14.03.2016 Şirket Haberleri

Şirket ve Sektör Haberleri

Petrol fiyatlarında düşüşün yatırımları etkilemeyeceğini kaydeden Katar'ın Ankara Büyükelçisi Salem Mubarak Al-Shafi, Türkiye'de birkaç banka ile hisse alımı konusunda görüşmeler yaptıklarını belirtirken, tarım alanında da önemli yatırım planları olduğunu kaydetti. Bu kapsamda ilk olarak 500 milyon dolarlık hayvancılık yatırımı öngörüldüğünü söyleyen Al-Shafi, Katar'da düzenlenecek 2022 Dünya Kupası için yapılacak stat ve diğer yatırımlarda Türk firmalarının öncelikli olduğunu bildirdi. *Dünya

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürü Serdar Hüseyin Yıldırım, stanbul'un yapımı devam eden yeni havalimanının 90 milyonluk terminal ve 2 pistten oluşan ilk etabının devreye girmesine çok acil ihtiyacı olduğunu belirterek, açılış tarihi olarak belirlenen 26 Şubat 2016'ya yetiştirmek için hummalı bir çalışmanın devam ettiğini söyledi. Yıldırım "Şu ana kadar gecikme bir yana dursun az da olsa takvimin önünde gidiyoruz. Bunun en önemli sebebi hava şartlarının müsaade etmesi. Kasım ayında yağışsız günleri yakalayınca düşündüğümüzden daha ileri gidebildik. Beklenmeyen bir durum olmaz ise 2018'in ilk çeyreğinde 26 Şubat tarihinde ilk etabını yetiştireceğiz" dedi. *Sabah

Çin ve Rusya'dan gerçekleşen kontrolsüz ithalatın zora soktuğu demir-çelik üreticileri için koruyucu vergi geliyor. Erdemir Başkanı Ali Pandır, "Antidamping vergisi ile ithalatın önü kesilecek" dedi. *Sabah

ADEL: SPK, Şirket'in 15.75 mn TL bedelsiz sermaye artırımına (%200) onay vermiştir.

AKFEN/TAVHL: Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Atatürk Havalimanı'nın kapanmayacağını belirterek, "Bizim 2021 yılına kadar sözleşmemiz var. 3. havalimanı diyelim ki 2019'da bitti, onun kabulleri, THY'nin hazırlanması, her şeyin hazır olması bir günde olmayacak. Atatürk Havalimanı, Ulaştırma Bakanı'nın açıkladığı gilbi ‘City Airport' olduğunda da yeniden ihale olacak" dedi. *Hürriyet

ALKIM: Arkın Kora, sahibi olduğu 5.199.551 (367.801'i açık) hisseyi, yönetimini kontrol altında bulundurduğu Kora Holding'e ayni sermaye olarak koyma kararı almıştır.

ALYAG(KRSAN): Şirket Karsusan'da yer alan %20'ye isabet eden 980.210 adet payını daha önceden belirlenen 5,50 TL hisse başı fiyattan Masum Çevik'e satılmasına karar vermiştir. İşlem Sonucu Altınyağ'ın Karsusan'da payı kalmayacaktır. Böylece Masum Çevik'in pay oranı %10'dan %30'a yükselmiştir.

ANELT (VERTU): Verusatürk GSYO tarafından Şirket'e özel denetçi atanması talebiyle alakalı olarak T.C. İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi'nde görülmekte olan davanın son yapılan duruşmasında, bilirkişi raporu mahkemeye sunulmuştur.

ASELS: Şirket'in analist toplantısı sonucunda verilen beklentilere göre Şirket 2016 senesinde satışlarda %16-20 seviyesinde artış, %18-20 aralığında FAVÖK ve TRY340mn yatırım harcaması hedefliyor. Şirket'in bekleyen siparişleri 2015'te $4.3 mlr'a ulaşırken, beklemedeki siparişlerin satışlara oranı ise 4.5x seviyesinde. Şirket'in politikası bu rasyoyu 3.0x'in üzerinde tutmak. Şirket'in ihracatının tamamı MENA bölgesine ancak Orta Doğu'da devam eden sorunlardan etkilenmezken, benzer figürlerin önümüzdeki senelerde de görülmesi bekleniyor (USD200mn'un üzerinde). Geçen haftaki Savuma Sanayi Müsteşarlığı Yönetim Kurulu toplantısında Şirket'in uzun vadeli bazı projeleri gündemde idi ancak toplantı kararları henüz resmi olarak açıklanmış değil. Haberlere göre toplantıda $4.5mn'u yerel üretimden olmak üzere toplamda 5.9mlr TL'lık projeye onay verildi. *Yatırım Finansman

