Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  SAHOL – Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.'nin Türkiye yenilebilir enerji pazarındaki lider konumunun güçlendirilmesi hedefleri doğrultusunda 2011 yılından bu yana faaliyet gösteren ve 55 MW'lık kurulu gücü olan rüzgar enerji santraline sahip Akhisar RES Enerji A.Ş.'nin hisselerinin tamamının Enerjisa Üretim'e devir işlemleri tamamlandı. Ayrıca, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesinde yer alan Erciyes Rüzgar Enerji Santrali projesine ilişkin 65 MW'ı rüzgar, 15 MW'ı hibrit güneş enerjisi üretimi olmak üzere toplam 80 MW'lık kurulu güç için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı kabulleri tamamlandı. Erciyes RES'de toplam 65 MW'lık kurulu güce sahip 12 türbin ve 15 MW'lık hibrit güneş santrali devreye alınarak üretime başlandı. Böylece Enerjisa Üretim, satın alınan Akhisar RES ve devreye alınan Erciyes RES yatırımları ile birlikte rüzgar enerjisindeki kurulu gücünü 332 MW'a yükseltmiş ve rüzgar enerji santral sayısını 5'e çıkarmıştır. Yatırım süreci devam eden 1.000 MW'lık YEKA-2 projelerinin tamamlanmasıyla 2026 yılı itibarıyla rüzgar enerjisi kurulu gücünün 1.332 MW'a ve yenilenebilir enerjinin toplam portföy içerisindeki payının ise %57'ye yükseltilmesi öngörülmektedir.
  GESAN – %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. ile Siemens Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında ''SIEMENS AG lisanslı SIVACON S 8 Alçak Gerilim Dağıtım Panoları Üretimi'' konusunda partnerlik anlaşması imzalandı. 2027 sonuna kadar artan miktarlarda yapılacak üretim sonunda elde edilen ürünlerin yurtdışına satışı hedefleniyor.
  IZMDC – Şirketin %85,44 bağlı ortaklığı İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. şirket paylarının halka arz edilmesine ve bu çerçevede gerekli çalışmaların yapılmasına karar verildi.
  ZEDUR – Yönetim Kurulu, %99 bağlı ortaklığı ISPARTA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. altında %75 hisseye sahip olacak şekilde "ÇINAR BATARYA SİSTEMLERİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş." unvanlı yeni bir bağlı ortaklık kurulmasına, ayrıca Zedur Enerji Elektrik Üretim A.Ş. nin bağlı ortaklığı 10.000.000 TL ödenmiş sermayesinin %94,5 ine sahip olduğu "ZEDUR İNŞAAT TURİZM SEYAHAT VE ACENTECİLİK MENAJERLİK YAYIN YAPIM TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ" nin nevisinin ANONİM ŞİRKET olarak değiştirilmesine, unvanın da "DİYAR BATARYA SİSTEMLERİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARI A.Ş." olarak belirlenmesine karar verdi.
  TRCAS – Şirketin %30 oranındaki iştiraki RWE & Turcas Güney Elektrik Üretim A.Ş. Yönetim Kurulu 2021 yılı mali tablolarındaki net dönem kârı olan 378.214.351 TL'den, 223.617.942 TL tutarındaki geçmiş yıllar zararı mahsup edildikten sonra kalan 154.596.408 TL tutarındaki dağıtılabilir kârdan Türk Ticaret Kanunu ve esas sözleşme hükümleri uyarınca ayrılması gereken yedek akçeler ayrılmak suretiyle 100.000.000 TL'nin genel kurul toplantısını takiben 3 (üç) işgünü içerisinde kâr payı olarak dağıtılmasına karar verdi. TRCAS’ın ilgili kâr dağıtımı işleminden alacağı pay net olarak 30.000.000 TL (dağıtılacak kârın %30'u) olup söz konusu tutarın ilgili yasal süreçler tamamlandığında RTG tarafından nakden ödenmesi planlanmaktadır. RTG Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı 22.12.2022 tarihinde gerçekleşecek.
  PRDGS – Sağlık sektörüne bilgi teknolojisi üreten Non Nocere adlı projeye FonlaBüyüsün Kitle Fonlama Platformu üzerinden 1.500.000 TL tutarında yatırım yapılmasına karar verilmiş olup yatırım tutarının ödemesi tamamlanmıştır.
  ARDYZ – T.C. Milli Savunma Bakanlığı 4'üncü Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü 6 Kalem (6 Kısım) Batarya Bloğu Alımı işi ihalesine en uygun teklif verilmiş olup sözleşme davetine müteakip 01.12.2022 tarihinde 7.748.499,00 TL bedelle ihale sözleşmesi imzalanmıştır.
  VBTYZ – Türkiye'de yerleşik Özel Bir Banka ile "4 adet IBM Mainframe, ve 6 adet IBM Veri Depolama Sistemi" alımı konusunda anlaşmış ve sözleşme imzalamıştır. 4 Adet Mainframe Makinesi 2 yıl garanti ile 6 adet Veri Depolama Sistemi 3 yıl garanti ile verilecektir. Yan hizmetlerle birlikte sözleşmenin toplam bedeli KDV hariç 26.449.000 USD. Sözleşme tutarı, şirketin 2021 hasılatının 2,5 katına işaret etmektedir.
  PAPIL – T.C. İçişleri Bakanlığı Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Türkiye genelinde kullanılmakta olan Otomatik Parmak ve Avuç İzi Teşhis Sistemi'nin 01.12.2022 - 30.06.2023 tarihleri arasında geçerli olmak üzere parçalı bakım ve onarımı işi için 3.600.000-TL+KDV tutarlı sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme, söz konusu sistemin sürekliliği kapsamında verilecek olan bakım hizmeti ve yedek parça ihtiyaçlarını kapsamaktadır.
  SNGYO – Şirketten yapılan açıklamada, “Yatırımcılarımızdan çokça gelen sorular üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma gereği duyulmuştur. Şirketimiz sahip olduğu kendi paylarının ve bağlı ortaklığı Kızılbük Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. paylarının satışından elde ettiği gelirleri bankalara olan kredi borçlarını ödemekte kullanmaktadır.” mesajı verildi.

Yukarı