Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  Otomotiv – Ocak Ayı Otomotiv Satış Rakamları: Yurtiçi araç satışları (ticari+ binek) Ocak ayında yıllık bazda %56,6 artışla 79,7 bin adede yükseldi ve 2024’de talep bazlı beklentilerin düşmesine ve tüketici güvenindeki bozulmaya rağmen güçlü talep devam etti. Kapsamımızdaki tüm şirketler hacim açısından güçlü performans gösterirken, FROTO Ocak ayında pazar payı açısından en iyi performansı sergiledi, DOAS ve TOASO ise bir miktar pazar payı kaybetti. Dağılıma bakıldığında, binek araç satışları yıllık %72 artışla Ocak ayındaki artışın ana itici gücü olurken, ticari araç satışları %15,1 arttı. Binek araçlarda FROTO 3,1 puan pazar payı kazanırken, TOASO 6,2 puan ve DOASO 4,9 puan pazar payı kaybetti. Renault'nun güçlü performansı diğer araçların pazar payının azalmasına neden oldu.
  Bankacılık – TCMB mevduat bankalarının zorunlu karşılıklarına faiz ödeyecek. TCMB, bu kararın parasal aktarım mekanizmasını güçlendirmesi, Türk lirası mevduatların payının artırılması ve döviz korumalı mevduatlardan Türk lirası mevduatlara geçişi desteklemesinin beklendiğini belirtti. Bankacılık sektöründe artan mevduat maliyetlerinin yükünü hafifletmeye yardımcı olacağı için kararın bankacılık sektörü açısından olumlu olmasını bekliyoruz.
  ASTOR – Astor Enerji, Ukrayna’daki en büyük HES şirketi olan Ukrhydroenergo tarafından açılan ihalede 28,5 milyon Dolar tutarında en iyi teklifin verildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının yaklaşık %11,7’sine karşılık gelmekte.
  GESAN – Girişim Elektrik, Kalyon Yeka Res 3 A.Ş. ile 7,87 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %4,3’üne karşılık gelmekte.
  INDES – İndeks Bilgisayar, HONOR Turkey ile HONOR markalı cep telefonları ve tabletlerin Türkiye'de dağıtımı konusunda distribütörlük sözleşmesi imzalandığını bildirdi.
  KBORU – Kuzey Boru, yurtiçinde 42,5 milyon TL ve yurtdışında bir şirket ile 344 bin Dolar tutarında iki sözleşme imzalandığını bildirdi. Toplam tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının %6,7’sine karşılık gelmekte.
  KONTR – Kontrolmatik, Fas Ulusal Elektrik ve İçme Suyu Kurumu tarafından açılan ihalede 8,08 milyon Euro tutarındaki teklifin kabul edildiğini bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının yaklaşık %14,8’ine karşılık gelmekte.
  MEGMT – Mega Metal, yurtiçinde yerleşik iki müşterisi ile 2024 yılı kapsayacak şekilde yıllık yaklaşık 3.000 ton sipariş alındığını bildirdi. Toplam tutarın şirketin cirosuna 30 milyon Dolar katkı yapması bekleniyor.
  SMRTG – Smart Güneş Enerjisi, iştiraki aracılığı ile yurtiçinde 3,17 milyon Dolar tutarında iş sözleşmesi imzaladığını bildirdi. Tutar, şirketin 2023/9A dönemi hasılatının %2,3’üne karşılık gelmekte.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  MARTI – Martı Otel, pay geri alım programı ve ayrılma hakkı çerçevesinde aldığı 15 milyon adet payı 4,57 TL fiyattan sattığını bildirdi. Şirket, söz konusu satıştan 3,02 milyon TL tutarında kar elde etti.
  DOHOL – Doğan Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 13,34-13,40 TL fiyattan 450 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %1,20’ye yükseldiğini bildirdi.
  YYLGD – Yayla Gıda, pay geri alım programı çerçevesinde 15,85 TL fiyattan 180 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,7’ye yükseldiğini bildirdi.
  KARYE – Şirket YK Başkanı tarafından 15,85 milyon adet pay satışı (Koray Holding alıcı olmak üzere) yapıldığı ve Kartal Yenilenebilir Enerji sermayesindeki payının %0’a gerilediği bildirildi. (Önceki: %28,82)

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  KARYE – VBTS kapsamında KARYE paylarında 05/02/2024 tarihli işlemlerden (seans başından) 04/03/2024 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Ödemeleri –
  NUHCM – Nuh Çimento, 27 Şubat’ta pay başına brüt 6,0 TL temettü ödeme kararı aldı. Temettü verimi %1,8.

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı