Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  EREGL – EREGL dün düzenlediği toplantı ile faaliyetlerinden kaynaklanan karbon salınımını azaltmak üzere yol haritasını açıkladı. Şirket ilk etapta 2030 yılına kadar yapılacak yatırımlarla karbon salınımını yüzde 25 oranında, 2040 yılında ise yüzde 40 oranında azaltmayı planlamaktadır. Nihai olarak ise 2050 yılında net sıfır karbon salınımı hedeflenmektedir. Toplantıda yatırımların 2030 dönemine kadar gerçekleşecek kısmının 3.2 milyar USD büyüklükte olmasının beklendiği, yıllık ortalama yatırım büyüklüğünün 450 milyon USD civarında olacağı, finansmanının büyük oranda dış kaynak ile (borçlanma) yapılmasının planlandığı aktarıldı. Temettü ödemelerine Genel Kurul'un kararına göre devam edileceği belirtildi. Şirket bu dönemde 1000 MW lisanssız güneş enerjisi yatırımının yanı sıra, Elektrik Ark Ocağı yatırımı, alternatif yakıt olarak biyokütle kullanımına ilişkin yatırım ve mevcut üretim süreçlerinin iyileştirilmesine yönelik yatırımlara ağırlık verecek. Kurulacak elektrik ark ocakları, aynı zamanda yüksek fırınlardan gelen sıvı ham çelik ile entegre çalışabilecek, bu nedenle hem hurda/cevher esnekliği sağlanacak hem de ürün kalitesi devam ettirilecek. Mevcut durumda 9.7 milyon ton olan sıvı çelik kapasitesi, hem Erdemir hem İsdemir tesislerine kurulacak elektrik ark ocakları ile 14,1 milyon tona yükselecek. Şirket yönetimi elektrikli ark ocaklarında kullanılacak hurdanın tedariki konusunda bir anlaşma yapabileceğini ayrıca belirtirken, yatırımların maliyetleri artırmayacağı ve aksine daha rekabetçi hale getireceğinin altı çizildi. 2030 sonrasında DRI teknolojisine yatırım yapılmasının planlandığı, hidrojen maliyetlerinin uzun vadede ucuzlamasının bekleneceği ve hidrojenden çelik üretiminin 2040'lı yıllarda plananan yatırımlar arasında olacağı belirtildi. Genel olarak sürdürülebilirlik teması açısından açıklanan yol haritasını olumlu buluyoruz, yakın vade için hisse üzerinde önemli bir etki göstermesini beklemiyoruz.
  TTRAK & FROTO – Türk Traktör ve Ford Otomotiv’in üyesi olduğu Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile Türk Metal Sendikası arasında yürütülmekte olan toplu iş sözleşmesi sürecinde Türk Metal Sendikası’nın grev kararı aldığı bildirildi.
  ALCTL – Alcatel, Azerbeycan'da mukim Baku Telephone Communication şirketi ile Teletaş Telekomünikasyon arasında GPON sistemlerinin satışına ilişkin 11,9 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Toplam tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık %20’sine karşılık gelmekte. Siparişin 2 yıl içerisinde tamamlanması bekleniyor.
  ASTOR – 1) Astor Enerji, Türkiye’de yerleşik bir firma ile 15 milyon Euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %16’sına karşılık gelmekte. 2) Astor Enerji, Irak’ta yerleşik bir firma ile 7,96 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %2,7’sine karşılık gelmekte.
  EUPWR – Europower Enerji, Uludağ Elektrik Dağıtım tarafından açılan ihalede 3,05 milyon Dolar tutarında iş aldığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %2,9’una karşılık gelmekte.
  FONET – Fonet Bilgi Teknolojileri, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü ile 36 ay süreli SBYS hizmet alım sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %32’sine karşılık gelmekte.
  MIATK – Mia Teknoloji, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversite Hastanesi ile 5,75 milyon TL bedelle HBYS sistemi temini için sözleşme imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %0,7’sine karşılık gelmekte.
  NETAS – 1) Netaş Telekomünikasyon, Türk Telekomünikasyon A.Ş.’den 718 bin Dolar ve 1,57 milyon Dolar tutarında iki sipariş alındığını bildirdi. Toplam tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %1,5’ine karşılık gelmekte. 2) Şirket Turkcell İletişim ile 1,7 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %1,1’ine karşılık gelmekte.
  ONCSM – Oncosem Onkolojik Sistemler, bağlı ortaklığı Santek Sağlık aracılığı ile Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi tarafından açılan 3 yıl süreli ilaç hizmeti alım ihalesine katıldığını ve 29,1 milyon TL bedelle en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %21,9’una karşılık gelmekte.
  PLTUR – Platform Turizm, İstanbul Finans Merkezi Projesinde personel taşıma işleri için 3,74 milyon TL + KDV tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %8,3’üne karşılık gelmekte.
  VBTYZ – VBT Yazılım, Türkiye’de yerleşik bir banka ile 2,05 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %5’ine karşılık gelmekte. 12 Ocak 2024 KAP Haberleri

  Pay Alım Satım Haberleri –
  AHGAZ – Ahlatcı Doğalgaz, pay geri alım programı çerçevesinde 10,25 TL fiyattan 488 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,05’e yükseldiğini bildirdi.
  KUYAS – Kuyaş Yatırım, pay geri alım programı çerçevesinde 53,99 TL fiyattan 125 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %5,71’e yükseldiğini bildirdi.
  YYLGD – Yayla Gıda, pay geri alım programı çerçevesinde 13,45 TL fiyattan 1,0 milyon adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,43’e yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  AYCES & BEGYO & IDEAS & KARYE & PAMEL – VBTS kapsamında AYCES, BEGYO, IDEAS, KARYE, PAMEL payları 12/01/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/02/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Ödemeleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – RALYH

  KAP Haberleri

Yukarı