Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ALFAS – Alfa Solar Enerji, Tekirdağ’da kurulacak GES için güneş enerjisi paneli satışına ilişkin olarak 5,3 milyon Dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzalandığını ve avans ödemesinin yapıldığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %10’una karşılık gelmekte. Alfa Solar Enerji, 14 milyon Dolar tutarında lisanssız elektrik üretimi için yatırım yapacağını bildirdi. Şirket cari fiyatlarla yatırım sonrasında yıllık 100 milyon TL tasarruf edilmesini planlıyor.
  CELHA – Çelik Halat’ta daha önce Doğan Şirketler Grubu Holding ile yapılan pay devir sözleşmesine istinaden, hakim ortak konumunda bulunan Artaş İnşaat ve Betatrans Lojistik’in, söz konusu devir nedeniyle zorunlu pay alım teklifi yapma yükümlülüğü doğduğu ve bu sebeple SPK’ya başvuru yapıldığı bildirildi.
  ERCB – Erciyas Çelik Boru, yurtdışından 119,4 milyon Dolar tutarında sipariş alındığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022/9A hasılatının yaklaşık %89’una karşılık gelmekte. Teslimatlar 2023 yılında tamamlanacak.
  EUREN – Europen Endüstri sermaeysi bugün 168,8 milyon TL’den %350 oranında bedelsiz olarak 591,2 milyon TL artışla 760 milyon TL’ye yükseltilecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 16,75 TL.
  FRIGO – Frigo-Pak, 2023 yılında teslim etmek üzere 2,6 milyon Euro tutarında sipariş aldığını bildirdi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %32’sine karşılık gelmekte.
  GESAN – Girişim Elektrik %70 bağlı ortaklığı olan Europower’ın Şanlıurfa’da açılan bir ihalede 78,8 milyon TL tutarında iş aldığı bildirildi.
  NETAS – Netaş ile Türk Telekom arasında BNG yazılım ve donanımlarının tedariki, kurulumu, entegrasyonu ve bakım/destek hizmetlerinin sağlanmasına yönelik 3,27 milyon Dolar tutarında sözleşme imzalandığı bildirildi. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %2,7’sine karşılık gelmekte.
  OZKGY – Özak GYO, Bodrum Türkübükü’nde yapılacak bir gelir paylaşımı projesi için Emlak Konut ihalesine katıldı. Söz konusu arsa 40 bin m² alana sahiptir. İhaleyi Özak GYO’nun kazanması halinde, NAD büyümesi için olumlu olacaktır.
  TURSG – Türkiye Sigorta, Taksim Otelcilik AŞ, Vakıf Enerji ve Madencilik AŞ, Vakıf Yatırım Menkul Değerler AŞ ve Vakıf Pazarlama Sanayi ve Ticaret AŞ’deki paylarını VAKBN’ye devretti. BDDK onayı beklenen Vakıf Faktoring’in de devredilmesiyle TURSG 4Ç karlılığına 100-120mn TL tek seferlik pozitif bir etki beklenmektedir. Bu rakam TURSG’nin 9A22 (518mnTL) karlılığının yaklaşık %20’sine tekabül etmektedir. TURSG pozitif, VAKBN nötr
  SASA – SASA Polyester kayıtlı sermaye tavanının 3 milyar TL’den 15 milyar TL’ye yükseltilmesine karar verildiğini bildirdi. Karar ilk Kurul’da görüşülecek ve Kurul’dan izin için başvuru yapılacak.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  KRDMA – Kardemir Karabük Demir Çelik A Grubu paylarının 13,05 TL fiyattan satışı işleminin tamamlandığı bildirildi. Bu satışla birlikte Türkiye Varlık Fonu’nun toplam 50,3 milyon adet payı oldu.
  KONTR – Kontrolmatik, azami 8 milyon adet ve 1 milyar TL fon tutarı olmak üzere pay geri alım programı yapılmasına karar verildiğini bildirdi.
  ENKAI – Enka İnşaat, pay geri alım programı çerçevesinde aldığı paylardan 1,97 milyon adetini sattığını ve kalan payların şirket sermayesine oranının %2,41’e gerilediği bildirildi.
  INFO – İnfo Yatırım, pay geri alım programı çerçevesinde 10,64-11,00 TL fiyat aralığından 265 bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  PLTUR – Platform Turizm Taşımacılık Gıda İnşaat Temizlik Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları 8-9 Aralık’ta 9,1 TL fiyattan halka arz olacak.
  MERIT & MRSHL & RTALB & SMRTG – VBTS kapsamında MERIT, MRSHL, RTALB ve SMRTG payları 07/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  PRZMA – VBTS kapsamında PRZMA payları 07/12/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/01/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir.
  ATEKS – Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında ATEKS payında 07/12/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" tedbirleri uygulanacak. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 06/01/2023'tür. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı