18.02.2016 Şirket Haberleri

Akaryakıt dağıtım şirketleri, benzinin litre fiyatında ortalama 4 kuruşluk indirim yaptı. *Anadolu Ajansı

Türkiye'nin Rusya'dan aldığı doğalgaz, 2015'de bir önceki yıla göre 320 milyon metreküp azalarak, 27 milyar metreküpe geriledi. *Dünya

Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal, "Sayın Başbakanımız pazartesi günü turizm destek paketimizi açıklayacak. Acil olarak, rezervasyonlar yapıldığı için 6 bin doları açıkladık" dedi. *BloombergHT

Konuya yakın bir kaynağın verdiği bilgiye göre HSBC daha önce satmayı planladığını açıkladığı Türkiye biriminin geleceğine ilişkin yeniden yapılanma planını 22 Şubat'ta yıllık bilanço toplantısında açıklayacak. *Dünya

ALYAG: Masum Çevik, 3.974.843 TL nominal değerli %6,63'lük payı Esra Çevik'e virmanlamıştır. Böylece Masum Çevik'in şirkette payı kalmamış, Esra Çevik ise %6,63 paya sahip olmuştur.

ANSGR: Şirket Ocak ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %16,6 artışla 380.563.441 TL'lik prim üretimi gerçekleştirmiştir.

ARCLK: Medya'da çıkan haberlere göre Arçelik, beyaz eşya birimini satmayı planlayan Toshiba ile görüşmelerde bulunuyor. Uzun süredir karlılığa geçemeyen Toshiba, beyaz eşya birimini satmak amacıyla bir süredir potansiyel alıcılarla görüşme halindeydi. Potansiyel alıcılar arasında Arçelik'in de adı geçmeye başladı. Yorum: Toshiba'nın BE ve/veya TV segmentinin satın alınması durumunda Arçelik göreceli yeni girdiği Asya pazarında konumunu güçlendirebilir. Ayrıca, Toshiba'nın uzun süredir zarardan kara geçemediğini göz önünde bulundurarak muhtemel bir anlaşmanın çok primli gerçekleşmesini beklemiyoruz. Bu nedenle haberi ARCLK için potansiyel olarak olumlu olarak değerlendiriyoruz. Arçelik'ten konu ile ilgili resmi bir açıklama henüz gelmedi.

ATAGY: Ata Portföy, 3,12 TL fiyattan 1.850.648 lot Şirket hissesini alarak pay oranını %19.1'e çıkarmıştır.

AYES: Şirket, faaliyetlerini daha verimli alanlarda çeşitlendirmek ve yenilenebilir enerji ve tarım alanlarında ki Devlet teşviklerinden faydalanarak faaliyette bulunmak üzere; EPDK Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin düzenlemeleri kapsamında Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesisi olarak ve yine tarımsal alanlarda faaliyet göstermesi planlanmaktadır. Ancak EPDK düzenlemeleri kapsamında her bir Şirkete 1 MW gücünde kurulabilir ve sisteme en fazla 1 MW olarak bağlanabilir sınırı konulmaktadır. Şirket bazında 1 MW sınırlamanın olması ve fayda-maliyet analizlerinin daha net yapılabilmesi için; Şirketin %100 sermayesine sahip olacağı 2 adet Şirket kurulmasına karar verilmiştir.

CEMTS: Şirket 2015 yılı kârından hisse başına 0,035 TL brüt (0,03 TL net) nakit temettüyü 30 Eylül 2016 tarihinde ödeyecek şekilde dağıtma kararı almıştır.

CUSAN: Şirket paylarının ortak satışı ve sermaye artırımı yoluyla halka arzından sermaye artırımı yoluyla halka arz edilen 9.25 mn TL nominal değerli kısmından şirketimiz brüt toplam 18.5 mn TL fon elde etmiştir.

EGLYO/VERUS: Egeli&Co Girişim Sermayesi Yat. Ort., Enda Enerji'de sahip olduğu payların tamamını 1,07 TL fiyattan 7.937.286 TL'ye Verusa Holding'e satma kararı almıştır.

EREGL: Şirket, İtalyan çelik üreticisi Ilva S.p.A.'nın özelleştirme sürecine, daha fazla bilgi edinmek amacıyla başvuruda bulunmuştur.

ISCTR: Banka ISGYO paylarında 1,65-1,66 TL fiyattan 157.421 adet alış işlemi gerçekleştirerek payını %43,53'e yükseltmiştir. ISFIN paylarında ise 0,79 TL fiyattan 13.664 adet alış yaparak pay oranını %29,31 seviyesinde gerçekleşmiştir.

ISYAT: Şirket 2015 yılı kârından hisse başına 0,125 TL brüt (0,125 TL net) nakit temettüyü 30 Eylül 2016 tarihinde ödeyecek şekilde dağıtma kararı almıştır.

KERVN: Şirket ortağı Zeynep Tümer'in taraf olduğu idari para cezasının iptaline yönelik olarak Ankara'da açılan davada mahkemece davanın reddine karar verilmiştir. Zeynep Tümer'in temyiz hakkı saklıdır.

LKMNH: Şirket geri alım programı kapsamında 2,27-2,29 TL fiyat aralığında 12.912 adet alış işlemi gerçekleştirerek %3,06'dan %3,11'e yükseldi.

