23 Haziran 2016 Brexit Referandumu Sebebi ile Geçici Kaldıraç Düşürme Hakkında Bilgilendirme Hk.

Sayın Yatırımcılarımız ;


T.C. Başbakanlık Sermaye Piyasası Kurulu’nun 13 Haziran 2016 tarih ve 19 sayılı toplantısının ardından yayınladığı Duyuru Metni’ne istinaden İngiltere’de Avrupa Birliği Referandumuna (Brexit Referandumu) ilişkin gerçekleştirilecek oylamanın, kaldıraçlı alım satım işlemlerine konu paritelerde volatilite oluşturması ihtimali dikkate alınarak 20 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere YFTRADEFX Meta sisteminde aşağıdaki değişiklikler yapılacaktır.

  • 20 Haziran 2016 Pazartesi gününden itibaren yatırımcıların açacakları tüm yeni pozisyonlarda www.yf.com.tr websitesinde yayınlanmakta olan maksimum kaldıraç oranlarının yarısı uygulanacaktır.
  • Yatırımcıların yeni açacakları pozisyonlar için maksimum kaldıraç oranlarının yarısı uygulanacak olan Standard/Plus/Premium Plus  grupları için _’’_x”;  ile biten yeni semboller sisteme tanımlanmıştır. Yatırımcılar 20 Haziran 2016 Pazartesi 00:05 itibariyle yeni pozisyon açmak isterlerse “_x”  ile biten sembolleri kullanacaktır.
  • 17 Haziran 2016 Cuma 23:59 itibariyle pozisyon açmaya yönelik bekleyen emri bulunan yatırımcıların 20 Haziran 2016 Pazartesi 00:05’ten sonra emirlerini iptal edip “_x”  ile biten sembollerde yeniden girmeleri gerekmektedir.
  • Uzman Danışman, script gibi algoritmik işlem fonksiyonlarını kullanan yatırımcıların formüllerini yeni sembollere göre revize etmeleri gerekmektedir.
  • Açık pozisyonu bulunan yatırımcılarımızın mevcut açık pozisyonlarının kaldıraç oranında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek olup, 17 Haziran 2016 Cuma 23:59 itibariyle açık olan pozisyonlarında sadece kapama işlemi yapılabilecektir.
  • Yatırımcılar 20 Haziran 2016 Pazartesi öncesinde açılan pozisyonlarını 20 Haziran 2016 Pazartesi gününden itibaren “_x” ile biten sembollerde açtıkları ters yönde pozisyonlarla teminat açısından hedge edemeyecektir. Yani, yatırmcılar EURUSD sembolündeki pozisyonlarını EURUSD_x’de ters yönde pozisyon açarak teminat açısından hedge edemeyecektir.

Örnek:

Sembol Lot Kaldıraç Gerekli Teminat Durum
EURUSD 1 1 / 100 €               1,000 Sadece pozisyon kapatılabilir
EURUSD_x 1 1 / 50 €               2,000 Yeni pozisyon açılabilir, işlem yapılabilir.

Yatırımcılarımızın hesaplarındaki Varlık/Teminat oranları YFTRADEFX Meta platformunda %40, seviyesine ulaştığında açık pozisyonları stop-out seviyesinin altında bir seviyeden kapanabilir. Yatırımcılarımızın bu konuda dikkatli olmaları ve teminat seviyelerini tehlikeye atmayacak şekilde işlem yapmaları tavsiye edilir.23 Haziran’da yapılacak referendum öncesinde ve sonrasında FX piyasalarında olağan dışı volatilite ve spread açılması yaşanması riski  bulunmaktadır. Bu sebeple yukarıda sayılan sistemsel değişikliklere ek olarak yatırımcılara aşağıdaki hususların hatırlatılması önem arz etmektedir.

  • Hedge pozisyonlar hiçbir zaman yatırımcının zararını sabitleme garantisi vermez. Bununla birlikte yüksek volatiliteden kaynaklı spread açılması durumlarında hedge pozisyonlar kapanabilir ve müşteri zararını realize edebilir. Yatırımcılarımıza böyle durumlar için ek teminat bulundurması tavsiye edilir.
  • Yatırımcılarımızın market emirleri yüksek volatilitenin olduğu zamanlarda emri gönderikleri andaki fiyattan farklı seviyeden gerçekleşebilir.
  • Volatilitenin yüksek olduğu zamanlarda açılış fiyatları bir önceki günün kapanış fiyatından oldukça farklı olabilir. Yatırımcılarımızın böyle durumlar için ek teminat bulundurması tavsiye edilir.
Yukarı