Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  AKGRT – Aksigorta’nın Ocak-Eylül dönemi prim üretimi, geçen yılın aynı dönemine göre %92 artışla 8.57 milyar TL’ye yükseldi.
  BIOEN – BIOEN karbon kredisi satışından 20 milyon USD gelir getirecek anlaşma imzaladı. BIOEN tarafından yapılan açıklamada, şirketin bağlı ortaklıkları ve iştirakleri tarafından karbon kredilerinin sertifikasyon süreçlerinin yürütüldüğü ve bu kapsamda 4 milyon ton CO2 eşdeğeri kredinin satışa konu edilmesini de kapsayan bir danışmanlık anlaşmasının Mundo Verde Climate SA ile imzalandığı açıklandı. Şirket karbon kredisi satışlarının piyasa fiyatına göre gerçekleşeceğini, mevcut fiyatlar üzerinden (5 dolar/ton) 20 milyon USD varlık oluşmasının beklendiğini belirtti. Ayrıca 2022 yıl sonuna kadar 5 milyon dolarlık gelir elde edilmesi beklendiği duyuruldu. Bizim tahminlerimizde 2022 yılında şirketin karbon sertifikası satışından yaklaşık 9 milyon dolar gelir elde etmesi yer almaktadır. Haberi şirketin enerji dışı gelirlerini artırması açısından olumlu olarak değerlendiriyoruz.
  HEKTS – Hektaş Sermayesi yarın 860 milyon TL’den %44.2 oranında bedelsiz olarak 380 milyon TL ve %150 oranında bedelli olarak 1,29 milyar TL artışla 2,53 milyar TL’ye yükseltilecek.
  SAHOL – Sabancı Holding, yenilebilir enerji ve iklim teknolojileri alanlarında yatırım yapmak üzere Sabancı İklim Teknolojileri A.Ş. unvanlı yeni bir şirket kurulduğunu bildirdi. Yurt dışı yenilebilir enerji santral yatırımları ve başta ABD ve Avrupa merkezli olmak üzere çeşitli girişim sermayesi fonlarına ve start-up'lara stratejik yatırımlar yapılması hedeflendiği belirtildi.
  SMRTG – Smart Güneş Enerji ile yurtiçindeki bir müşterisi arasında 230 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandı. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %45’ine karşılık gelmekte.
  TAVHL – Tav Havalimanları’nın Ocak-Eylül dönemi hizmet verdiği yolcu sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %62 attı ve 60,2 milyona yükseldi. (2019’un %84’ü). Eylül ayında ise yolcu sayısı geçen yılın aynı ayına göre %25 artarak 9,2 milyon oldu. (2019’un %91’i). Ocak-Eylül döneminde dış hat yolcu sayısı %89 artarken, iç hat yolcu sayısı ise %28 artış gösterdi. Dış hatlardaki artışın katkısının daha yüksek olması nedeniyle olumlu fakat rakamlar hala pandemi öncesi seviyenin altında yer alıyor.
  TTRAK – Türk Traktör, Erenler tesisinin modernizasyon yatırımı için teşvik belgesi aldı. Yatırımın büyüklüğü 990 milyon TL ve 3 yıl sürmesi planlanıyor.-Olumlu.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  SASA – Sasa Polyester, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı paylardan 8,9 milyon adet payı, paya dönüştürülebilir tahvil itfası çerçevesinde kullandığını bildirdi. Şirketin pay geri alım programı çerçevesinde aldığı pay miktarı %0’a geriledi.
  BIOEN – İstanbul Portföy tarafından 7 Ekim’de 9 milyon adet pay satışı yapılırken, Biotrend sermayesindeki payı %4,03’e geriledi.
  KONTR – Kontrolmatik YK Başkanı Sami Aslanhan tarafından 80 TL fiyattan 502 bin adet pay satışı ve 81,90-82,20 TL fiyat aralığından 23 bin adet pay sayışı yapılırken, Kontrolmatik sermayesindeki payı %32,84’e geriledi. YK Başkan Vekili Ömer Ünsalan tarafından 80 TL fiyattan 525 bin ve 81,85 TL fiyattan 451 adet pay satışı yapılırken, Kontrolmatik sermayesindeki payı %32,84’e geriledi. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, ana ortaklar tarafından yapılan satış neticesinde elde edilen gelirin 80 milyon TL tutarı şirkete faizsiz borç olarak verilecek.
  MARTI – Şirket ortaklarından Musa Turan tarafından 4,63-4,64 TL fiyat aralığından 200 bin adet pay alımı yapılırken ve Martı Otel sermayesindeki payı %5,07’ye yükseldi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  CANTE & IZFAS & KUYAS – VBTS kapsamında CANTE, IZFAS ve KUYAS payları 11/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  KMPUR & SEKFK – VBTS kapsamında KMPUR ve SEKFK paylarında 11/10/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 10/11/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı