Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  TSKB – TSKB, Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile 200 milyon dolar tutarında yeni bir kredi anlaşması imzaladı. TSKB, AIIB'den temin edeceği bu krediyle Paris İklim Anlaşması ile uyumlu olarak Türkiye'nin iklim değişikliği kaynaklı azaltım ve uyum yatırımlarının finansmanına destek olacak.
  FROTO – Deutsche Welle haberine göre, Alman Posta İdaresi (Deutsche Post), araç filosunun karbondioksit salınımını azaltmak için, üretimi Ford'un Türkiye'deki tesislerinde yapılan yaklaşık 2 bin adet elektrikli ticari araç ısmarladı. Deutsche Post'tan yapılan açıklamada, siparişi verilen bu araçların tamamının 2023 sonuna dek kendilerine teslim edileceği bildirilirken, söz konusu anlaşmanın maliyeti hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmadı.
  GESAN – ekonomim.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Girişim Elektrik'in bağlı ortaklığı olan ve 8 fabrikası ile elektrik ekipmanları ve sistemleri üreten, ayrıca dünya çapında geniş bir yelpazede mühendislik hizmetleri sunan Europower Enerji hisseleri önümüzdeki günlerde EUPWR kodu ile halka arz edilecek.
  BRSAN – Borusan Mannesmann, Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen "Ereğli - İvriz Sağ Sahil Sulaması Yenileme Çelik Boru Temini 3.Kısım İhalesi"'ne, Noksel Çelik Boru San. A.Ş. ile kurmuş olduğu iş ortaklığıyla katılmış ve söz konusu ihale 398.888.802,08 TL bedel ile iş ortaklığı tarafından kesin olarak kazanılmıştır. İhalede Borusan Mannesmann'ın payı 199.065.144,48 TL'dir. Söz konusu boruların sevkiyatı 2023 yılı ilk çeyreğinde yapılmaya başlanacak ve aynı yılın ikinci çeyreğinde tamamlanacaktır.
  SUNTK – Bağlı ortağı Ekoten Tekstil San. ve Tic. A.Ş.'nin ("Ekoten") İzmir/Torbalı Organize Sanayi Bölgesi'nde yer alan örgü fabrikasında yapılacak, kapasite artırımı ve ürün çeşitliliğine imkan tanıyan, tutarı 1.262.082 Amerikan Doları (yaklaşık 23.475.949 TL) olan 20 adet yuvarlak örgü makinası ve 5 adet yapay zeka destekli kumaş hata tespit sistemi yatırımlarıyla ilgili olarak Yatırım Teşvik Belgesi alındı.
  MEDTR – Meditera Tıbbi Mazleme, İzmir Tire' de bulunan üretim tesisindeki uygun alanların güneş panelleri ile kaplanmasına, bu proje çerçevesinde yaklaşık 3.600 metrekare alana güneş paneli yerleştirilerek 735 KWP elektrik üretimi
  gerçekleştirilmesine karar verildi. Toplam 9 – 10 mlnTL arasında yatırım yapılması öngörülmekte olup, bu yatırımın yatırım teşvik ile yapılması kapsamında başvuru işlemleri başlatılacak. Yatırım tamamlandığında üretim faaliyetlerinde ihtiyaç duyulan elektrik enerjisinin yaklaşık %16-20 sinin bu santralden karşılanması hedeflenmektedir.
  BLCYT – Adana Organize Sanayi Bölgesinde yapımı devam eden yeni tesisinin çatısı üzerine güneş enerjisinden elektrik üretim (GES) tesisi kurulmasına karar verilmiştir. Kurulacak tesisin kurulu gücü 2.313 kwe olup, yıllık yaklaşık olarak 3.075.000 Kws/yıl elektrik üretmesi ve tesisin kurulumun maliyetinin USD 1.275.000 olması beklenmektedir. Yatırım öz kaynaklarla finanse edilecek. Projenin devreye alınması ile birlikte firmanın elektrik giderinde %65 tasarruf, net karlılığa ise %20 etki bekleniyor.
  BANVT – Banvit, toplam varlıklarında %0,25 paya sahip olan atıl durumdaki büyükbaş kesimhane tesisinin KDV dahil 25.310.000 TL bedelle satılmasına karar verdi. Satıştan elde edilecek kar ile nakit kaynaklar artırılacak.
  KCAER – Kocaer Çelik, bugün itibariyle %181,61456 oranında bedelsiz sermaye artırımı gerçekleştirecek. Teorik fiyat: 24,502 TL (Teorik fiyat, fiyat adımına yuvarlanmamıştır).

  Pay Alım Satım Haberleri –
  KRDMA – Türkiye Varlık Fonu, Kardökmak Kardemir Döküm Makine Sanayi AŞ’nin elinde bulunan 31.999.559,50 TL nominal değere sahip KRDMA hisselerini ve Karçel Karabük Çelik Yapı İmalat Montaj İnşaat Nakliyet Sanayi ve Ticaret AŞ elinde bulunan 18.294.787,26 TL nomilan değerde KRDMA hisselerini dünkü kapanış fiyatı olan 13,05 TL bedelle borsa dışında satın almak üzere anlaşmaya varıldığını bildirdi.
  NATEN – Yusuf Şenel, Naturel Yenilenebilir Enerji'de sahip olduğu 19.800.000 adet payın (%60) tamamını yine kendisine ait Naturel Holding'e devretti. İşlemin 1 TL nominal değere karşılık gelen NATEN payı başına 165,00 TL ile toplam 3.267.000.000 TL bedelle gerçekleştirildiği bildirildi. (NATEN hisselerinin dünkü kapanışı 193,00 TL.) Söz konusu devir şirketin yönetim ve kontrol yapısında değişiklik meydana getirmediği için zorunlu pay alım teklifinde bulunulmayacak.

Yukarı