Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  TUPRS – SPK Aygaz ve Koç Holding’in sahip olduğu Entek paylarının Tüpraş’a devri için gerçekleşecek bölünme işlemine onay verdi. Hatırlanacağı üzere Nisan ayında yapılan açıklamada, elektrik üretimi alanında faaliyet gösteren ENTEK’in AYGAZ ve KCHOL tarafından eşit olarak kontrol edilen %99,2 hissesinin TUPRS tarafından satın alınacağı duyurulmuştu. Satın alma kapsamında TUPRS nakit ödeme yapmayacak, fakat 24,8 milyon adet yeni hisse ihraç edecektir (toplam TUPRS sermayesi %9,9 artış ile 275,3 milyon adete yükselecek). İhraç edilen yeni TUPRS paylarının 12,4 milyon adeti Entek’te %49,6 pay sahibi olan KCHOL’e devredilecek. İhraç edilen diğer 12,4 milyon adet TUPRS payları ise, AYGAZ’ın Entek’te sahip olduğu %49,6 hissenin devri için gerçekleştireceği bölünme işlemi sonucu AYGAZ hissedarlarına dağıtılacak. Bölünme işlemi ile birlikte AYGAZ’ın sermayesi %26,7 oranında azaltılacak (300 milyon TL’den 219,8 milyon TL’ye düşecek). AYGAZ’da 100 adet pay sahibi olan bir yatırımcıya bölünme sonrasında 4,1 adet TUPRS payı verilecek, diğer yandan sahip olduğu AYGAZ paylarının sayısı 100 adetten 73,3 adete düşecek. İşlemlerin tamamlanması için şirketlerin Genel Kurul toplantısı yapıp kararları onaylaması gerekiyor. Ağustos ayında bu süreçlerin de tamamlanarak hisse devri ve bölünme işleminin gerçekleşebileceğini tahmin ediyoruz.
  EMKEL – Emek Elektronik, Haziran ayında 13.2 milyon TL tutarında sipariş aldığını ve bakiye sipariş tutarının 90.3 milyon TL olduğunu bildirdi.
  ERCB – Erciyas Boru, yurtdışında yer alan iki farklı müşterisinden 11.9 milyon Dolar tutarında ihracat siparişi aldığını bildirdi. Teslimin 2023 Nisan ayında tamamlanması bekleniyor.
  ORGE – Orge Elektrik, Ankara ve Kocaeli’nde devam eden Turkcell Veri Merkezi Projesi için verdiği 4.26 milyon Euro + KDV ve 26.8 milyon TL + KDV tutarındaki teklifinin kabul edildiğini bildird. İşin yılsonunda tamamlanması bekleniyor. Sözleşme ise henüz imzalanmadı.
  SMRTG – Smart Güneş Enerjisi bir grup firmasından 55.9 milyon Dolar + KDV tutarında sipariş aldığını bildirdi.
  YEOTK – Yeo Teknoloji ve içerisinde bulunduğu ortaklık, Kuveyt’te yerleşik bir şirketin açtığı ihalede 36.3 milyon Dolar bedelle en düşük teklifi verdiğini bildirdi. İhale henüz kesinleşmezken, şirketin ortaklıktaki payı %16.6 olarak hesaplanıyor ve tutar 2021 yılı hasılatının %23’üne karşılık gelmekte.
  Demir-Çelik – Türkiye AB ve Güney Kore’dan sıcak hadde yassı çelik (HRC) ithalatına antidamping vergisi uygulama kararı aldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, AB ve Güney Kore menşeli üreticilere %7 ile %12,8 arasında değişen oranlarda antidamping önlemi uygulanacak. Türkiye’nin 2021 yılında HRC ithalatında AB ve G.Kore’nin payı %10 civarında olup, ithalatın ana kaynağı olan ülkeler ise Rusya, Ukrayna ve Hindistan olmuştur. Alınan kararın etkisi bu nedenle sınırlı olsa da, piyasada sentiment olarak olumlu algılanacağını ve EREGL hisse fiyatını olumlu etkilemesini bekleriz.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  BOBET – Boğaziçi Beton, pay geri alım programı çerçevesinde 6.37-6.46 TL fiyat aralığından 155 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2.76’ya yükseldiğini bildirdi.
  SISE – Şişe Cam, pay geri alım programı çerçevesinde 20.76 TL fiyattan 1.99 milyon vadet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2.92’ye yükseldiğini bildirdi.
  TURSG – Türkiye Sigorta pay geri alım programı çerçevesinde 5.07 TL fiyattan 100 bin adet pay alımı yapıldığını bildirdi.
  SAHOL – Akbank Sandık Vakfı tarafından 18.33 TL fiyattan 1 milyon adet pay alımı yapılırken, Sabancı Holding sermayesindeki payı %0.12’ye yükseldi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  Haziran Ayı Yabancı İstatistikleri – Borsa İstanbul Haziran ayı yabancı işlemlerini açıkladı. Buna göre yabancılar Haziran ayında net 776 milyon Dolar pay satışı yaptılar. En çok alınan şirketler ASELS (18.8 mn$), ENKAI (11.3 mn$), KOZAA (10.9 mn$) ve KOZAL (9.7 mn$) olurken, en çok satılan şirketler ise THYAO (237.1 mn$), EREGL (205.2 mn$), TCELL (50.9 mn$) ve FROTO (49.8 mn$) oldu
  BOSSA – Bossa Ticaret sermayesinin 62 milyon TL’den %474 oranında bedelsiz olarak 294 milyon TL artışla 356 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  BLCYT – Bilici Yatırım sermayesinin 81 milyon TL’den %23 oranında bedelsiz olarak 19 milyon TL artışla 100 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  PSGYO – Pasifik GYO sermayesinin 267.5 milyon TL’den %274 oranında bedelsiz olarak 735.5 milyon TL artışla 1 milyar TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –
  KOZAL – Koza Altın, bugün pay başına brüt 17.54 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 169.25 TL. Temettü verimi %9.4

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – EUHOL, ITTFH, SAMAT, VANGD


Yukarı