MARTI: Pakize Oya Narin, elindeki 500.000 lot payı 0,45 TL fiyattan Mehmet Emre Narin'e virmanlamıştır. Bu virmanla Oya Narin'in %12,07 olan pay oranı %11,50'ye düşmüş; Nurullah Emre Narin'in pay oranı %25,51'den %26,09'a yükselmiştir.

MENBA: Şirket 4.6 mn TL sermayesini nakden 3.22 mn TL artırarak (%70 bedelli) 7.82 mn TL'ye yükseltme kararı SPK tarafından ilgili izhnamenin 31.12.2015 verileri ile güncellenmesi şartıyla kabul edilmiştir.

OZBAL: Bilgehan Öztüre, Cemal Yücehan Öztüre, Hasan Tufan Ballı ve Bilyapı İnşaat ve Endüstri Malz. Paz. A.Ş.'nin, RC Mühendislik ve Makine Sanayi Ticaret Limited Şirketi'nin toplam sermayesinin % 51'ine karşılık gelen hisselerinin, Erciyas Holding A.Ş.'ye satılması konusunda mutabakat sağlanmış olup, bu çerçevede tarihinde Hisse Satın Alma Sözleşmesi tanzim ve imza edilmiştir.

PETKM: Grup şirketlerinden STAR Rafineri A.Ş'de dolaylı olarak %7-9 aralığında bir paya sahip olacak şekilde, hakim ortak SOCAR Turkey Enerji A.Ş'den %12-14 civarında Rafineri Holding A.Ş. payı alınması için yapılan görüşmeler olumlu bir şekilde devam etmektedir.

RODRG: Şirket hakim ortağı Bekir Küçükdoğan, daha önce 1.180.000 TL nominal değerli paylarının borsada satılmasına ilişkin olarak hazırladığı pay satış bilgi formunu, SPK'nın yeniden düzenleme talebi üzerine 590 bin TL'ye revize ederekj SPK'ya göndermiştir.

RYGYO: Şirket İstanbul-Sancaktepe'de bulunan 10.783 m2 ve 18.316,57 m2 konut imarlı arsalar üzerine konut yapılması için Dumankaya İnşaat ile Şirket arasında ön protokol imzalanmıştır. İnşaatın "Hasılat Paylaşımı" esasına göre %45 arsa karşılığı olarak, 2016 yılında başlayıp 2017 yılında bitmesi planlanmaktadır. Projeden imar planlarına göre 2016-2017 yılları içinde şirketimizin yaklaşık 140 mn TL gelir elde etmesi beklenmektedir.

SAHOL: Holding, Çimento grup başkanlığına Mehmet Hacıkamiloğlu'nu getirmiştir. Böylece yeni grup başkanı AKCNS'nin yönetim kurulu başkanı, CMSA ve AFYON'un yönetim kurulu üyesi olmuştur.

TCELL: Şirket'in bugün 4Ç15 finansallarını açıklaması bekleniyor. (YF Beklentisi: 550 mn TL, Piyasa Konsensusu: 518 mn TL)

TKFEN: Bağlı ortaklık Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş., Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Projesi kapsamında kompresör ve ölçüm istasyonlarına ilişkin mühendislik, tedarik ve yapım işlerini 457 milyon ABD Doları bedelle üstlenmiştir. Projenin tamamlanma süresi 39 ay olarak belirlenmiştir.

TKNSA: Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Teknosa'nın karı ve yatırım planları hakkında açıklama yaptı. Dinçer "Önümüzdeki Mayıs ayında ilk bilançoda kar açıklamayı hedefliyoruz." dedi. Dinçer, "Şu anda önceliğimiz yurtiçi pazarı. Türkiye ekonomisi için olumlu gelişmeler olabilir. İran'ın potansiyelini takip ediyoruz ve perakende yatırımı için etüt ediyoruz." diye konuştu. 2016 yatırım planları hakkında bilgi veren Dinçer, "Büyüme ve yatırımlarımız 2016'da da hız kesmeyecek. Yaklaşık 40 milyon TL'lik bir yatırım planımız var." İfadelerini kullandı. *Borsagündem

TRGYO: Şirket %99,9973'una sahip olduğu iştirak, TRN AVM Yatırım Gel. Ve Yön. A.Ş.'deki mevcut diğer ortaklara ait payların tamamının nominal bedel ile, %99,6688 iştiraki Hastalya Motorlu Taşıtlar A.Ş'nin ortaklarından Aziz Torun ve Mehmet Torun'un elindeki payların 63.074 TL bedelle alınmasına karar verilmiştir.

UYUM: Uyum Gıda 4Ç15'te 2.0mn TL net kar açıklarken bizim tahminimiz 1.3mn TL seviyesindeydi. Yorum: Genel olarak sonuçlar beklentilerimiz paralelinde gerçekleştiği için sonuçların kısa vadede hisse senedi performansı üzerinde etkide bulunmasını beklemiyoruz.

VAKBN: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun, Vakıf Katılım Bankası AŞ'ye faaliyet izni verilmesine yönelik kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Vakıf Katılım Bankası 26 Şubat'ta faaliyete başlayacak. Vakıf Katılım'ın ilk yıl şube hedefi 30 olarak belirlendi. *Dünya

YESIL: Şirket, 750 mn TL'lik kayıtlı sermaye tavanının 2020 yılına kadar güncellenmesi için SPK'ya başvurmuştur.

Yukarı