Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  PETKM – Star rafinerisi ile yeni hammadde tedarik anlaşması imzaladı. Şirket, Petkim'in değişen pazar dinamiklerinden faydalanabilmesi amacıyla 2014 yılında imzalanan 20 yıllık tedarik anlaşmasının iptal edildiğini duyurdu. Petkim, Star rafinerisinden nafta ve reformat alımına devam edecek ve fiyatlandırma aylık ortalama Akdeniz bölgesi spot fiyatlarına göre belirlenecek. Satın alma miktarları Petkim'in talebi ve Star'ın onayına göre belirlenecek. Detayların sınırlı olması nedeniyle yeni anlaşmanın Petkim'in karlılığına rakamsal etkisini ölçmek zor olsa da, Petkim ile Star rafinerisi arasındaki artan esneklik ve sinerji nedeniyle tedarik anlaşmasındaki değişikliğin Petkim'in marjları açısından olumlu olmasını bekliyoruz. Hatırlanacağı üzere Petkim Ekim ayının başında Star rafineride yüzde 12 dolaylı hissenin sahibi olmuştu ve bu hisse devri ile beraber Star-Petkim arasında Petkim'in karlılığına destek olacak sinerjiler oluşmasını bekliyorduk. Yeni anlaşmayı da bu kapsamda olumlu olarak değerlendiriyoruz.
  ASTOR – Astor Enerji, İspanya'da yerleşik özel bir firma ile 2,95 milyon EURO (86,43 milyon TL) tutarında yeni iş ilişkisi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 hasılatının yaklaşık %1,17’sine karşılık gelmekte.
  GESAN – Girişim Elektrik, Karesi Polyester ve Petrokimya Sanayi A.Ş. ile 76,5 milyon USD (2,12 milyar TL) tutarında yeni iş ilişkisi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 hasılatının yaklaşık %50’sine karşılık gelmekte.
  MAGEN & ESEN & NATEN – Margün Enerji'nin %100 bağlı ortaklığı olan Anatolia Yenilenebilir Enerji'nin EPDK'ya elektrik piyasasında tedarik lisansı için başvuru yaptığı bildirildi. İlgili lisansın alınması ile birlikte, elektriğin toptan ve/veya perakende alınması ve satılması, ticareti, ithalatı, ihracatı ve diğer ticari faaliyetleri konusunda lisanslı olarak faaliyet gösterilmesi planlanıyor.
  EUPWR – Europower Enerji, Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. ile arasında ihaleye konu iş için 930 bin USD (25,80 milyon TL) tutarında ihale sonucu bildirdi.
  KUYAS – Kuyas Yatırım, Yenibosna Kuyumcukent ve Borsakule 2 projelerinden 276,79 milyon TL ve 60,62 milyon TL olmak üzere 2 satış gerçekleştirdiğini bildirdi.
  FONET – Fonet Bilgi, Antalya İl Sağlık Müdürlüğü ile 7,57 milyon TL tutarında yeni iş ilişkisi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 hasılatının yaklaşık %5,9a1’ine karşılık gelmekte.
  YEOTK – YEO Teknoloji, Azerbaycan Cumhuriyeti'nde enerji sektöründe faaliyet gösteren bir müşterisi ile 5,05 milyon USD (139,84 milyon TL) tutarında yeni iş ilişkisi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 hasılatının yaklaşık %8,65’sına karşılık gelmekte.

  Pay Alım Satım Haberleri –

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Eylül Ayı Yabancı İşlemleri – Borsa İstanbul verilerine göre yabancılar Eylül ayında 508 milyon Dolar satış gerçekleştirdiler. En çok alınan şirketler AKBNK (48,6 mn$), SAHOL (47,7 mn$), BIMAS (41,3 mn$) ve KCHOL (29,5 mn$) olurken en çok satılan şirketler ise THYAO (189 mn$), TUPRS (147,4 mn$), ISCTR (57,6 mn$) ve HEKTS (56,2 mn$) oldu.
  MHRGY – MHR Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı payları 4,30 TL fiyattan 12-13 Ekim’de halka arz edilecek.
  MEKAG – Meka Beton Santralleri payları bugün itibariyle 25,00 TL fiyattan Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacak.
  ESCOM & FMIZP & IHAAS – VBTS kapsamında ESCOM, FMIZP ve IHAAS payları 12/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  DMRGD – VBTS kapsamında DMRGD paylarında 12/10/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/11/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Ödemeleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – EMKEL

  KAP Haberleri

Yukarı