Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  DOAS – VW Türkiye yatırımını durdurma kararı aldı. 2019 yılından beri nihai kararı beklenen VW’nin Manisa’da yapmayı planladığı otomobil fabrikası yatırımı, VW’nin Covid-19 krizi nedeniyle yatırımlarını dünya genelinde askıya alması nedeniyle iptal edildi. VW Türkiye’de üretmeyi planladığı araçları mevcut fabrikalarını kullanarak üreteceğini belirtti. 2019 yılında VW’nin fabrika yatırımı haberleri DOAS için önemli bir katalist olmuştu. Fakat o dönemden bu yana şirketin hem karlılığında yaşanan iyileşme, hem de yurtiçi satışlardaki artış hisse performansını destekleyen ana unsur olmuştur. Haber uzun vade için hayalkırıklığı yaratacak olsa da, bizim değerlememiz ve tahminlerimiz üzerinde etkisi bulunmuyor. Rekabet Kurulu 5 Alman otomotiv şirket hakkında soruşturma başlattı. Dün yapılan açıklamada, Audi, Porsche, Volkswagen, Mercedes-Benz ve BMW hakkında araçların çeşitli teknik özelliklerini ortak belirlediklerine dair bulgular neticesinde soruşturma başlatıldığı belirtildi. Soruşturma üretici firmalar üzerinden yürümektedir, DOAS distribütör olarak soruşturmaya konu olmadığını açıklamıştır. EREGL - Karadeniz Ereğli Belediyesi tarafından EREGL’ye kesilen 139 milyon TL tutarında ceza için yürütmeyi durdurma kararı verildi. 15 Haziran’da şirket tarafından yapılan açıklamada cezanın İmar Kanunu kapsamında tebliğ edildiği, fakat şirketin bu ceza uygulamasına mevzuata uygun olmadığı gerekçesiyle itiraz edeceği belirtilmişti. Alınan yürütmeyi durdurma kararı ile birlikte beklendiği gibi ceza ile ilgili karşılık ayrılmayacaktır.
  GEREL – Şirket ile Adams International LLC arasında 7 milyon Dolar tutarında malzeme imalat ve satış sözleşmesi imzalanırken, teslimatın 1 yıl içerisinde gerçekleşeceği bildirildi.
  FONET – Şirket daha önce Ventura Partners Kurumsal Danışmanlık ile danışmanlık sözleşmesi imzaladığını bildirmişti. Buna ek olarak şirket GPI S.p.A. ile görüşüldüğü bildirildi. Görüşme ile ilgili henüz bir güncelleme olmadığı belirtildi.
  ISGYO – Şirket İstanbul – Çekmeköy’de 15.3 bin m2 büyüklüğündeki arsayı 14.78 milyon TL + KDV bedelle satın aldığını bildirdi.
  KARSN – Şirket, basında yer alan ABD Posta Servisi ihalesine ilişkin olarak, ihalenin seçim sonrasına kaldığı ve şirket hakkında yer alan olumsuz bilgilere istinaden açıklama yaptı. Teklif verme süresinin 14 Temmuz’a ertelendiği açıklaması yinelendi.
  OYLUM – Şirketin Nisan ayında onaylanan yatırım teşvik belgesi kapsamındaki bisküvi üretim hattının montajına başlandığı bildirildi. 1 ay sonra tamamlanması beklenen montaj sonrası şirketin bisküvi üretim kapasitesinin %100’e yakın artması bekleniyor. THYAO - Hava-İş sendikası Başkanı Ali Kemal Tatlıbay’a göre THY pilotlara 2018’de yaptığı %50’lik maaş artışını geri almak istiyor. Havacılık sektöründe ciddi bir pilot açığı yaşandığı o günlerde, TL’de sert bir değer kaybı yaşanınca, THY pilotları için yüksek bir maaş düzeltmesi yapmak zorunda kalmıştı. Şirket diğer çalışanlarının maaşları ile ilgili de düzenleme yapmak istiyor. Sendika Başkanı Tatlıbay, maaşlar konusunda şirketle konuşmaya hazır olduklarını ancak, sendika üyelerinin onaylamadığı hiçbir adımı atmayacaklarını belirtti. 2019’da THY’nin yakıt hariç giderlerinin yaklaşık 24’ünü personel giderleri oluşturmuştu ve bu oran uçuşların ciddi şekilde azaldığı salgın döneminde, kısa çalışma ödeneğinin katkısına rağmen artabilir (bizim 2020 beklentimiz %27). Buradan elde edilebilecek tasarruflar, şirketin nakit akışı için olumlu olabilir. Diğer yandan THY çalışanlarının neredeyse %75’inin üye olduğu sendika da oldukça güçlü, yaşanabilecek anlaşmazlıklar, hali hazırda yavaş seyreden operasyonları olumsuz etkileyebilir.
  TSGYO – Şirket sermayesinin 300 milyon TL’den %66.66 oranında bedelli olarak 200 milyon TL artışla 500 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
  Pay Alım Satım Haberleri –
  DGKLB – Pay geri alım programı çerçevesinde 2.76 TL fiyattan 0.5 milyon adet pay alımı yapılırken, alınan payların şirket sermayesine oranı %0.0045’e yükseldi.
  ETYAT – Pay geri alım programı çerçevesinde alınan paylardan 1.75 – 1.78 TL fiyat aralığından 0.7 milyon adet pay satılırken, kalan payların şirket sermayesine oranı sıfırlandı.
  EUYO – Pay geri alım programı çerçevesinde alınan paylardan 1.61 – 1.63 TL fiyat aralığından 0.7 milyon adet pay satılırken, kalan payların şirket sermayesine oranı sıfırlandı.
  GYHOL – Erhan Topaç tarafından 23.3 TL fiyattan 0.2 milyon adet pay satışı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %85.3’e geriledi.
  GLYHO – Mehmet Kutman tarafından 4.00 TL fiyattan 0.5 milyon adet pay alımı yapılırken, şirket sermayesindeki payı %27.25’e yükseldi.

Yukarı