CCOLA/MGROS: Coca-Cola İçecek, 7 yıl içinde 500 milyon dolar yatırım yaptığı Pakistan'da, 3 yıl içerisinde 200 milyon dolar daha yatırım kararını açıkladı. Anadolu Grubu ve Coca-Cola İçecek Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, "Multan fabrikasının dışında İslamabad kentinde bir arsa aldık. Oraya da fabrika yapacağız. Karachi'deki fabrika küçük. Onu büyüteceğiz. Faisalabad'da da bir tesis kurmamız gerekir uzun vadede. Bu saydıklarımın her biri 50-60 milyon dolarlık yatırım anlamına geliyor" diye konuştu. Özilhan, Pakistan'ın Pencap Eyaleti Başbakanı Şahbaz Şerif ile de biraraya geldiklerini, Şerif'in gıda ve perakende başta olmak üzere farklı sektörlerde yatırım yapma konusunda çağrı yaptığını söyledi. Uluslararası toplumun İran'a yönelik ekonomik ambargolarını kaldırması sonrası, İran'ın dünya ticaretine entegrasyonunun hızlanacağı belirten Tuncay Özilhan, "Migros tarzı bir market anlayışı İran'da düşünülebilir" diye konuştu. *StarGazete Yorum: Haberin MGROS için olumlu etki yapmasını bekliyoruz.

COSMO: Şirket, kayıtlı sermaye tavanını 30 mn TL'den 100 mn TL'ye artırarak 2020 yılına kadar güncellenmesi konusunda SPK'ya başvurmaya karar vermiştir.

CRFSA: Şirket'in yapacağı 586.160.697 TL büyüklüğündeki sermaye artırımı, SPK tarafından onaylanmıştır.

DENIZ: Moody's Banka'nın Ba2 olan uzun vade yerel ve yabacı para mevduat notları ile ba2 olan düzeltilmiş temel kredi değerlendirmesi notunu olası bir düşüş için izlemeye aldığını duyurmuştur.

ECZYT(INTEM): Şirket, INTEM paylarında 16,75 TL fiyattan 100 bin adet satış işlemi gerçekleştirerek pay oranını %51,56'dan %49,50'ye düşürmüştür.

EGCYH(EGLYO): Şirket'in sahip olduğu 250.000 TL nominal değerli nama yazılı A grubu imtiyazlı EGLYO hisselerini hisse başı 0,68 TL fiyattan Tan Egeli'ye devretmiştir. Tan Egeli, payları devreden Şirket'in de yönetim kontrolünü elinde bulundurması nedeniyle pay alım teklifinde bulunma yükümlülüğünün doğmadığı kabul edildiğinden çağrı yapılmayacağı ve muafiyet başvurusunda bulunulmayacağı açıklanmıştır.

EKGYO: Şirket, 2015 yılı kârından hisse başına brüt (net) 0,09676 TL nakit temettü dağıtılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu nakit temettünün 24 Mayıs tarihinde dağıtılması hususu, 14 Nisan'daki Genel Kurul'da onaya sunulacaktır. Şirket projelerinden "İstanbul Ataşehir Resmi Kurum Binası İle Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatları İşi"nin Geçici Kabulü yapılmış olup "Geçici Kabul Tutanağı" onaylanmıştır. 8 Mart'ta 1. oturumu yapılan İstanbul Avcılar Ispartakule 5. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık - Açık Artırma bölümünü içeren 2.oturumu 16 Mart'ta yapılacaktır.

EMNIS: Şirket yapacağı 9.573.031 TL'lik (%65,69) sermaye azaltımı işleminin 16 Mart'ta gerçekleştirileceğini açıklamıştır.

EREGL: Erdemir Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Pandır, küresel çelik sektöründeki zorlu koşullara rağmen yatırımlara devam ettiklerini ve bu yıl 461 milyon dolarlık yeni yatırımı hayata geçireceklerini açıkladı. Erdemir'in 2019'a kadar yapacağı yatırım tutarı 1 milyar doları bulacak. Pandır, Çin ve Rusya'dan yapılan kontrolsüz ithalatın sektörü olumsuz etkilediğini belirtti. *Dünya Yeni fırsatları araştırdıklarını da söyleyen Pandır, "İtalya'daki İlva şirketi için açılan özelleştirme kapsamındaki ihaleye başvurduk. Şirketle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Henüz verilmiş bir karar yok. 2019'a kadar 1 milyar dolarlık yatırımımızı hayata geçirmiş olacağız" dedi. *Sabah

GEDIZ: Şirket'in üretime geçiş süreci ile ilgili çalışmalar sürdürülmekte olup; hammadde, yarı mamul ve mamul alım satımı yapmak sureti ticari faaliyetlerin başlayabilmesi için sipariş alma aşamasında olunduğunu kamuoyu bilgisine sunarız.

