Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  • DOAS: İsviçre'nin Lozan şehrinde kurulu Porsche satış ve satış sonrası servis hizmeti veren bağlı ortaklığı D-Auto Suisse SA'nın toplam sermayesinin % 100'ünü temsil eden Şirkete ait payların satışı kapsamında, Orchid Swiss Development (Pte) Ltd. ve Juglans Regia ile "Hisse Satış Sözleşmesi" bugün imzalanmış olup, net varlıkların tespiti sonrası satış ve devir işlemi tamamlanacak ve Özel Durum Açıklaması ile kamuoyuna duyurulacaktır. YF Araştırma: Satış fiyatı açıklanmadığı için nötr ancak bilanço
  • GEREL: Gersan ile AXIMA CONCEPT SA (ENGIE AXIMA) arasında ITER PROJECT Uluslararası Termik Çekirdek Deneysel Reaktör (International Thermonuclear Experimental Reactor) için sağlanacak kablo kanal/merdiven ve aksesuarları için 31.10.2018 tarihi itibariyle tedarik sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme imza tarihinden itibaren 10 yıllık süreyi kapsamaktadır.
  • PETKM: Petkim3Ç18 finansal sonuçlarını bugün piyasaların kapanmasının ardından açıklaması bekleniyor. 3Ç18'de şirketin TL3095mn net satış, TL484mn FAVÖK ve TL285mn net kar açıklamasını bekliyoruz. Piyasanın genel beklentisi ise TL3061mn net satış, TL539mn FAVÖK ve TL376mn net kar olması yönünde.
  • THYAO: THYAO genişleme ve nakil alanlarında 2.52milyar TL’lik yatırım teşviği aldı. Yatırım teşviği havaalanı yer hizmetleri (özellikle kargo) alanını kapsıyor. Bu durumun şirketin İstanbul Yeni Havalimanına taşınması ve Çinli kargo şirketi ZTO ve Hong Kong merkezli PAL Air ile gerçekleştirdiği ortaklık anlaşmasıyla ilişkili olması muhtemel. YF Araştırma Yorum: Hafif Pozitif.
  • TOASO: Tofaş’ın net karı beklentilerin %26 üzerinde açıklandı. Tofaş 3Ç’de 311 mn TL net kar açıkladı, açıklanan sonuç piyasa beklentisi olan 247 mn TL’yi geride bıraktı. Dövizdeki artıştan kaynaklı kur farklarının faaliyet karlılığını desteklediği gözlendi. Şirketin FAVÖK rakamı da beklentilerin %33 üzerinde açıklandı, fakat bize göre 3Ç’de kaydedilen %17 FAVÖK marjı (geçen sene 3Ç %11) kur farkları nedeniyle sıçrama kaydetti. Vergi öncesi kar marjı Tofaş için daha sağlıklı bir gösterge olduğunu ve vergi öncesi kar marjındaki artışın geçen seneye göre 90 baz puan olduğunu not ediyoruz. Sonuçlara piyasa tepkisi olumlu olacaktır. Yapı Kredi’nin TÜFE endeksli kağıtlarından elde ettiği gelirdeki artışın 4ncü çeyrekte de net karını olumlu desteklemesini bekliyoruz. Banka’nın TL varlıklar ve yükümlülükler arasındaki vade farkının 2 aya kadar inmiş olması da Net Faiz Marjının yüksek kalmasını sağlayacaktır. SYR ve Ana SYR rasyoları %16 ve %12 olarak açıklandı. Bu oranlar BDDK tedbirlerinin olumsuz etkisi hariç olarak bakıldığında dahi %13.3 ve %9.8 (düşen kur etkisiyle bugün itibariyle 10.4%) seviyesindedir. Yapı Kredi’nin 2018-2019 makroekonomik ‘dengelenme’ sürecinde sermaye artışına ihtiyaç duymayacağı görüşümüzü tekrarlıyoruz. Bu ancak Bankacılık sektörü tekrar yeniden büyüme trendine girerse gündeme gelecektir.
  • YKBNK: Bankanın konsolide olmayan BDDK net karı TL1.115mlr olarak açıklandı (çeyreklik bazda %7 düşüş, yıllık bazda %33 artış). Buna göre Yapı Kredi’nin öz sermaye karlılığı çeyreklik bazda %11.4 (2Ç: 14.1%). Daha önce sonuçlarını açıklayan Akbank ve Garanti’de olduğu gibi TÜFE endeksli tahvillerden elde edilen gelir artışı (hesaplamada kullanılan yıllık enflasyon rakamının %9’dan %16’ya çekilmesinin ardından), donuk kredilerdeki ve diğer provizyonlardaki artışı dengeledi. Provizyonlardaki çeyreklik artış Yapı Kredi’nin takipteki krediler karşılama oranını yüksek tutmasına ragmen, Akbank’la paralel, Garanti’nin ise altında gerçekleşti. Bu trend önümüzdeki çeyreklerde de devam ederse Yapı Kredi’nin adı geçen bankaların değerleme oranlarına göre iskontosunu (2018T P/DD: 0.36x, Akbank ve Garanti ortalaması 0.60x) bir miktar azaltmasında etkili olacaktır. Yapı Kredi’nin TÜFE endeksli kağıtlarından elde ettiği gelirdeki artışın 4ncü çeyrekte de net karını olumlu desteklemesini bekliyoruz. Banka’nın TL varlıklar ve yükümlülükler arasındaki vade farkının 2 aya kadar inmiş olması da Net Faiz Marjının yüksek kalmasını sağlayacaktır. SYR ve Ana SYR rasyoları %16 ve %12 olarak açıklandı. Bu oranlar BDDK tedbirlerinin olumsuz etkisi hariç olarak bakıldığında dahi %13.3 ve %9.8 (düşen kur etkisiyle bugün itibariyle 10.4%) seviyesindedir. Yapı Kredi’nin 2018-2019 makroekonomik ‘dengelenme’ sürecinde sermaye artışına ihtiyaç duymayacağı görüşümüzü tekrarlıyoruz. Bu ancak Bankacılık sektörü tekrar yeniden büyüme trendine girerse gündeme gelecektir.

Borsa İstanbul:

  • BMEKS: Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Ticaret A.Ş. tarafından ihraç edilen TRSBMKS12214, TRSBMKS12222 ve TRSBMKS12230 ISIN kodlu borçlanma araçlarının vadesi gelen ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmemiş olması nedeniyle, Kotasyon Yönergesi'nin 29. maddesinin 1-(e) bendi kapsamında Şirketin uyarılmasına karar verilmiştir.

Yukarı