14.09.2015 Şirket Haberleri

AKSGY: Bazı yönetim kurulu üyeleri aleyhine açılan sorumluluk davasında bir sonraki duruşma 24 Aralık'ta görülecektir.

BOYNR: 2004'te Boyner'e dönüştürülen ve 2011'de orta gelir düzeyine yönelik formatına geri dönenÇarşı mağazaları, bu defa daha uygun fiyata odaklanılarak Fresh Company haline getirildi. Fresh Company, vitrine 2-3 haftada bir ‘taze' ürünleri çıkaracak.*Haber Türk.

DGGYO: Doğuş Center Maslak'ta 2015 yılı son çeyreği için USD kuru 2.70 TL ve Gebze Center AVM'de Euro kuru 3 TL olarak belirlenmiştir.

GLYHO: Bağlı ortaklığı Global Liman'ın Bouygues Batıment Internatıonal ile ortak kurdukları Dubrovnik International Cruise Port Investment Dubrovnik Gruz Limanı'ndaki Deniz Arazisi Üzerindeki Kamu Yararının Ekonomik Olarak Kullanılması ihalesine teklif dosyasını sunmuştur. Dubrovnik Gruz Limanı'nın 40 yıl süreyle işletilmesine yönelik olarak imtiyaz sözleşmesi görüşmelerine başlanması beklenmektedir.

GUBRF: 25 bin ton kapasiteli Amonyak Tankı İmalatı, Montajı ve Devreye Alma işinde tank kısmının imalat ve montaj işlemleri kısmı için anlaşma yapılmıştır.

ISCTR: Euro ve ABD Doları cinsinden olmak üzere iki ayrı kredi diliminden oluşan 367 gün vadeli sendikasyon kredisi sağlamak üzere uluslararası bankalar konsorsiyumuna yetki verilmiştir.

KNFRT: Üretim ve iş verimliliğini arttırmak amacıyla Denizli Akkent Üretim Tesisinde meyve konsantresi ve narenciye hatlarında modernizasyon ve yeni ürün üretimine yönelik 2.7 mn TL yatırım yapılmasına karar verilmiştir. Hatay-Dörtyol Şubesindeki fabrikasında makinaların ekonomik ömrünü tamamlamış olması, ilave yatırımlar gereksinimi için uygun arazi genişliği ve altyapıya sahip olmaması ve gelişme imkanı olmaması nedenleriyle kapatılmasına karar verilmiştir. Sözkonusu tesis sadece narenciye sezonunda yılda toplam 3 ay üretim yapmaktadır. Tesisde çalışır durumda bulunan makine ekipman Denizli Akkent'de yerleşik tesise taşınacak olup, tesis kapanışının şirketimiz toplam üretim kapasitesi üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır.

LKMNH: Sevgi Vakfının üniversite kurmasında bağış olarak verilmesi için 8567 m2 alanlı arsa 1.15 mn TL bedelle alınmıştır.

NUGYO: Nurol İnşaat'a tahsisli kullandırılacak 140 mn TL sermaye artışı TSP'de yapılacaktır. Bankalara olan 140 mn TL boç ödemesi yapılmıştır.

SKBNK: Banka sermayesinde nitelikli pay sahibi olan BTA Securities JSC'nin sermayesinin tamamına sahip olan BTA Bank JSC'nin hisselerinin devrine Bankacılık Kanunu'nun18 inci maddesi uyarınca izin verilmesine karar verilmiştir.

SODA: SISE tarafından likidite sağlayıcılık kapsamında yazılan alım opsiyonu aracı kurum tarafından 1.31 mn adet hisse için 4.24 TL üzerinden gerçekleşmiştir.

THYAO: 2015 yılı Eylül, Ekim ve Kasım aylarında teslim alacağı 3 adet Airbus A321-200 uçağının finansmanında kullanılmak üzere şirket adına 11.9 mlr Yen (~99.3 mn USD) ekipman teminatlı geliştirilmiş kredi sertifikaları ihraç edilmiştir.

TKFEN: Berker ailesinden iki üye ve Ali Nihat Gökyiğit Yatırım Holding 11 Eylül'de 3.83-3.84 TL fiyat aralığından 145 bin adet hisse almıştır.

TKNSA: TEKNOSA Genel Müdürü Bülent Gürcan'da iş dünyasının, ekonomistlerin dönem dönem çizdiği karamsar tablodan eser yok. Gürcan, kısa sürede taşların yerine oturacağına inanıyor, "Yılın ilk yarısında sektör 16.1 büyüdü. Son 4 aydan da beklentimiz yüksek" diyor. "Sektörün yılı yüzde 10-15 civarında bir büyümeyle yılı kapatacağını tahmin ediyoruz. Biz de 3.2 milyar TL ciro hedefi doğrultusunda gidiyoruz. Planlarımızda bir değişiklik yok" dedi.

TOASO: ABD pazarında büyümek için Chrysler'in tamamını aldıktan sonra General Motors'la (GM) evlilik için niyetini ortaya koyan İtalyan Fiat, Avrupa'da büyümek için ise Koç Holding'le ortak olduğu Tofaş'a güveniyor. Kompakt sınıfta zayıf kaldığı Avrupa'da, Tofaş'ın 1 milyar dolar yatırımla üreteceği Agea (Ege) Ailesi ile büyümeyi hedefleyen İtalyan marka, bu yüzden Türkiye'ye büyük önem veriyor.*Hürriyet.

TSGYO: Adana Divan Otelinin değerleme raporunda TSGYO payına düşen kısım 63.92 mn TL'dir. Pendorya Alışveriş Merkezi'nin üzerinde bulunduğu taşınmaza ait imar planlama sürecinin tamamlanmasını takiben, daha önce yargı kararı ile iptal edilen yapı ruhsatı ve yapı kullanma izin belgesi için gerekli müracaatlar yapılmış ve Pendik Belediyesi tarafından Pendorya Alışveriş Merkezi'nin yapılaşma koşullarıyla uyumlu yapı ruhsatı ile yapı kullanma izin belgesi (iskan) yeniden düzenlenerek verilmiştir.

TUPRS: Türkiye Petrol Rafinerileri AŞ İzmir rafinerisi 220 milyon liralık yatırımla modernize edilecek. tesisin toplam işleme kapasitesi 11 milyon tondan 12 milyon 130 bin 369 tona ulaşacak.*NTVPara.

UTPYA: Döviz kurlarındaki yükselişin şirketin borçluluğu nedeniyle kur farklarını yükselmektedir. Bu amaçla Utopia World Hotel ile Isparta Elektrik'in yılsonuna kadar değerleme raporlarının hazırlanmasına karar verilmiştir.

VERUS: Bağlı ortaklığı Ata Elektrik sahip olduğu 412 bin adet ve devralacağı 2 mn adet hisse ile EPİAŞ'ın %4'üne sahip olacaktır.

ZOREN: Kumpınar Termik Santral Projesine ilişkin ön lisans süreci devam etmektedir. Kütahya İl Özel İdaresi'nin 02.02.2015' te süresi dolan 214 sayılı Jeotermal arama ruhsatının süre uzatımını reddetmesi üzerine başlayan dava süreci devam etmektedir.

Yukarı