11.01.2016 Şirket Haberleri

AKCNS: SPK, 500 mn TL'lik kayıtlı sermaye tavanının 2020'ye güncellenmesine onay vermiştir.

ALCTL: Hakim ortak Alcatel-Lucent Global'in, Nokia ile birleşme işlemi ABD ve Fransa borsalarında tamamlanmıştır.

BJKAS: Kulüp, Ramon de Moraes Motta'nın transferine ilişkin olarak Antalyaspor ile görüşmelere başlandığını açıklamıştır.

BMEKS: toplam 30.000 lot şirket hissesi için, borsada işlem görmesi amacıyla MKK'ya kaydettirilme hususunda başvuruda bulunulmuştur.

BRKO: Şirket'in pazarlama şirketi olan Koteks A.Ş'nin mülkiyetindeki İstanbul-İkitelli Masko Mobilyacılar Sitesi'nde buunan 1330 m2 kapalı alana sahip 3 katlı dükkan açık artırma yöntemi ile 7.25 mn TL bedelle Şirket'in halı bayiliğinde de bulunan Sarıçam Mobilya tarafından satın alınmış olup, ücretin 500 bin TL'si peşin kalanı 25 Ocak 2016'ya kadar ödeneceği açıklanmıştır.

BRMEN: Şirket'İn Kayseri-Melikgazi'de bulunan ve kullanılmayan fabrika binalarının yıkım çalışmaları esnasında binalardan birinin çatısında bulunan izolasyon malzemesinin alev alması sonucu yangın çıkmış olup, olay nedeniyle yaralanma, cankaybı veya herhangi bir maddi zarar meydana gelmemiştir.

DENIZ: Banka, 750 mn TL'lik bedelsiz sermaye artırımı için SPK ve BDDK nezdinde başvurularda bulunmuştur.

EKGYO: Şirket'in Sarphan Finans Park Projesi kapsamında üretilen 8 adet Ticari ünitesi 8 Ocak'ta açık artırmaya sunulmuş olup katılımcı olmaması nedeniyle satış gerçekleşmemiştir.

FENER: Şirket kayıtlı sermaye sistemine geçiş işlemine ilişkin yapmış olduğu olağanüstü genel kurulda 125 mn TL kayıtlı sermaye tavanı ile kayıtlı sermaye sistemine geçişi kabul etmiştir.

GARAN: Kredi büyümesi TL'de %15, YP'de %3 beklenmekte olup, mevduat büyümesi %11 seviyesinde gerçekleşmesi öngörülmektedir. Banka yönetimi kredi/mevduat oranında değişim beklememektedir. Net faiz marjında değişim beklemeyen Banka yönetimi, komisyon gelirinde %9 büyüme, faaliyet giderlerinde yaklaşık %11 artış öngörülmektedir.

GLYHO: Şirket'in dolaylı bağlı ortaklığı Creuers Del Port de Barcelona S.A. ön yeterlilik için başvuruda bulunduğu İtalya'nın Livorno şehrinde yer alan Livorno Kruvaziyer Limanı ile ilgili "Feribot terminali, yolcu desteği ve diğer doğrudan ve/veya dolaylı hizmetlerin yönetimi ile birlikte ilgili kamu alanlarının imtiyazına ilişkin olarak Porto di Livorno 2000 S.r.l.'nin büyük hissedarının seçilmesi İhalesine yönelik ön elemeyi geçtiği ve ihaleye davet ettiği belirtilmişti. Bağlı ortaklık Global Liman İşletmeleri A.Ş., bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzaladığını duyurduğu Riga Passenger Terminal LLC'nin kruvaziyer ve feribot yolcu hizmetleri operasyonlarının satın alınması projesi ile ön eleme turunu geçtiğini duyurduğu "Cabo Verde Cumhuriyeti Ana Limanlarının İşletilmesi, Bakımı ve Devri İmtiyazının Verilmesi İhalesine" devam etmeyeceğini de bildirmiştir.

GSRAY: GS Mağazacılık A.Ş hisselerinin devir bedeli ödenmemiş olmasına istinaden Galatasaray Spor Kulübü Derneği ile varılan mutabakat çerçevesinde GS Mağazacılık A.Ş hisseleri iade edilerek teslim alınmıştır.

HALKB: Banka yönetimi, 2016 yılı için %4 GSYİH büyümesi ve %7 enflasyon beklemektedir. Kredi büyümesi beklentisi %16 (TL'de %14, YP'de %15), mevduat büyümesi de %17 seviyesindedir. Aktif kalitesi bakımından ise, takipteki krediler oranı 30 baz puan artış ile %3,3'e yükselmesi öngörülmektedir. Sermaye yeterlilik oranının %14 seviyelerinde olması beklenmektedir.

