Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  ASELS – Aselsan ile bir Asya Pasifik ülkesi arasında 13.7 milyon TL tutarında satış sözleşmesi imzalandı. Söz konusu tutar şirketin 2021 yılı hasılatının %1.1’ine karşılık gelmekte.
  MPARK – Medical Park portföy verimliliğini artırmak için Medical Park Tarsus Hastanesi'nin operasyonlarına son verme kararı aldı. 1Ç22’de bahsi geçen hastanenin toplam gelirlerdeki payı %1,1 iken FAVÖK’teki payı %0,1 olarak gerçekleşti. Nötr
  TOASO – Tofaş basında yer alan 3 yeni model üreteceği haberlerinin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Dünya gazetesinde yer alan haberde, Doblo üretiminin sonlanması kararının açıklanması ardından, Koç ve Stellantis grupları arasındaki görüşmelerin devam ettiği ve 2025 yılında itibaren Bursa fabrikasında 3 yeni model üretilebileceği belirtilmişti. Tofaş ise açıklama yaparak yeni modeller konusunda görüşmelerin devam ettiğini fakat haberin gerçeği yansıtmadığını belirtmiş ve kamuya açıklama yapmasını gerektirecek kesinleşen bir karar olmadığını belirtmiştir.
  TUPRS – Tüpraş’ın yatırımcı sunumunda yer alan verilere göre, Haziran ayında Dizel ve Benzin gibi ana ürün gruplarında rafineri marjlarındaki yükseliş devam etti. Mayıs ayında 37,4 dolar/varil olarak hesaplanan dizel marjı, Haziran’da 54,2 dolar/varil’e yükseldi (geçen sene 5.7 dolar/varil). Mayıs ayında 42,3 dolar/varil olarak hesaplanan jet yakıtı marjı, Haziran’da 47,1 dolar/varil’e yükseldi (geçen sene 2.7 dolar/varil). Mayıs ayında 38,0 dolar/varil olarak hesaplanan benzin marjı, Haziran’da 44,0 dolar/varil’e yükseldi (geçen sene 10.6 dolar/varil). Tüpraş’ın aylık tahmini rafineri marjı hesaplamamıza göre Haziran ayında 25 dolar/varil’in üzerine çıktı, Mayıs ayında 20 dolar/varil civarında hesaplıyorduk. Ural petrol iskontosu da dahil edilirse rafineri marjının 30 dolar/varil seviyesinin üzerine çıkabileceğini tahmin ediyoruz. Şirketin kendi açıkladığı 2022 beklentilerinde rafineri marjı 8-9 dolar/varil aralığında bulunuyordu. Verileri TUPRS için pozitif olarak değerlendiriyoruz.
  GESAN – Girişim Elektrik ile Bapaş Profil arasında 17.4 milyon TL tutarında iş sözleşmesi imzalandı. Söz konusu tutar şirketin 2021 yılı hasılatının %1.4’üne karşılık gelmekte.
  Asgari Ücret Artışı Olası Etkileri – Temmuz ayından itibaren net asgari ücret için açıklanan %30 artış sonrasında, asgari ücretin işverene maliyeti de 5879 TL’den %29 artış ile 7603 TL’ye yükseldi. Bu rakam 2021 yılındaki işveren maliyetine göre ise %81 artışa işaret etmektedir. Fakat bu sene uygulanan asgari ücret teşvikleri ve yılın ikinci yarısı için açıklanan 100 TL işveren desteği ile beraber, 2022 yılı ortalama işveren maliyetinin 2021 ortalamasına göre yaklaşık %60 oranında artmış olacağını hesaplıyoruz. Çoğu sektör ve şirket için ciro artış oranları %60 seviyesinin üzerinde olduğundan, şirketler için oluşan maliyet etkisinin kısıtlı olmasını bekliyoruz. Fakat ciro artışları henüz enflasyondaki artış hızını yakalayamayan Telekom, ilaç gibi sektörlerde artan maliyet etkisinin daha fazla gözlenebileceğini düşünüyoruz. Tüketicilerin harcanabilir gelirlerinde yaşanacak düzeltme dikkate alındığında ise gıda ve perakende sektöründeki şirketlerin talep anlamında bir miktar olumlu etkilenebileceğini tahmin ediyoruz.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  SAHOL – Sabancı Holding, pay geri alım programı çerçevesinde 19.03 TL fiyattan 1 milyon adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2.64’e yükseldiğini bildirdi.
  SISE – Şişe Cam, pay geri alım programı çerçevesinde 21.28 TL fiyattan 135 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2.82’ye yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  RUBNS – Rubenis Tekstil Sanayi Ticaret A.Ş. payları 6 Temmuz itibariyle 12.5 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – FONET


Yukarı