Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  SISE – Şişecam’ın 2Ç FAVÖK performansı zayıf olsa da, artan kur farkı gelirleri ile net kar beklentilerin üzerinde açıklandı. SISE 2. çeyrekte 5,7 milyar TL net kar açıklayarak 4,8 milyar TL'lik konsensüs tahminini aşarken, yüksek kur farkı gelirleri beklentilerin altında kalan FAVÖK marjını fazlasıyla telafi etti. FAVÖK 5,6 milyar TL (%18,7 marj) olan konsensüs beklentisinin hafif altında kalarak %17,4 (çeyreksel -270 baz puan ve yıllık -740 baz puan düşüş) marj ile 5,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Satış gelirlerindeki büyüme TL bazında yıllık %29'a gerilerken, dolar bazında büyüme ise enerji fiyatlarındaki düşüş ve küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle zayıflayan hacimler ve fiyat baskısı nedeniyle negatife döndü. SISE'nin 2. çeyrek satış hacmi mimari cam segmentinde yıllık bazda -%15, cam ev eşyasında -%7, cam ambalajda -%8 ve kimyasallarda -%9 azaldı. Bu durum, küresel olarak düşen enerji maliyetleri nedeniyle yumuşayan price/mix ile birleştiğinde, 2. çeyrekte önemli ölçüde daha düşük bir ciro büyümesine yol açmıştır. En zayıf gelir performansı, konjonktürel karakteri nedeniyle (yönetimin stok optimizasyonu amacıyla kapasite kullanımını azaltması) önemli fiyat baskısını yansıtarak yıllık bazda (TL cinsinden) -%5 gelir düşüşü kaydeden Mimari camda görüldü. Yönetim, ithalattan kaynaklanan rekabetin (TL'deki değer kaybının ardından) 2. çeyreğin sonuna doğru hafiflediğini, ancak Avrupa pazarının Çin ürünlerinden kaynaklanan rekabet nedeniyle zayıf kaldığını belirtti. Diğer segmentlerde gelir büyümesi cam ev eşyası için +%58, kimyasallar için +%57, cam ambalaj için +%42 ve endüstriyel ürünler için +%25 ile olumlu seyretti. 2. çeyrek brüt kar marjı bir önceki çeyreğe göre 140 baz puan azalırken, FAVÖK marjındaki erozyon, yavaşlayan ciro büyümesinden kaynaklanan negatif operasyon gideri kaldıracı nedeniyle daha yüksek olmuştur. Öte yandan, yönetim tarafından tanımlanan FAVÖK marjı (tek seferlik kalemler hariç) bir önceki çeyreğe göre %22'den %26'ya yükseldi. Segment bazında, cam ev eşyası ve cam ambalaj marjlarında iyileşme görülürken, bu iyileşme özellikle mimari cam segmentindeki düşük marjlarla dengelenmiştir. Şirketin net borç pozisyonu, işletme sermayesi ihtiyacı ve artan yatırım harcamaları nedeniyle 1. çeyrekteki 22,6 milyar TL seviyesinden 2. çeyrekte 35,3 milyar TL'ye yükseldi. Geçen yılın aynı döneminde 2,8 milyar TL olan toplam yatırım harcaması 1Y'23'te 6,9 milyar TL olarak gerçekleşti.
  AKCNS – Akçansa'nın bugün piyasa kapanışından sonra 2Ç23 sonuçlarını açıklaması bekleniyor. 2Ç23'te şirketin 3,3 milyar TL net satış, 880 milyon TL FAVÖK ve 800 milyon TL net kar açıklamasını beklerken, piyasa beklentisi 3,4 milyar TL net satış, 885 milyon TL FAVÖK ve 800 milyon TL net kardır.
  CIMSA – CIMSA 2Ç23 finansal sonuçlarını bugün piyasaların kapanmasının ardından açıklaması bekleniyor. 2Ç23'de şirketin 2,75 milyar TL net satış, 660 milyon TL FAVÖK ve 550 milyon TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Piyasa beklentisi ise 3,03 milyar TL net satış, 681 milyon TL FAVÖK ve 631 milyon TL net kar olması yönündedir.
  ENJSA – ENJSA 2Ç23 finansal sonuçlarını bugün piyasaların kapanmasının ardından açıklaması bekleniyor. 2Ç23'de şirketin 34,2 milyar TL net satış, 3,7 milyar TL FAVÖK ve 1,8 milyar TL net kar açıklamasını bekliyoruz. Piyasanın beklentisi ise 33,6 milyar TL net satış, 5,5 milyar TL FAVÖK ve 1,5 milyar TL net kar olması yönünde.
  ASTOR – Astor Enerji, İspanya’da yerleşik bir firma ile 5,6 milyon Euro tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının %2,2’sine karşılık gelmekte. Şirket ayrıca Irak Elektrik Bakanlığı 14,5 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar şirketin 2022 yılı hasılatının %5,2’sine karşılık gelmekte.
  KONTR – Kontrolmatik, Fas Ulusal Elektrik ve İçme Suyu Kurumu ile 2,7 milyon Euro tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının yaklaşık %4,1’ine karşılık gelmekte.
  TTRAK – TTRAK yıllık bakım çalışmaları nedeniyle üretime 7 Ağustos – 19 Ağustos tarihleri arasında ara vereceğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, 7 Ağustos- 19 Ağustos tarihleri arasında yıllık bakım çalışmaları kapsamında üretime ara verileceği
  belirtildi. – Nötr

  Pay Alım Satım Haberleri –

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  CEMAS & MACKO – VBTS kapsamında CEMAS ve MACKO payları 07/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 06/09/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – DAGI, DAGHL


Yukarı