Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  AYGAZ & TUPRS & KCHOL – Şirketlerdeki bölünme süreci ardından TUPRS’ın sermayesi 250,5 milyon TL’den 275.3 milyon TL’ye yükseltilirken, Aygaz sermayesi ise 300 milyon TL’den 219,8 milyon TL’ye gerileyecek. Entek’in alımı kapsamında ise 12,4 milyon adet pay AYGAZ ortaklarına, 12,4 milyon adet pay ise KCHOL ortaklarına devredilecek. Bu çerçevede bugün 1 adet AYGAZ hissesine karşılık olarak 0,056 TUPRS payı verilecek.
  GWIND – Galata Wind, Bursa-Nilüfer’de yer alan RES Santrali için yaptığı kapasite artırım başvurusunun onaylandığını ve 67,2 MWm/60 MWe olan kurulu gücün 80,2 MWm/73 MWe yükseltildiği bildirildi. 2 adet yeni tribün eklenecek ve şirket RES santrali üretiminde yıllık %20 artış bekliyor.
  KONTR – 1) Kontrolmatik sermayesi bugün 38,06 milyon TL’den %425 oranında bedelsiz olarak 161,94 milyon TL artışla 200 milyon TL’ye yükseltilecek. Düzeltilmiş pay fiyatı 43,52 TL. 2) Kontrolmatik, daha önce açıkladığı Eti Maden İşletmelerinin açtığı Yüksek Basınçlı Su Borulu Buhar Kazanı ihalesinde girdiği şirketle birlikte 179 milyon TL bedelle en iyi teklifi verdiğini bildirmişti. Söz konusu ihale sonucu kesinleşmiş olup sözleşmenin imzalandığı bildirildi. Şirketin ihaledeki ortaklık payı %50. Tutar, şirketin 2021 yılı hasılatının yaklaşık %14,5’ine karşılık gelmekte.
  FORMT – Londra Borsasının sahip olduğu FTSE tarafından hazırlanan FTSE Russell, Global Hisse Endeks Serileri'nde yer alan Gelişmekte olan Avrupa endekslerindeki hisseler için yayınlanan raporda Formet Metal ve Cam Sanayi A.Ş.'nin de yer aldığı endeksleri Yatırım Yapılabilir Piyasa Değeri" olan şirket olarak değiştirildiği bildirildi. Endekslerde yapılan değişiklikler 16 Eylül Cuma günü seans kapanışından sonra gerçekleştirilecek, 19 Eylül Pazartesi günü uygulamada olacak.
  GRSEL – Gür-Sel Turizm, Almanya'da yerleşik AGT Bus-& Eventlogistik Şirketi ile personel ve diğer toplu ulaşım hizmeti sözleşmesi imzalandı. Tutar yer almazken, şirket cirosuna olumlu katkı yapması bekleniyor.
  YEOTK – Yeo Teknoloji, Moğolistan’da devam eden bir projede 10,9 milyon Dolar tutarında iş alındığını bildirdi. Tutar, 2021 yılı hasılatının yaklaşık %45’ine karşılık gelmekte.
  Doğalgaz ve Elektrik Fiyatlarında Artış – Sanayi kullanıcıları için doğal gaz ve elektrik tarifeleri yaklaşık %50 arttırıldı. Elektrik santralleri için de gaz tarifesinde %50 artış yapıldı. BOTAŞ doğal gaz tarifesinde Eylül ayı için yapılacak fiyat artışlarını açıkladı. Sanayi grubu tarifesi 1 Eylül’den itibaren %52 daha artış ile 15833 TL/m3 seviyesine yükseltildi. Bu fiyat dolar bazında yaklaşık 870 dolar/m3 seviyesine denk gelirken, sene başına göre TL bazında gaz tarifesindeki artış yaklaşık 3,8 kat olarak gerçekleşmiştir. Diğer yandan Avrupa’da spot doğal gaz fiyatlarının 2000 dolar/m3 seviyelerinde olduğu dikkate alındığında, zam sonrası tarifeye göre gaz maliyeti halen AB fiyatlarının altında kalacaktır. Elektrik santralleri için ise gaz tarifesi ise Eylül ayında %50 artış ile 20625 TL/m3 seviyesine yükselmiştir (sene başından bu yana kümüle artış yaklaşık 5 kat). Yapılan zam ile birlikte doğal gaz santrallerinin elektrik üretim maliyetleri yaklaşık 3750 TL/MWh seviyesinde oluşacak olup, Ağustos ayı spot piyasa elektrik fiyatlarının ortalamasının yaklaşık %20 üzerindedir. Bu nedenle spot elektrik fiyatlarındaki yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir. Diğer yandan EPDK tarafından elektrik tarifelerinde de düzenleme yapılarak sanayi kullanıcıları için %50, ticarethaneler için %30 ve konutlar için %20 fiyat artışı yapıldı. Son 1,5 yılda doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan artış AB başta olmak üzere tüm pazarları etkilediğinden, sanayi üreticilerinin artan maliyetleri genel olarak fiyatlarına yansıttıkları takip edilmiştir. Bu nedenle enerji yoğun şirket ve sektörlerin (SISE, TUPRS, çimento, seramik gibi) yaşanan maliyet artışlarının satış fiyatlarına yansıtılmaya devam edileceğini tahmin ediyoruz. Enerji tarafında ise ALARK, ODAS, AKSEN, ENJSA gibi şirketler ise spot elektrik fiyatlarındaki ve perakende elektrik tarifelerindeki artıştan yararlanabilecek isimler arasında yer alacaktır.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  BTCIM – Batı Söke Çimento (BSOKE) tarafından 29,04 TL fiyattan 7,37 milyon adet pay Batıliman’a toptan satış işlemleri kapsamında satılırken, Batıçim sermayesindeki payı %0’a geriledi.
  FLAP – BoFA tarafından 7,61-8,08 TL fiyat aralığından 993 bin adet pay satışı yapılırken, Flap Kongre sermayesindeki payı %4,37’ye geriledi.
  ISKPL – Erpet Turizm tarafından 5,09-5,26 TL fiyat aralığından 3,1 milyon adet pay satışı yapılırken, Işık Plastik sermayesindeki payı %64,4’e geriledi.
  MAGEN – Esenboğa Elektrik (ESEN) tarafından 15,13-15,19 TL fiyat aralığından 40,7 bin adet pay alımı yapılırken, Margün Enerji sermayesindeki payı %75,73’e yükseldi.
  OSTIM – BoFA tarafından 2,07-2,10 TL fiyat aralığından 590 bin adet pay satışı yapılırken, Ostim sermayesindeki payı %4,8’e geriledi.

Yukarı