Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  AKFGY – Şirket sermayesinin 344.6 milyon TL’den %161 oranında bedelli olarak 555.3 milyon TL artışla 900 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
  AKSEN – Aksa Enerji ile Odessa Belediye Mevlisi arasında Ukrayna-Odessa’da kurulması planlanan kombine çevrim elektrik santral projesine ilişkin işbirliği anlaşması imzalandığı bildirildi. Henüz tutar veya sözleşme büyüklüğüne ilişkin bilgi yer almıyor.
  ENKAI – ENKA Gebze Doğal Gaz santralinde tekrar üretime başladığını açıkladı. Şirketi toplam 4000 MW kapasiteye sahip doğal gaz santrallerinde 2018 yılı sonunda yap-işlet sözleşmelerinin sora ermesiyle üretimi durdurmuştu. Yurtiçi elektrik piyasasında arz-talep dengesinde yaşanan iyileşme ve elektrik fiyatlarında toparlanma beklentisiyle, şirket durdurduğu kapasitenin yaklaşık %60’ını tekrar devreye almaktadır. Tekrar üretime geçen santrallerin kapasite kullanım oranlarının %70 seviyesine çıkması durumunda, hisse değerlememize 500-600 milyon dolar aralığında katkı yapabileceğini düşünüyoruz, bu da mevcut piyasa değerine göre %10 ilave artış potansiyeline işaret etmektedir.
  MGROS – Şirket Mayıs ayında 9 adet Migros, 5 adet Migros Jet, 4 adet Macrocenter formatında 18 mağaza açıldığını bildirdi. Toplam mağaza sayısı yurtiçinde 2,366’ya yükseldi.
  OTOMOTİV – Otomotiv pazarı Mayıs ayında tam kapanmanın etkisiyle ivme kaybını sürdürdü. ODD verilerine göre Mayıs ayında toplam otomotiv pazarı geçen yılın düşük baz etkisi sonucu %70 artış kaydederek 54,7 bin adetlik satışa ulaştı. Satışlar Nisan ayına göre ise aylık bazda %11 düşüş gösterdi. Mayıs ayında tam kapanma nedeniyle otomotiv bayilerinin de kapalı olması talep üzerinde bir miktar olumsuz etki gösterdi, ayrıca kurlarda ve faizlerde yaşanan artışın pazardaki olumsuz etkisi de devam etti. Yılın ilk 3 ayında son 10 yıl ortalamasının üzerinde seyreden otomotiv pazarı, Nisan ve Mayıs’ta yaklaşık yüzde 10 altına sarkmış oldu. 2021 yılı toplam Pazar büyüklüğü için 800 bin adet seviyesindeki tahminimizi korumaktayız (2020: 773 bin adet). Firma bazında satışlara bakıldığında, Mayıs ayında geçtiğimiz aya göre en çok pazar payı kazanan şirket TOASO olurken, geçen seneye göre satışlarını en fazla artıran şirket DOAS olmuştur. TOASO’nun perakende satış adetleri Mayıs ayında geçen seneye göre %93 artarken (5 aylık toplam büyüme %86), pazar payı %18,7 olmuştur (önceki ay %14,5). FROTO’nun perakende satış adetleri Mayıs ayında geçen seneye göre %21 artarken (5 aylık toplam büyüme %57), pazar payı %8,2 olmuştur (önceki ay %8,9). DOAS’ın perakende satış adetleri Mayıs ayında geçen senenin düşük bazı nedeniyle %250 artarken (5 aylık toplam büyüme %97), pazar payı %19,0 olmuştur (önceki ay %18,6).
  PENGD – Penguen Gıda ile Avrupa’da faaliyet gösteren LIDL arasında 24.62 milyon Euro tutarında anlaşma gerçekleştiği bildirildi. Sevkiyatlar bu ay başlayacak olup 2022 Mayıs’a kadar devam edecek. Söz konusu tutar şirketin 2020 yılı hasılatının yaklaşık %90’ını oluşturuyor.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  PRKME – Şirket 2 yıl süre ile azami 6.06 TL ve azami tutar ise 14.89 milyon TL pay olmak üzere pay geri alım programı açıkladı. Söz konusu program için 169 milyon TL fon ayrıldı.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları – VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv

  Nakit Temettü Haberleri –
  LINK – Şirket bugün pay başına brüt 0.29 TL temettü ödeyecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 33.33 TL. Temettü verimi %0.87

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – DAGI, DAGHL, KRVGD, KONTR, SKTAS, TMSN


Yukarı