23 Haziran 2016 Brexit Referandum Hakkında Önemli Bilgilendirme Hk.

Sayın Yatırımcılarımız ;

Bilindiği üzere  23 Haziran 2016 tarihinde  İngiltere’de Avrupa Birliğinden çıkma kararı ile ilgili piyasada Brexit olarak bilinen referandum  yapılacaktır.

Bu referandumdan çıkan karara bağlı olarak başta Euro ve Sterlin olmak üzere, tüm döviz, kıymetli maden, emtia ve diğer finansal piyasalarda olağan dışı sert hareketler görülme ihtimali bulunmaktadır. Bu sebeple  yüksek kaldıracın kullanıldığı  KAS piyasası yatırımcıları  için  zarar, stop out, hesaptaki varlığın sıfırlanması yada negatif seviyeye gerilemesi gibi riskler bulunmaktadır.

Ayrıca Brexit referandum riskinin sadece 23 Haziran 2016 tarihinde olmayıp, referandum tarihi yaklaştıkça anket, tahmin, açıklama vb nedenlerle de piyasada sert hareketlerin görülebileceği özellikle 22 Haziran ve 24 Haziran tarihleri arası volatilitenin yüksek olabileceğini hatırlatmak isteriz.

Bu açıdan olağan dışı piyasa hareketlerinin oluşturacağı risklere maruz kalmamak yada sınırlı miktarda maruz kalmak için KAS hesaplarına ek teminat yatırarak yada pozisyon  miktarı azaltarak marjin seviyesinin arttırılmasını,  referandum riskini taşımak istemeyen yatırımcılarımızın özellikle referandum günü pozisyon taşımamasını önemle bildiririz.

Not: Kurumumuzda Margin Call seviyesi %100 olup stop out seviyesi %40 olarak uygulanmaktadır. Çok sert fiyat hareketlerinde stop loss emirlerinin tam olarak girilen fiyatta gerçekleşmeme olasılığı bulunmaktadır.  Ters işlem yaparak hedge edilmiş poziyonlarda risk azalmakla beraber, risk sıfırlanmamakta spreadlerin açılma riski devam etmektedir. Bu sebeple pozisyon hedge edildiğinde risklerden tamamen korunduğu düşünülmemelidir.

Saygılarımızla,

Yukarı