06.01.2016 Şirket Haberleri

AKBNK: Genel Müdür Hakan Binbaşıgil yaptığı değerlendirmede; Makroihtiyati tedbirlerin bankalara olan yükünün bazı adımlarla hafifletilebileceğini belirtti. Zorunlu karşılıklara daha yüksek faiz ödemesi, genel karşılık giderlerindeki vergi yükünün azaltılması, gider kalemlerindeki KDV'lerin vergi mahsubu olarak sayılması, ve şube harçlarındaki vergilerin kaldırılması gibi bazı beklentilerini sıraladı. 2016 yılında sektördeki kredi büyümesinin %15, mevduat büyümesinin %16 olmasını beklediğini belirtti.*Dünya

ALCTL: Fransız Borsası, Alcatel Lucent hissedarlarına yaptığı çağrı sonrası Nokia Corporation'un Alcatel-Lucent'in %70,52'sine sahip olacağını açıklamıştır. (itfa edilebilir tahviller hariç %78,97) Alcatel-Lucent ise, ALCTL hisselerinin %65'ine sahip.

ALYAG: Şirket, artan iş hacmi ve büyüyen pazarı nedeniyle ortaya çıkan ilave kapasite ihtiyacını karşılamak bakımından Ekstrasyon ünitesi, nötralizasyon ünitesi, seperatör, kırma makinesi, depolama ve çelik silolar inşa etme yatırım planlarımız ile bağlantılı olarak aldığı 11 mn TL'lik yatırım teşvik belgesi 21 mn TL'ye ulaşmış olup 6 Ocak tarihinde son montajların da yapılmasıyla yatırım tamamlanacaktır.

ARBUL: Şirket, çıkarılmış 27 mn TL'lik sermayesini 9.163.800 TL (%33,94 bedelsiz) artırarak 36.163.800 TL'ye yükseltme kararı almıştır.

ASELS: Şirket ile İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü arasında Mekansal Adres Kayıt Sistemi Veri Üretimi ve Yaygınlaştırma Projesi kapsamında, toplam bedeli 372.881.356 TL tutarında bir sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2016-2018 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

AVHOL: Şirket, Valide Etfal'in satışından elde etmiş olduğu gelir ile 2 mn TL sermayeli Avrupa Genel Sağlık Hizmetleri A.Ş. isimli şirket kurulmasına karar vermiştir.

BISAS: Şirket, Bursa-İnegöl'de yer alan Tek katlı kargir 2 adet fabrika binası ve idari bina ve arsasının 20 mn TL'ye E.T.S Ezgi Tekstil'e satılarak, oluşacak kârın geçmiş yıl zararlarından mahsup edilmesine ve boyahane bölümünün Ezgi Tekstil'den 10.000 TL aylık kira ve boyahane cirosunun %0,3'ü kadar kısmına tekabül eden bedel ile 5 yıllığına kiralanmasına karar verilmiştir.

CRFSA: Şirket'in Kiler ile birleşmesi sonucu oluşan satma hakkını hiçbir Kiler ortağının kullanmadığını açıklamıştır.

DOHOL: Holding'in CEO'luğundan ayrılan Yahya Üzdiyen'in yerine Soner Gedik atandı. *Dünya

EGCYH: 250 mn TL'lik kayıtlı sermaye tavanının, 2020 ‘ye kadar geçerli olabilecek şekilde güncellenmesi konusunda yaptığı SPK başvurusuna olumlu yanıt almıştır.