IDAS: Şirket, Bilecik-Bozüyük'te bulunan fabrika arsası ve 10.574.m2 üretim binası; 14.173 m2 lik prefabrik betonarme ile sünger yatak ve baza üretim makine ve ekipmanlarının TEKSAL Tekstil'e devrini gerçekleştirmiştir.

KIPA: Şirket'in Bursa-Mudanya'da bulunan gayrimenkulü, Özdilek AVM ve Tekstil San.'ne satılmış ve tapu devri tamamlanmıştır. Turgutlu-Manisa'da ve Uşak-Merkez'de yer alan gayrimenkuller için de gayrimenkul satış vaadi sözleşmesi Özdilek ile imzalanmıştır. Mudanya'daki gayrimenkul ve ekipmanı toplam 17.996.000 TL, Turgutlu'daki gayrimenkul toplam 15.458.000 TL ve Uşak'taki gayrimenkul 33.040.000 TL bedele sahiptir.

KUYAS: Enver Çevik, 2,63-2,64 TL fiyatlardan 841.296 adet alış, 224.890 adet satış işlemi gerçekleştirerek pay oranını %10,24'e çıkarmıştır.

MAKTK (GOZDE): Şirket'in likidite sağlayıcılık faaliyetlerini düzenleyen genelgesine istinaden 6 ay süre ile "Likidite Sağlayıcılık Sözleşmesi" imzalanmış olup söz konusu işlemde ana ortak Gözde Girişim'e ait paylar kullanılacaktır.

SAHOL: EXSA Export geri alım programı kapsamında 7.89-8.03 TL fiyat aralığından 2.983.617 lot alış işlemi yaparak payını %0.42'ye çıkarmıştır.

TCELL: Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, dünyanın hiçbir ülkesinde sektör üzerindeki vergi yükünün Türkiye'deki kadar yüksek olmadığını ve söz konusu vergilerin kaldırılması gerektiğini söyledi. *Dünya

THYAO: PTT ile işbirliği yapan Turkish Cargo, kurye taşımacılığı işine giriyor. İki şirket arasında anlaşma tamamlandı. Test taşımaları başladı. *Dünya

TMPOL: Şirket, "High Gloss Ürünlere Çizilmez Nitelik Kazandırılması'na" yönelik makine yatırımını tamamlamıştır. Söz konusu üretim hattının Ocak ayı sonuna kadar faaliyete geçirilmesi hedeflenmektedir.

TSKB: Banka açıkladığı 2016 yılı beklentilerinde, kredi büyümesini %12, net faiz marjını yaklaşık %3,9, özvarlık kârlılığını %17-18, aktif kârlılığını yaklaşık %2,1 ve sermaye yeterlilik oranını %15 seviyesinde beklemektedir.

TSPOR: Kulüp, Onur Recep Kıvrak ile 3.2 mn Euro yıllık ücretle Mayıs 2018'e kadar olan sözleşmesini 2.25 mn Euro bedele revize ederek Mayıs 2020'ye kadar uzatmıştır. Ayrıca Özer Hurmacı, Temmuz 2015'de imzalamış olduğu sözleşmenin mali şartlar bölümünde oyuncunun yaptığı indirimle revize edilmiştir.

ULAS: Şirket'in Alanya-Mahmutlar'da yer alan Club Hotel Ulaşlar isimli şubesinin kat karşılığı inşaat işi nedeniyle 11.01.2016 tarihi itibariyle kapatılmasına karar verilmiştir. Ayrıca Şirket, Ankara-Çukurambar'da yer alan 198 m2 alana sahip daireyi 600 bin TL bedelle Şirket ortaklarının 1. Derece akraba (eş ve anne) olduğu Lamiye Ulaş'a satılmasına karar vermiştir.

VAKBN: Banka'ya Vergi Denetim Kurulu tarafından 2010 yılına ilişkin tüketici kredilerinin KKDF yönünden incelenmesi sonucunda düzenlenen inceleme raporuna istinaden, Bankamız adına 1.565.094,97 TL tutarında KKDF kesintisi ve 5.319.982,36 tutarında cezai faiz olmak üzere toplam 6.885.077,33 TL tutarında tahakkuk fişleri düzenlenmiştir. Banka yasal haklarını kullanacağını açıklamıştır.

YUNSA: SPK, 35 mn TL'lik kayıtlı sermaye tavanının 2020'ye güncellenmesine onay vermiştir

Yukarı