Şirket Haberleri

KAP Haberleri

  GARAN – Garanti Bankası bir yıl vadeli 283,5mn dolar ve 290,5mn Euro’dan oluşan Sofr+%2,75 ve Euribor+%2,10 maliyetli sendikasyon kredisi sağladı. Kredi çevirme oranı %90 olarak gerçekleşirken önceki maliyetler Libor+%2,5 ve Euribor+%2,25. Nötr
  DNISI – Dinamik Isı sermayesinin 26.88 milyon TL’den %197 oranında bedelsiz olarak 52.94 milyon TL artışla 79.82 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
  EGGUB – Ege Gübre, iç talepteki daralma ve ham madde fiyatlarındaki artış nedeniyle hammadde temini ve gübre üretimine belirsiz bir süre ara verildiğini bildirdi. Şirket stoklarındaki ürünlerin satışına ise devam edecek.
  Doğal Gaz Tarifesinde Değişiklik – Doğal gaz tarifesi sanayi kullanıcıları için %10, elektrik santralleri için %16 artırıldı. Elektrik tarifesinde ise %25 artış yapıldı. BOTAŞ doğal gaz tarifesinde Haziran ayı için yapılacak fiyat artışlarını açıkladı. Sanayi grubu tarifesi Haziran ayından itibaren %10 daha artış ile 10416 TL/m3 seviyesine yükseltildi. Bu fiyat dolar bazında yaklaşık 635 dolar/m3 seviyesine denk gelirken, en son tarife değişimi yapılan Nisan ayından bu yana dolar bazında tarifenin çok fazla değişmediğini hesaplıyoruz. TL bazında ise sanayi grubu için sene başından bu yana yapılan artış %148 olmuştur. Elektrik santralleri için gaz tarifesi ise Ocak ayında %15, Şubat ayında %14, Mart ayında %18 ve Nisan ayında ise %44 olarak yapılan artışların ardından, Haziran ayında %16 artış ile 12500 TL/m3 seviyesine yükselmiştir (sene başından bu yana kümüle artış oranı %198). Yapılan zam ile birlikte doğal gaz santrallerinin elektrik üretim maliyetleri yaklaşık 2300 TL/MWh seviyesinde oluşacak olup, EPDK tarafından en son açıklanan spot elektrik fiyatı için tavan seviye olan 3200 TL’nin altında olduğu için gaz yakıtlı santrallerin üretimi spot elektrik fiyatları artarsa devam edecektir. Diğer yandan Haziran ayı için elektrik tarifesi ticari ve sanayi kullanıcıları için %25 arttırıldı. Temmuz ayında gerçekleşmesi beklenen bir diğer değişiklik ile ticari ve sanayi elektrik tarifesinin değişken olarak spot elektrik piyasasında oluşacak fiyatlara bağlanması planlanmaktadır. Bu gerçekleşirse, ticari ve sanayi tüketicileri için elektrik tarifesi ilave olarak %50 civarında artabilecektir. Son 1,5 yılda doğal gaz ve elektrik fiyatlarında yaşanan artış AB başta olmak üzere tüm pazarları etkilediğinden, sanayi üreticilerinin artan maliyetleri genel olarak fiyatlarına yansıttıkları takip edilmiştir. Bu nedenle SISE, TUPRS, demir-çelik, çimento, seramik gibi enerji yoğun sektörlerde maliyet artışı yaşanacak olsa da, bunun şirketlerce yönetilerek satış fiyatlarına yansıtılmaya devam edileceğini ve bunun da enflasyonun yüksek seyretmeye devam etmesine neden olacağını tahmin ediyoruz. Enerji üretim tarafında ise ALARK, ODAS, AKSEN, AYDEM gibi şirketler ise spot elektrik fiyatlarındaki olası yükselişlerden yararlanabilecek isimler arasında yer alacaktır.

  Pay Alım Satım Haberleri –
  MPARK – MLP Sağlık Hizmetleri, pay geri alım programı çerçevesinde 36.07 TL fiyattan 50 bin adet pay alımı yapıldığını ve alınan payların şirket sermayesine oranının %0.12 olduğunu bildirdi.
  ISGYO – ANSGR tarafından 14.60-14.75 TL fiyat aralığından 235 bin adet pay satışı yapılırken, İş GYO sermayesindeki payı %4.42’ye geriledi.
  QUAGR – Hedef Portföy tarafından 153 bin adet pay alımı yapılırken, Qua Granite sermayesindeki payı %5.01’e yükseldi.

  Borsa İstanbul ve SPK Karar ve Açıklamaları –
  EUREN – Europen Endüstri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları 2-3 Haziran’da 16.25 TL fiyattan halka arz edilecek.
  SEGYO – Şeker Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları 1-2 Haziran’da 1.1 TL fiyattan halka arz edilecek.
  GLBMD & SMRTG – VBTS kapsamında SMRTG ve GLBMD paylarında 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.
  OZRDN – VBTS kapsamında OZRDN payları 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir.
  FENER – VBTS kapsamında FENER payları 01/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 30/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir. VBTS ve Borsa Genel Müdürlüğü kararıyla alınan menkul kıymet tedbir listesine ulaşmak için https://www.borsaistanbul.com/erd/menkul_tedbir_listesi.csv SPK'nın 11/02/2021 tarihli kararı uyarınca Borsa İstanbul A.Ş. Pay Piyasalarında ikinci bir duyuru yapılıncaya kadar BIST-50 Endeksi dışında kalan paylarda açığa satış işlemleri yasaklanmıştır.

  Nakit Temettü Haberleri –

  Bugün Genel Kurulu Olan Şirketler – NETAS, SELGD


Yukarı