Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  FROTO – Habertürk’ün haberine göre Ford’un Türkiye’de üretilen E-Transit modeli geçtiğimiz hafta Avrupa’da satışa sunuldu. Buna ek olarak Ford yetkililerinden gelen açıklamaya göre Volkswagen’in hafif ticari modeli için 2023 yılında Ford fabrikasında üretime başlanacak.
  PETKM – Petkim, 4 yılda bir yapılan büyük bakımın tamamlandığını ve üretim duruşlarının sona erdiğini bildirdi. -Nötr
  AKGRT – Aksigorta Sermayesinin 612 milyon TL’den %163 oranında bedelli olarak 1 milyar TL artışla 1,61 milyar TL’ye yükseltilmesine ilişkin rüçhan hakkı kullanılmayan 1,72 milyon adet pay 15-16 Kasım’da satışa sunulacak.
  ASELS – Aselsan’ın %44,44 oranında ortak olduğu ve toplam 45 milyon TL sermayeli İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü Anonim Şirketi’nin kurulduğu bildirildi. Şirketin %35,56’sı ise T.C. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanlığı’na ait olacak.
  ASUZU – Anadolu Isuzu’nun daha önce aldığı 680 milyon TL tutarındaki yatırım teşvik belgesinin büyüklüğünün 1 milyar TL’ye yükseltildiği bildirildi.
  BASCM – Baştaş Başkent Çimento sermayesi 16 Kasım’da 431,6 milyon TL’den %53 oranında bedelli olarak 228,4 milyon TL artışla 660 milyon TL’ye yükseltilecek.
  GLYHO – Global Yatırım Holding bağlı ortaklığı GPH’ın İngiliz Kolumbiyası, Kanada'da bulunan Prince Rupert limanının kruvaziyer operasyonlarının 10 yıl süre ile işletilmesine ilişkin sözleşme imzaladığı bildirildi. 2022 sezonunda 41 bin yolcunun karşılandığı ve 2023’te de hacmin 80 bine ulaşması bekleniyor.
  KARSN – Karsan ile Endonezya'nın köklü firmalarından CREDO GROUP şirketi SCHACMINDO arasında, Endonezya'daki elektrikli minibüs ve otobüs dönüşümüne yönelik ihracat ve SKD tipi (yarı demonte) üretim aşamalarını içeren işbirliği için mutabakat anlaşması imzalandığı bildirildi. Nihai sözleşmenin imzalanması durumunda Endonezya’da toplu taşımanın elektrikli araçlara dönüşümü için KARSN’ın rol alması mümkün olacaktır.
  MIATK – MİA Teknoloji, ABD’de bulunan Metatiative LLC firmasının kuruluşunda %29 oranında pay aldığını bildirdi. Firma ; metaverse teknolojileri, bilim ve teknoloji yönetim sistemleri, blokzincir ve NFT, genişletilmiş gerçeklik teknolojileri, bulut teknolojisi, tasarım ve simülasyon projeleri, teknik ve yönetimsel danışmanlık servisleri, teknoloji alanında
  SMRTG – 1) Smart Güneş Enerjisi’nin daha önce kazandığı ve imzaladığı Kuzey Doğu Anadolu bölgesinde yerleşik bir Kamu Kurumuna ait Güneş Enerjisi Santrali işine ilişkin olarak EPDK’nın kurulu gücü düşürmesi nedeniyle ihalenin iptal edildiği bildirildi. İhhale tutarı 32,28 milyon TL olarak bildirilmişti. 2) Smart Güneş Enerji, 5 milyon TL sermayeli Smart Slargize Yeşil Mobilite A.Ş. şirketinin kurulmasına karar verdi. Şirketin yeşil mobiliteye yönelik faaliyet sürdürecek.
  SUWEN – Suwen Tekstil ile Cezayir’de yerleşik bir firma arasında münhasır bayilik sözleşmesi imzalandığı bildirildi. 2023-2027 yılları arasında 4 adet mağaza açılması bekleniyor.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  INVEO – Inveo Yatırım Holding, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı 1 milyon adet payın 32,3 TL fiyattan satıldığını ve geri alınan payların şirket sermayesine oranının %1,07’ye gerilediğini bildirdi.
  AKFGY – Akfen Int. Holding’in tuttuğu ve sermayenin %20,96’sına karşılık gelen 272,5 milyon adet payın 129,99 milyon adetlik kısmının portföy yönetim şirketlerinin yönetimindeki yatırım fonlarına satılacağı ve elde edilecek fonun şirketin devam eden projelerinde kullanılacağı bildirildi. Ayrıca Akfen Holding’in tuttuğu ve sermayenin %23,94’üne karşılık gelen 311,2 milyon adet paydan 129,99 milyon adetlik kısmının portföy yönetim şirketlerinin yönetimindeki yatırım fonlarına satılacağı ve elde edilecek fonun şirketin devam eden projelerinde kullanılacağı bildirildi.
  GLYHO – Şirket ana ortağı Mehmet Kutman tarafından 7,98 TL fiyattan 400 bin adet pay alımı yapılırken, Global Yatırım sermayesindeki payı %33,36’ya yükseldi.
  GZNMI – Allbatross Girişim Sermaeysi tarafından 46,96-48,42 TL fiyat aralığından 100 bin adet pay satışı yapılırken, Gezinomi Seyahat sermayesindeki payı %0’a geriledi.
  KZBGY – Şirket ana ortağı SNGYO tarafından 7 milyon adet pay (sermayenin %2,33’ü) satışı yapılırken, Kızılbük GYO sermayesindeki payı %79,87’ye geriledi.
  PNLSN – Şirket YK Başkanı Recep Kaan Maşlak tarafından 30,00 - 31,70 TL fiyat aralığından 1,58 milyon adet pay kurumsal yatırımcılara satılırken, Panelsan Çatı sermayesindeki payı %33,33’e geriledi.

Yukarı