Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ARCLK – Arçelik, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Kazakistan, Belarus ve Moğolistan'da faaliyet gösteren Indesit International JSC ve Whirlpool RUS LLC'yi satın aldığını duyurmuştu. Buna göre, 31.08.2022 tarihli kapanış mali tablolarının ardından, satın alma fiyatının üst sınırı 261,4 milyon Euro olarak belirlendi. Satın alınan şirketlerin Lipetsk'de soğutucu ile çamaşır makinası üretimi yapılan toplamda 2,8 milyon adet kapasiteli üretim tesisleri ve yaklaşık 2.500 çalışanı bulunmaktadır. - Nötr
  ENKAI – Kore basınında yer alan habere göre KEPCO Türkiye’de 4 adet nükleer santral ünitesi kurmak üzere görüşme yürütüyor. Haberde yer alan ifadelere göre potansiyel proje büyüklüğü yaklaşık 30 milyar dolar olabilir ve şirket önümüzdeki sene fizibilite çalışmalarına başlayabilir. 2008 yılında KEPCO ve ENKA arasında Türkiye’deki nükleer projelere ilişkin iş birliği anlaşması imzalanmış, iki şirket ilk nükleer santrali yapmak üzere de teklif vermişti fakat daha sonra Akkuyu santrali Rus şirket tarafından kazanılmıştı. KEPCO’nun Türkiye ile anlaşması durumunda, bu Yatırım ENKA için de inşaat alanında önemli fırsatlar sunabilir.
  FONET – FONET ile Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü arasında 36 ay süreli sağlık bilgi yönetim sistemi alım sözleşmesi imzalandı. 61,9 milyon TL tutarındaki sözleşme büyüklüğü, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %70’ine karşılık geliyor. FONET ayrıca GATA’nın açtığı ihalede 13,2 milyon TL tutarla en iyi teklifi verdiğini ve ihaleyi kazandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %15’ine karşılık gelmekte.
  GESAN – Girişim Elektrik %70 bağlı ortaklığı olan Europowe’ın 98,7 milyon TL bedelle TEİAŞ tarafından açılan ihalede en iyi teklifi verdiği bildirildi.
  GLRYH – Güler Yatırım Holding, bağlı ortaklığı olan A1 Capital’in halka arzına ilişkin olarak hazırlık yaptığı ve SPK’ya başvuru yapacağı bildirildi.
  ORGE – Orge Elektrik, daha önce sözleşme görüşmelerine başlanan Bakırköy-Kirazlı metro hattı için 1,9 milyon Euro + KDV tutarında sözleşmenin imzalandığını bildirdi. İşin 180 günde tamamlanması bekleniyor.
  RALYH – Ral Yatırım Bağlı ortaklığı Ral Enerji, 2 ayrı daha Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi Projesi için toplamda 100 MW gücünde Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali (RES), bu santrallere bütünleşik 100 MWsaat kapasiteli bataryalı elektrik depolama tesisi kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na önlisans başvurusu yaptığını bildirdi. Bu başvurunun yatırımının tutarı yaklaşık 150.000.000,00 USD (yüzelli milyon Amerikan Doları) olarak öngörülmekte. Şirketin toplam 12 ayrı Depolamalı Elektrik Üretim Tesisi Projesi için toplamda 468 MW gücünde Rüzgar Enerjisi Üretim Santrali (RES), 20 MW Güneş Enerjisi Üretim Santrali (GES) ve bu santrallere bütünleşik 488 MWsaat kapasiteli bataryalı elektrik depolama tesisi kurmak için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na önlisans başvurusunda bulunduğu belirtildi. Toplamda 725 milyon Dolar tutarında yatırım yapılması öngörülüyor.
  RAYSG – Ray Sigorta’nın Ocak-Kasım dönemi prim üretimi geçen yılın aynı dönemine göre %139 artışla 4,4 milyar TL’ye yükseldi.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  SAYAS – Şirket YK Başkanı Erkan Güldoğan tarafından 39,07 TL fiyattan 5 milyon adet pay satışı yapılırken, Say Yenilenebilir Enerji sermayesindeki payı %22,31’e geriledi.
  TUKAS – Şirket ortağı Cengiz Okullu tarafından 95 milyon adet borsa dışında pay satışı yapılırken, Tukaş Gıda sermayesindeki payı %0,58’e geriledi. Azimut Portföy tarafından 95 milyon adet pay alımı yapılırken, Tukaş Gıda sermayesindeki payı %19,78’e yükseldi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  BRKVY – Birikim Varlık Yönetim A.Ş. payları bugün itibariyle 14,2 TL fiyattan Ana Pazar’da işlem görmeye başlayacak.
  DAGI & FRIGO & GENIL & METRO & MZHLD – VBTS kapsamında DAGI, FRIGO, GENIL, METRO ve MZHLD payları 15/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 13/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  IHGZT & OZSUB – VBTS kapsamında IHGZT ve OZSUB paylarında 15/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 13/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı