Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  MAVI – Mavi Giyim’in piyasa kapanışının ardından bugün 4. çeyrek finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor. 4Ç21'de şirketin 1181mn TL net satış, 162mn TL FAVÖK ve 43mn TL net kar açıklayacağını tahmin ederken, piyasa beklentisi 1240mn TL net satış, 207mn TL FAVÖK ve 57mn TL net kar olması yönünde. Artan maliyetler ve mevsim etkisiyle FAVÖK marjının çeyreklik 11puan daralmasını beklerken yıllık sabit seviyelerde seyretmesini öngörüyoruz.
  KCHOL & ROTO – Koç Holding, Ford Motor Company ve SK On tarafından Ankara’da yapılması planlanan batarya üretim yatırımına katılmak üzere niyet mektubu imzalandığını açıkladı. Proje kapsamında yatırım sonrasında üretilecek bataryaların, Ford Otosan’ın üreteceği ticari araçlarda kullanılmasının değerlendirildiği belirtilmiştir. Batarya üretiminin 2025 yılında yıllık 30-45 GW kapasite ile başlaması planlanmakta olup, Koç Holding’in yatırımı yapacak ortaklıkta ne kadar pay sahibi olacağı gibi detaylar henüz netleşmemiştir. Küresel örnekleri ile karşılaştırıldığında, batarya üretim tesisi için yatırım büyüklüğünün 1 milyar dolar seviyesine kadar çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Haberin Koç Holding için olumlu potansiyel sunabilecek bir yatırım olduğu için olumlu olarak değerlendiriyoruz. FROTO açısından ise bu yatırım yeni elektrik araç üretiminde batarya tedarikinin güven altına alınması açısından uzun vadede avantaj sağlayacaktır.
  SAYAS – Say Yenilenebilir Enerji, Çin’den 1.4 milyon Euro ve 1.8 milyon Euro tutarında iki iş aldığını bildirdi. Söz konusu tutar şirketin 2021 yılı hasılatının %14.9’una karşılık gelmekte.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  ARCLK – Arçelik, pay geri alım programı çerçevesinde 54.83 TL fiyattan 410 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %8.2’ye yükseldiğini bildirdi.
  AYDEM – Aydem Enerji, pay geri alım programı çerçevesinde 7.06 TL fiyattan 163 bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.
  ENKAI – Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sinan Tara tarafından 14.28 - 14.56 TL fiyat aralığından 100 bin adet pay alımı yapılırken, Enka İnşaat sermayesindeki payı %0.47’ye yükseldi.
  ORGE – ORGE elektrik pay geri alım programı çerçevesinde 6.54 TL fiyattan 121 bin adet pay alımı yapılırken, alınan payların şirket sermayesine oranı %1.14’e yükseldi.
  SAHOL – Sabancı Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 15.54 TL fiyattan 480 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %1.54’e yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  ENSRI – Ensari Deri Gıda payları 14.00 TL fiyattan 16 - 17 Mart’ta halka arz edilecek.
  Açığa Satışta Yukarı Adım Kuralı – Borsa kararı ile açığa satış yapılabilen BİST50 endeksinde yer alan paylarda açığa satışta yukarı adım fiyat kuralı getirildi.
  NTHOL – VBTS kapsamında NTHOL payları 14/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 13/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –
  KRVGD – Kervan Gıda, pay başına brüt 0.18 TL temettü ödeme kararı aldı. Temettü verimi %1.55
  SARKY – Sarkuysan Elektrolitik 22 Nisan’da pay başına brüt 0.3 TL temettü ödeme kararı aldı. Temettü verimi %1.66

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – BJKAS


Yukarı