EKGYO: Şirket 2016 yılı beklentilerini açıklamıştır. Yaklaşık 11.000 adet bağımsız bölümün satışının yapılabileceğini, satışı beklenen söz konusu bağımsız bölümlerin toplam satılabilir alanının yaklaşık 1,5 milyon m2'ye ulaşacağını ve tüm bu bağımsız bölümlerin satış değerleri toplamının da yaklaşık 7,6 mlr TL olacağı tahmin edilmektedir. Şirketin net karının ise 1,5 mlrTL olabileceği öngörülmektedir. Şirket'in paylarının dönemsel geri alımıyla ilgili olarak 7 Ekim - 31 Aralık tarihleri arasında herhangi bir işlem gerçekleşmediği açıklanmıştır. Genel Müdür Murat Kurum; "2015 ülkemizin içinde bulunduğu seçim gündemi dolayısıyla, hem iş dünyası hem de bireysel yatırım kararlarının alınmasında sınırlı da olsa bir ertelenme dönemi yaşandı. 2016 yılı ülkemiz açısında gelişim ve atılım yılı olacak. Gayrimenkul 2016 yılında da gözde yatırım aracı olarak ilgi görecek" dedi. *Sabah

EMKEL: Barış Elektrik Endüstrisi A.Ş'nin elinde bulunan ve nominal değeri 4.165.304,91 TL olan hisselerinin ÖZAR Elektrik İnşaat Turizm Mühendislik Eğitim Yatırım İmalat ve Ticaret A.Ş. bütün hak ve vecibeleriyle birlikte 1.993.640 TL'lik kısmının devri gerçekleşmiştir.

GSRAY: Kulüp, profesyonel futbolcu Ryan Donk'un Kasımpaşa Sportif A.Ş.'den transferini tamamlamıştır. Bonservis ücreti olarak 2.5 mn Euro ödenecektir.

IDAS: Şirket, Pamuk Finansal Kiralama'nın onayı çerçevesinde; Bilecik-Bozüyük'te yer alan gayrimenkul, yatak-baza ve sünger yatak üretim hatlarının ve "İdaş" Markası'nın toplam 39 mn TL'ye TEKSAL Tekstil'e satışı için ön sözleşmeler ve marka devir sözleşmeleri imzalanarak hukuki süreci başlatmıştır.

ISCTR (ISFIN/ANHYT/ISGYO/ISMEN/SISE): Banka alım programı kapsamında; ISFIN paylarından 10.000 adet, ANHYT paylarından 5.000 adet, ISGYO paylarından 10.000 adet, ISMEN paylarından 105.318 adet, SISE paylarından 339.594 adet, TSKB paylarından 70.010 adet alım yapmıştır. Ayrıca Banka, yurt dışında ihraç edilmek üzere, toplamda 5 milyar ABD Doları veya Türk Lirası da dahil diğer para birimlerinde muadili tutara kadar, sabit ve/veya değişken faizli, bir veya birden fazla seferde tahvil, bono veya benzeri türden borçlanma aracı ihraç edilmesine ilişkin Genel Müdürlüğe yetki vermiştir.

ISFIN: Şirket 600 mn TL kayıtlı sermaye tavanını 1.2 mlr TL'ye çıkararak 2020 yılına kadar 5 yıl süreyle güncelleme kararı almıştır.

KRTEK: Şirket ile dünyanın en büyük selülözik elyaf üreticisi olan Avusturyalı Lenzing, piyasaya yeni ürünler sundu. Lenzing ile Tencel® MİCRO A100 koleksiyonu üretimine başlandığı ifade edildi. *Dünya

MEMSA: Halil Toktaş, 0,16 TL fiyattan 433.562 adet alış işlemi gerçekleştirerek payını %0,95'ten %1,21'e yükseltmiştir.

MGROS: Şirket, 9 adet Migros, 20 adet Migros Jet ve 1 adet Macrocenter formatında toplam 30 adet satış mağazasını Aralık ayı içerisinde hizmete açmıştır.

NETAS: Şirket ortağı OEP Turkey Tech B.V., Netaş ile ilgili muhtemel ortaklık, işbirliği ve/veya hisse satışı gibi stratejik opsiyonları tespit ve doğabilecek imkanları değerlendirme çalışmaları hakkında herhangi bir gelişme olmadığını duyurmuştur.