GSDHO: Şirket, 2016 ve izleyen yıllara ilişkin kar dağıtım politikasının "iştirak ve bağlı ortaklıkların büyüme planları, yatırım faaliyetleri ve mevcut finansman yapıları göz önüne alınarak, karların bünyede tutulması yoluyla büyümenin finansmanı için, karların, olağanüstü yedeklerde biriktirilerek iç kaynaklardan karşılanacak ya da doğrudan kar payından karşılanacak bedelsiz sermaye artırımlarında pay olarak dağıtılması" şeklinde belirlenerek her sene gözden geçirilmek kaydıyla Genel Kurul onayına sunulmasına karar verilmiştir.

IPEKE/KOZAA: Şirketlerin yönetim kurulları, daha SPK, Savcılık Makamı ve Mali Suçlar şubelerince yürütülen soruşturmalar nedeniyle 2015 yılı finansallarını onaylamamışlardır.

KCHOL: Holding Yönetim Kurulu tarafından, Savunma Sanayi, Diğer Otomotiv ve Bilgi Grubu Başkanı Kudret Önen'in emekli olması sonrası organizasyon yapısının revize edilerek; halka açık iştiraklerden OTKAR'ın CEO'ya, TTRAK'ın ise Otomotiv grubu başkanlığına bağlı olarak faaliyetlerini sürdürmelerine karar verilmiştir.

KRATL: Şirket'in konut alanları yapılmasına ilişkin İstanbul-Bakırköy'de yer alan arazi için kat vizesi alınmış olup inşaat çalışmaları sürmektedir.

OYLUM: Onur Aksoy'un, 1,20-1,22 TL fiyattan 500 bin adet hisse alarak pay oranı %5,63 olmuştur.

POLTK: 4 adet ortak 367.500 TL nominal değerli payın MKK'ya kaydettirilmesi hususunda başvuruda bulunmuştur.

THYAO: Şirket, Genel Kurul'a geri alım programı önerme kararı almıştır. Buna göre 3 yıl sürmesi planlanan geri alım programında 500mn TL'lik fon ayrılmış olup, çıkarılmış sermayenin %10'una kadar (138mn TL) geri alım yapılması planlanmıştır. Söz konusu programda üst fiyat limiti 20 TL olacaktır. Yorum: Geri alım programının orta vadede hisse fiyatlarını desteklemesini bekliyoruz. Şirket 2015 yılı kârından temettü ödemeyeceğini açıklamıştır.

TKURU: Şirket, TTK 376 Maddede yer alan iyileştirici eylemleri Genel Kurul'a sunacağını açıklamıştır.

TRCAS: Turcas Petrol Üst Yöneticisi Batu Aksoy, dünya genelinde doğalgaz fiyatlarının petrol fiyatlarıyla eş zamanlı olarak düşmesiyle Türkiye'nin de ithalat bedelinin azaldığını vurgulayarak, bu olumlu gelişmeye karşın çevrim santrali sahiplerinin bundan yararlanamadığını söyledi. *BloombergHT

TRNSK: Star Holding A.Ş, Şirket hisselerinden 200 bin adedinin 0,46 TL fiyattan satışını gerçekleştirerek pay oranını %19,82'ye çektiğini, hisselerin bir kısmını daha BIST'de satabileceğini açıklamıştır.

ULUUN: Şirket, 2015 yılı kârından hisse başına brüt 0,034154 TL (net 0,029031 TL) nakit temettü dağıtılması kararlaştırılmıştır. Söz konusu nakit temettünün 29 Nisan tarihinde dağıtılması hususu, 6 Nisan'daki Genel Kurul'da onaya sunulacaktır.

VERUS: Şirket bağlı ortaklığı Ata Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş, Borsa İstanbul A.Ş. mülkiyetinde bulunan Enerji Piyasaları İşletme A.Ş. (EPİAŞ) C grubu paylarının satın alınmasına ilişkin ihaleye verdiği teklif sonrası, Gerekli prosedürler yerine getirilerek, 2.050.502 adet C grubu paylar karşılığında 2.911.713 TL tutarındaki bedelin tamamını 11.03.2016 tarihi itibariyle ilgili banka hesabına yatırmıştır. Bu işlem sonrası Ata Elektrik, EPİAŞ'ta %4 paya sahip olacak.

YAZIC: 2009 yılında 217 milyon TL olan cirosunu sıfırdan yarattığı araç kiralama markası Garenta ile 2015'te 1.5 milyar TL'ye çıkaran Çelik Motor, 2016 yılında ise 2 milyar TL'ye koşuyor. Çelik Motor Genel Müdürü Bora Koçak, "2016 yılında toplam kiralama büyüklüğümüz 30 bin adede, Kia satışlarımız ise 20 bin adede çıkacak. İkinci el satışları ile toplam 65 bin adetlik parkı yöneteceğiz. Ciroda kiralamanın payı ise yüzde 57'den 65'e çıkacak" dedi. *Hürriyet

Yukarı