Şirket Haberleri

KAP Haberleri

    ENKAI – ENKA’nın 3Ç faaliyet performansı güçlü, net kar ise beklentilerin altında. Enka İnşaat 3Ç'de 1,1 milyar TL net kar açıkladı (geçen sene 2Ç: 0,8 milyar TL kar). Açıklanan kar 1,4 milyar TL seviyesinde olan piyasa beklentisinin altında gerçekleşti. Şirketin faaliyet karı ise inşaat iş kolundaki yüksek kar marjının devamı ve enerji iş kolundan elde edilen artan karlılık sonucu beklentilerin üzerine çıktı. 3Ç FAVÖK geçen çeyreğe göre %63 büyüme kaydetti ve 2,2 milyar TL oldu (beklenti: 1,1 milyar TL, YF tahmin: 1,4 milyar TL). İnşaat segmentinde güçlü FAVÖK trendi devam etti ve 9 ayda %30 FAVÖK marjı ile 350 milyon USD FAVÖK elde edildi (2020 yılı 12 aylık FAVÖK 201 milyon USD). İnşaat iş kolunda toplam iş yükü geçen çeyreğe göre yatay kalarak 3,6 milyar dolar seviyesinde açıklandı. Şirketin enerji santralleri tekrar faaliyete geçti ve 3Ç döneminde artan spot elektrik fiyatlarının da etkisiyle bu çeyrekte yaklaşık 70 milyon dolar FAVÖK elde etti. Gayrimenkul segmentinde FAVÖK performansı çeyreklik olarak 50 mn USD seviyesinde yatay seyretti. Şirketin finansal gelirleri geçen çeyreğe göre önemli ölçüde düşüş gösterdi ve finansal yatırımlardaki değer kaybı nedeniyle -0,6 milyar TL net finansal gider kaydedildi (2Ç’de 1,5 milyar TL gelir vardı). Şirket ara dönem bilançosu üzerinden hisse başına brüt 0,20 TL kar payı ödeme kararı aldı (temettü verimi %1,8). Her ne kadar net kar beklentiden düşük olsa da, güçlü faaliyet karı ve açıklanan temettü nedeniyle piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz. KCHOL - Koç Holding’in 3Ç net karı beklentilerin üzerinde. KCHOL 3Ç’de 4,1 milyar TL net kar açıkladı ve 3,3 milyar TL seviyesindeki piyasa beklentisini üzerinde sonuç elde etti. Şirketin net karı ikinci çeyrekte 3,2 milyar TL, geçen senenin aynı döneminde ise 2,3 milyar TL seviyesinde gerçekleşmişti. Karlılıkta yaşanan artıştaki etkenler, enerji segmentinde Tüpraş’ın karlılığındaki iyileşme, bankacılıkta net karın beklentilerin üzerinde performans göstermesi ve otomotivde devam eden yüksek karlılık olmuştur. Şirketin holding olarak solo net nakit pozisyonu 3Ç döneminde 4,0 milyar TL’den hafif gerileme ile 3,5 milyar TL olmuştur. Koç Holding’in ve iştiraklerinin güncel hisse fiyatları dikkate alındığında Holding’in Net Aktif Değerine göre %32 iskonto ile işlem gördüğünü hesaplamaktayız, bu iskonto halen tarihsel ortalamaların oldukça üzerindedir (3 yıllık ortalama yaklaşık %15). Sonuçları pozitif olarak değerlendiriyoruz.
    MGROS – MGROS’un 3Ç sonuçları beklentilerin üzerinde açıklandı. Migros 3Ç’de 156 milyon TL net kar açıkladı ve piyasa beklentisi olan 69 milyon TL’ye göre daha güçlü sonuç elde etti. Şirket geçen sene aynı çeyrekte ise -2 milyon TL zarar açıklamıştı. Bu çeyrekte net karın beklentilerin üzerinde gelmesinde temel etken, güçlü ciro büyümesi ile birlikte faaliyet giderlerinin kontrol altında tutulması ve faaliyet kar marjının tahminlerin 1,3 puan daha yukarısında gerçekleşmesi olmuştur. Yılın ilk 6 ayında %21,5 seviyesinde olan satış büyümesi, 3Ç’de AVM mağazalarının artan performansı ve online kanallarda devam eden ivme sayesinde %29 seviyesine yükseldi. 2021 yılının ilk 9 ayında online satışlar geçen seneye göre %99 artış gösterdi. FAVÖK marjı yıılık olarak 100 baz buan artarak %9,2 oldu. Migros artan nakit akışı ile beraber 3Ç sonunda 0,4 milyar TL net nakit pozisyonuna geçti (IFRS kira etkisi hariç), şirketin 2Ç’de 0,4 milyar TL net borcu bulunmaktaydı. İşletme sermayesinden elde edilen nakit akışı, bu çeyrekte borçluluğun azaltılmasında etkili oldu. Şirket Yönetimi 2021 yılında daha önce %18-20 olan büyüme tahmininin %23 seviyesine revize ederken, %8-8,5 aralığındaki FAVÖK marjı beklentisinin korumuştur. Açıklanan sonuçlara piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz. PETKM - Petkim’in 3Ç net karı tek seferlik kalemlerin etkisi ile beklentilerin üzerinde. Petkim 3Ç’de 1,7 milyar TL net kar açıkladı, piyasa beklentisi net karın 1,0 milyar TL olması yönündeydi (YF tahmin: 1,0 milyar TL). Şirketin geçen sene ikinci çeyrekte 291 mn TL, bu senenin ikinci çeyreğinde ise 1,3 milyar TL net karı bulunuyordu. 3Ç’de net karın beklentilerin üzerine çıkmasında 505 milyon TL tutarında gayrimenkul yeniden değerleme etkisi ve 291 milyon TL tutarında ertelenmiş vergi geliri (net vergi kalemi +63 milyon TL) kaydedilmesi etkili oldu. Faaliyet karı olarak bakıldığında şirketin performansı beklentilere yakın gerçekleşti ve FAVÖK 2ç’ye göre %29 daralma ile 1,9 milyar TL’den 1,3 milyar TL’ye geriledi (beklenti: 1,4 milyar TL). Tek seferlik kalemler kaynaklı yüksek kar olduğu için, 3Ç sonuçlarına piyasa tepkisinin kısıtlı olacağını tahmin ediyoruz.
    OZKGY – 3Ç21’de Şirket 126mnTL olan beklentimize paralel 122mnTL(çeyreklik +%11, yıllık -%7) net kar açıkladı. Güçlü Büyükyalı teslimleri (228mnTL, 2Ç21: 240mnTL), artan otel gelirleri (94mnTL, 2Ç: 24mnTL) ve kira gelirleriyle (21mnTL, 2Ç: 15mnTL) ciro çeyreklik %23 artışla 345mnTL’ye ulaştı (yıllık -%12, YFt: 335mnTL). Artan gelirler ve daralan maliyetlerle (çeyreklik -%3) FAVÖK 128mnTL olan beklentimizi aşarak çeyreklik %36 artışla 147mnTL’ye yükseldi (yıllık +%2). Böylelikle FAVÖK marjı %43’e ulaştı (çeyreklik +4puan, yıllık +6puan, YFt: %38). Aynı zamanda, güçlü satışlar sayesinde Şirket’in net nakit pozisyonu 278mnTL’den 520mnTL’ye yükseldi. Şirket’in güçlü FAVÖK performansı ve artan net nakit pozisyonuyla, piyasa tepkisinin olumlu olmasını bekliyoruz.

Yukarı