Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  TUPRS – Tüpraş’ın 2Ç Sonuçları beklentilerin hafif üzerinde. TUPRS 2Ç döneminde 7,2 milyar TL net kar ve 15,1 milyar TL FAVÖK elde etti. Açıklanan rakamlar piyasa beklentilerinin yaklaşık %15 üzerinde gerçekleşti. TL’nin değer kaybetmesi sonucu oluşan stok karları FAVÖK performansını bu çeyrekte yukarı çekerken, ayrıca ertelenmiş vergi geliri de net kar üzerinde olumlu etki gösterdi. Şirketin 2Ç döneminde gerçekleşen bakım duruşları nedeniyle üretim hacmi geçen seneye göre %17 gerilemesine rağmen, satış hacmi toplam 7,3 milyon ton ile geçen seneye göre yatay kaldı. Bu performansta güçlü yurtiçi talep ve Tüpraş’ın bu talebi karşılamak için ürün ithalatını artırması etkili oldu. Toplam kapasite kullanım oranı geçen sene %100 iken bu çeyrekte %83 seviyesine geriledi, fakat üretimdeki kaybın karlılık üzerindeki etkisi ticaret operasyonları ile telafi edildi. Şİrket Yönetimi 2023 yılı toplam satış hacmi beklentisini 28-29 milyon tondan 29-30 milyon ton aralığına yükseltti. Net rafineri marjı 2Ç döneminde 9,8 dolar olurken, ilk çeyrekte 9,3 dolar ve geçen sene aynı dönem 19,8 dolar seviyesindeydi. Stok etkisi hariç net rafineri marjı ise ilk çeyreğe göre 8,8 dolardan 8,1 dolar seviyesine geriledi. Bu düşüşte özellikle Nisan ve Mayıs aylarında orta distilat ürün grubunda marjların sert düşmesi etkili oldu. Dizel ürün marjı 2Ç ortalaması 17 dolar olarak gerçekleşti. Geçen sene aynı dönem 45 dolar ve ilk 3 ayda 31 dolar seviyesindeydi. Haziran ayında dizel marjlarında yaşanan toparlanmanın ardından, Temmuz ayında dizel marjları tekrar 30 dolar seviyesine doğru toparlanma kaydetti. Diğer yandan doğal gaz maliyetlerindeki düşüş, ürün karlılıklarındaki gerilemeyi bir miktar telafi etmeyi sürdürdü. Şirket Yönetimi 2023 yılı için rafineri marjı beklentisini hafif aşağı revize ederek 11-12 dolardan 10-11 dolara düşürdü.
  Bankacılık – BDDK finansal istikrarı güçlendirmek adına yeni kararlar açıkladı. Buna göre, ihtiyaç kredileri, bireysel kredi kartları ve tüketicilere kullandırılacak binek araç edinimi amaçlı taşıt kredileri ile taşıt teminatlı krediler ve tüketiciler ile yapılacak finansal kiralama işlemleri için sermaye yeterliliği standart oranları hesaplamasında kullanılan risk ağırlıklarının artırılmasına karar verildi. Ayrıca, kredi kartıyla yapılan havayolları, seyahat acenteleri ve konaklama harcamaları gibi yurtdışı harcamaları için taksitlendirme yapılmamasına karar verildi. Sektörün büyüme potansiyelini kısıtlayıcı kararların sektör için hafif negatif etkisi olmasını bekliyoruz. Hafif negatif
  ASTOR – Astor Enerji, Rekabet Kurulu tarafından güç transformatörü sektöründe faaliyet gösteren bazı teşebbüslerin rekabet kanununu ihlal edip etmediğine ilişkin olarak soruşturma başlatıldığını bildirdi. Soruşturma henüz tamamlanmadı.
  BRLSM – Birleşim Mühendislik bağlı ortaklığı Solar Santral’in Japonya merkezli bir şirket ile 9,1 milyon Dolar + KDV tutarında iş sözleşmesi imzalandığını bildirdi. Tutar, şirketin 2022 yılı hasılatının yaklaşık %20’ine karşılık gelmekte.
  EKSUN – Eksun Gıda, United Nations Relief and Works Agency tarafından açılan 29.502 ton buğday unu ihalesinde 10,9 milyon Dolar bedelle teklif verildiğini bildirdi. İhale henüz kesinleşmedi.
  RYSAS – Reysaş Taşımacılık sermayesinin 250 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 250 milyon TL artışla 500 milyon TL’ye yükseltilmesine ilişkin, rüçhan hakkı kullanılmayan 1.1 milyon adet pay 2-3 Ağustos’ta borsada satılacak.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  DGNMO – Doğanlar Mobilya, pay geri alım programı çerçevesinde 9,46 TL fiyattan 415 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %2,32’ye yükseldiğini bildirdi.
  RUBNS – Rubenis Tekstil, pay geri alım programı çerçevesinde 27,28 TL fiyattan 100 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0,58’e yükseldiğini bildirdi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  ASGYO – ASCE Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı payları 3 Ağustos itibariyle 12,60 TL fiyattan Yıldız Pazar’da işlem görmeye başlayacak.
  ATLAS & DGGYo & INGRM & PCILT & POLTK & SRVGY – VBTS kapsamında ATLAS, DGGYO, INGRM, PCILT, POLTK ve SRVGY payları 01/08/2023 tarihli işlemlerden (seans başından) 31/08/2023 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için: https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv
  Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler –


Yukarı