PGSUS: Onur Air ve Pegasus Rusya'nın yolcuların yanı sıra, uçucu ekipten de vize istemesi üzerine bu ülkeye yapılacak seferleri geçici olarak iptal etti. Pegasus'tan yapılan açıklamada "Rusya Federasyonu'nun tüm dünyada kabul edilmiş ICAO (International Civil Aviation Organization) kurallarına aykırı olarak Türk taşıyıcılarına ait uçucu ekiplerden 01 Ocak 2016 itibariyle vize talep etmesi ancak şirketimizce yapılan vize başvurularına da herhangi bir cevap alınamaması üzerine, Türkiye ile Rusya arasındaki seferlerimiz 13 Ocak 2016 Çarşamba gününe kadar ( 12 Ocak 2016 Salı günü dahil) iptal edilmiştir." denildi.

POLHO: Şirket bağlı ortaklığı Polisan Boya Sanayi ve Ticaret A.Ş.tarafından, Polisan Kimya Sanayii A.Ş.'ne ait Kocaeli Gebze V Kimya İhtisas O.S.B. sınırları içindeki 142.147,73 m2 yüzölçümlü arsa niteliğindeki taşınmazın imalat ve depolama amaçlı kullanması için kiralanmasına, kiralanan ilgili taşınmazın üzerine bina, makine ve teçhizatları ile birlikte komple "Boya üretim ve depolama tesisi" kurulmasına, tesisin yapım ve kuruluş işlemleri hususunda yatırım yapılmasına ve "Yatırım Teşvik Belgesi" için başvurulmasına, finansmanı için bankalar ile görüşülmesine karar verilmiştir.

RYGYO: İzmir-Torbalı'da bulunan 4.000 m2 depolama alanı için Reysaş Lojistik ile Philsa Philip Morris arasında yapılan kira sözleşmesi ek protokol ile Reysaş GYO'nun kiralayan taraf olduğu şeklinde güncellenmiştir. Söz konusu depodan 1 senede 230 bin USD kira geliri beklenmektedir. Şirket, yurt içinde 100 mn TL tutarına kadar, Türk Lirası cinsinden 5 yıla kadar çeşitli vadelerde, 3 ayda bir değişken kupon ödemeli, halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere tahvil ihraç etmesi amacı ile SPK'ya başvurmuştur.

SAHOL: EXSA Export, 7,86-8,01 TL fiyattan geri alım programı çerçevesinde 1 mn lot alış yaparak payını %0,15'ten %0,20'ye çıkarmıştır.

SASA: 500 mn TL'lik kayıtlı sermaye tavanının, 2020 ‘ye kadar geçerli olabilecek şekilde güncellenmesi konusunda yaptığı SPK başvurusuna olumlu yanıt almıştır.

SEKFK: Orion Çamaşır Hizmetleri A.Ş. firmasının 4.779.297,77 TL finansal kiralama riskini ödenmemesi nedeniyle firma ve kefiller hakkında yasal takibe geçilmiş olup, riskin teminatını oluşturan gayrimenkul 5.215.000 TL bedelle yasal takip sonucunda, ihale yoluyla satın alınmıştır.

TARAF: Ana ortak Alkım Basım Yayın San. ve Tic. A.Ş, 0,9 TL fiyattan 13.975 adet hisse satarak payını %46,09'dan %45,95'e çekmiştir.

UMPAS: Şirket ortakları toplam 289.496 lot payı borsada işlem görebilir tipe dönüştürmek için MKK'ya başvuruda bulunmuştur.

YAPRK: Üretim kapasitesinin %30 oranında arttırılmasına yönelik tevsii ve yenileme yatırımlarının yapılması kararı çerçevesinde; 2.978 metrekare kapalı alana sahip doğumhane ve kuru dönem hayvan barınağının inşaatı tamamlanmış olup,bugün itibariyle faaliyete geçmiştir. Barınağın inşa maliyeti 2.085.000 TL olarak açıklanmıştır.

YUNSA: Dilek Sabancı istediği fiyat oluşmadığı için borsada satış yapılamadığını ve YUNSA hissesinde satış yapmaya devam edeceğini açıklamıştır.

Yukarı