Destekleme Bedelinin Belirlenmesine ve Uygulanmasına İlişkin Usul ve Esaslar'daki değişikliğe ilişkin çıkan haberlerin asılsız olduğunu bildirdi.
  GRSEL – Gür-Sel Turizm, Almanya’da hizmet vermek üzere AGT Bus-& Eventlogistik ile 12 milyon Euro tutarında sözleşme imzaladı. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %1,8’ine karşılık gelmekte.
  HALKB – Voa Türkçe haberine göre ABD Anayasa Mahkemesi’nde 17 Ocak Salı günü yapılacak duruşmadan önce Halkbank, temyiz taleplerine karşı savcılığın getirdiği itiraz ve argümanlara yazılı olarak cevap verdi.
  KLSYN – Koleksiyon Mobilya, İstanbul Finans Merkezi yerleşkesinde bulunan bir finans kuruluşu ile 32,6 milyon TL + 350 bin Euro tutarında sözleşme imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %12’sine karşılık gelmekte.
  TRILC – Türk İlaç ve Serum, Yurtiçi ve ihracat pazarında artan serum sipariş talebini karşılamak zere üretim kapasitesini %40 oranında artırma kararı aldı. Şirket Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun %36,7 oranındaki fiyat artış oranı ardından almış oldu. Şirketin ayrıca Filipinler, Irak ve Gürcistan da olmak üzere üç ülkede daha GMP başvurusunun kabul edildiği ve söz konusu ülkeler için ihracat müsaadesi tescillendiği bildirildi.
  TUKAS – Tukaş Gıda, Niğde OSB’de yer alan ve şirkete tahsis edilen arsa üzerine yapacağı yatırım için 1,7 milyar TL tutarında yatırım teşvik belgesi alındığını bildirdi.
  TURSG – Türkiye Sigorta’nın Ocak-Aralık dönemi prim üretimi 2021 yılının 12 aylık dönemine göre %114 oranında artışla 25,2 milyar TL’ye yükseldi.
  ULUUN – Ulusoy Un, TMO tarafından açılan ihaleyi 152,2 milyon TL en düşük bedelle kazandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının %1,1’ine karşılık gelmekte.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  BOBET – Boğaziçi Beton azami 4,4 milyon adet pay (sermayenin %1,15’i) ve 59,4 milyon TL fon ayırmak üzere pay geri alım programı başlatılmasına karar verildiğini bildirdi. Şirket daha önceki pay alım programı çerçevesinde 11,7 milyon adet pay (sermayenin %3,07’si) alımı yapmıştı.
  MPARK – MLP Sağlık Hizmetleri, pay geri alım programı çerçevesinde 78,54 TL fiyattan 112 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %3,88’e yükseldiğini bildirdi.
  ZOREN – Zorlu Holding tarafından, 27 Eylül’de açıklanan ve Wren House ile imzalanan anlaşma gereği 308,6 milyon adet payın borsa dışınd satışının tamamlandığı bildirildi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  ALTIN.S1 – Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından her biri 0,01 gram altına dayalı 1 milyar adet Darphane Sertifikası bugün itibariyle satışa sunulacak.
  BRLSM & PRDGS – VBTS kapsamında BRLSM ve PRDGS payları 16/01/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 15/02/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler - YYLGD


Yukarı