Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ARCLK – Arçelik’in güneş paneli üretim tesisinin dün lansmanı gerçekleştirildi. 10 milyon avro yatırım maliyeti bulunan tesisin yıllık 550 bin adet güneş paneli üretim kapasitesi (yılsonuna kadar 1 milyon ünite kapasiteye ulaşması planlanıyor) bulunmaktadır. Şirket, iç pazarın yanı sıra sahip olduğu ağ ile uluslararası pazarda da büyümeyi hedeflemektedir.
  ARASE – Doğu Aras Enerji’nin bağlı ortaklığı olan Aras Elektrik Dağıtım 2022 yılı karından toplam 250 milyon TL dağıtılması kararını aldığını bildirdi. Söz konusu tutar ARASE’ye temettü olarak aktarılacak.
  ASTOR – Astor Enerji, özel bir firma ile 3,6 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının yaklaşık %1,4’üne karşılık gelmekte.
  EUPWR – Europower Enerji Girişim Elektrik Grubu Ana Kampüsünde bulunan ve mülk sahibi olduğu alana güç trafosu fabrika inşaatına başlanacağını bildirdi. Planlanan yatırım tutarı ise 40 milyon Dolar olarak öngörülmekte. 2025 yılında faaliyete geçmesi beklenen tesiste 550kV ve 330 MVA güce kadar güç trafosu imalatı gerçekleşecek.
  MGROS – Migros, Haziran ayında 34 adet Migros, 16 adet Migros Jet, 5 adet Macrocenter ve 3 Mion formatında 58 satış mağazası açıldığını bildirdi. Şirketin toplam mağaza sayısı 3100’e yükseldi.
  SKTAS – Söktaş Tekstil sermayesinin 153,8 milyon TL’den %44,3 oranında bedelli olarak 68,2 milyon TL artışla 222 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin rüçhan hakkı kullanılmayan 322 bin adet pay 7-10 Temmuz’da Borsa’da satılacak.
  SASA – SASA Polyester, daha önce yurt dışında ihraç edilen paya dönüştürülebilir tahvillerden 2 milyon Euro nominal değerli bono karşılığı olmak üzere şirket sermayesinin 5 milyar 296 milyon TL’den %0,05 oranında tahsisli olarak 2,58 milyon TL artışla 5 milyar 299 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin karar alındı ve SPK’ya başvuru yapıldı.
  Yeni Vergi Paketi – Dün TBMM'ye sunulan kanun teklifinde vergilerle ilgili değişiklikler yer alıyor. Buna göre, 2023 yılı sonuna kadar trafiğe kaydı yapılacak araçlardan bir defaya mahsus ek motorlu taşıtlar vergisi (MTV) alınacak. Hükümet ayrıca 2023 yılsonuna kadar 2.el araçların, sıfır araçların resmi liste fiyatlarından daha yüksek fiyatla satışını yasaklayan bir başka düzenleme daha yayınladı. Bu hamlelerle daha çok otomotiv pazarının durulmasının amaçlandığını düşünmekteyiz. İkinci olarak, sıfır otomobil fiyatlarına yönelik olası düzenlemelere işaret eden Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) konusunda Cumhurbaşkanı'nın yetkisinde bir değişiklik olabilecektir. Üçüncü olarak, aylık 500 TL'lik asgari ücret desteği sağlanması perakende sektörünü hafif olumlu etkileyebilecektir. Dördüncü olarak, Hazine bağlantılı Kur Korumalı Mevduat (KKM) sistemi TCMB'ye devredilecektir. Bu hareketin bütçe dengesini olumlu yönde etkileyeceğini ancak parasal genişlemeye yol açabileceğini, buna bağlı olarak TL üzerinde baskı oluşturabileceğini düşünüyoruz. Beşinci olarak, kurumlar vergisi %25'e çıkarılacak, bankalar, sigorta şirketleri vb. finansal kurumlar için vergi ise %30'a çıkarılacaktır. Olası değişim ile finansal olmayan şirketlerin ve finansal şirketlerin karlılığına sırasıyla %6,3 ve %6,7 oranında olumsuz etki oluşturmasını bekliyoruz. Son olarak ihracatçı firmaları desteklemek için ihracat gelirlerine uygulanan vergi indirimi %1'den %5'e çıkarılacaktır.

  Pay Alım Satım Haberleri –

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  FORMT – Formet Metal sermayesinin 269,07 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 269,07 milyon TL artışla 538 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  QUAGR – Qua Granite sermayesinin 240 milyon TL’den %1000 oranında bedelsiz olarak 2,4 milyar TL artışla 2,64 milyar TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  TEZOL – Europap Tezol Kağıt sermayesinin 220 milyon TL’den %100 oranında bedelsiz olarak 220 milyon TL artışla 440 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  TUKAS – Tukaş Gıda sermayesinin 490,77 milyon TL’den %200 oranında bedelsiz olarak 490,77 milyon TL artışla 1,47 milyar TL’ye yükseltilmesine ilişkin yapılan başvuru SPK tarafından onaylandı.
  AVGYO & SEKFK – VBTS kapsamında AVGYO ve SEKFK payları 06/07/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 04/08/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
  YAPRK – VBTS kapsamında YAPRK payında 06/07/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 04/08/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – EUPWR, GESAN, SANEL


Yukarı